Урок 20. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
Мета: закріпити знання учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при однорідних членах речення; розвивати вміння читати речення з однорідними членами з відповідною інтонацією; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час настав,
Щоб країні прислужитись,
Ви повинні добре вчитись –
Для могутності і слави Української держави.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього
– Прочитайте записані речення, дотримуючи відповідної інтонації.
– Назвіть головні і другорядні члени речення у першому і четвертому реченнях.
– Яке правило пригадали під час написання першого слова із 3-го завдання до вправи? (Правило вживання апострофа)
– Чим цікаве написання другого слова? (Префікси “роз-“, “без-” завжди пиши з буквою “з-“)
2. Пояснювальний диктант
Вулицями міста їздять автобуси, тролейбуси, трамваї. Косар стомився і сів під деревом перепочити. Олеся читає швидко, але невиразно. До чудової пісні прислухалися
– Назвіть однорідні члени речення.
– Підкресліть сполучники при однорідних членах речення.
– Поясніть уживання розділових знаків при однорідних членах речення.
3. Каліграфічна хвилинка
Оо Оо ок ом ов он
Океан – водний простір між материками.
– Доберіть спільнокореневі слова до слова океан (океанський, океанічний, океанчик)
– Запишіть словосполучення.
Безмежний океан, Тихий океан, океан почуттів, Індійський океан, океан сліз.
– Підкресліть словосполучення, вжиті у переносному значенні.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Списування із завданням. Вправа 70 (с. 37)
Учні читають текст та добирають до нього заголовок.
Виписують речення з однорідними членами та вправляються в їх інтонуванні.
Словникова робота
– Усно доберіть синоніми до виділених слів.
Чарівний, красивий, вродливий, славний, ладний, захопливий, неземний. Безмежний, безкраїй, нескінченний, бездонний, безмірний, неосяжний.
2. Робота над вправою 71 (с. 37-38)
– Ознайомлення з текстом листа.
– Відповіді на запитання до тексту.
– Самостійна робота: виписування речень з однорідними членами.
– Вправляння в інтонуванні цих речень.
– Робота над словом.
Спільним у цих словах є префікс о-.
За допомогою словника учні добирають інші слова з префіксом о-.
Наприклад: ожити, опадати, опалення, оголосити, озиратися, озброєння, одружитися.
3. Фізкультхвилинка
4. Усне виконання вправи 72 (с. 38)
Виразне читання вірша Олександра Олеся
– Який заголовок можна дібрати до цього вірша?
– Відшукайте синоніми у тексті. (Пісня – ллється, літа, щебече.)
– Чи однаково вимовляється і пишеться слово ллється?
– Доведіть свою думку.
– Виконайте звуковий аналіз цього слова.
– Назвіть однорідні члени речення в другій строфі.
– Як вони пов’язані між собою?
5. Робота над деформованим текстом
– З кожної групи слів складіть і запишіть речення.
– Установіть зв’язок слів в одному з речень за вибором.
Горах, корови, випасаються, у, вівці, кози.
Гаї, опустіли, поля, навкруги, ліси, долини.
Темні, і, оповили, хмари, небо, насунули.
6. Самостійна робота
1 варіант
Складіть і запишіть речення з однорідними підметами.
Коропи, окуні, карасі.
Вовки, лисиці і зайці.
Книги, газети і журнали.
Сонце, повітря і вода.
2 варіант
Складіть і запишіть речення з однорідними присудками.
Пишемо, читаємо і лічимо.
Прочитав, подумав і відповів.
В’яне, жовкне й обсипається.
Учиться і працює.
7. Гра “Ти – мені, я – тобі”
Учитель читає запитання на с. 39 підручника, а учні відповідають на них.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на уроці?
– Чого особисто ви навчилися під час вивчення теми?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 73, с. 38-39.
Учні за вибором виконують перше або друге завдання до вправи.