ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета: формувати в учнів уміння замінювати одні одиниці вимірювання довжини і маси іншими; закріплювати уявлення про обернені задачі; вдосконалювати навички усних і письмових обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Бліцопитування

– Скільки сантиметрів у дециметрі? у метрі?

– Скільки разів потрібно взяти по 20 см, щоб отримати 1 м?

– Скільки разів потрібно взяти по 50 г, щоб отримати

200 г?

– Скільки разів потрібно взяти по 2 см, щоб отримати 2 м?

– Доберіть потрібні одиниці вимірювання маси.

Слон – 5… (т)

Яблуко – 150… (г)

Портфель – 3… (кг)

Мішок картоплі – 2… (ц)

3. Математичний диктант

– Запишіть цифрами числа, в яких:

346 од. класу тисяч і 283 од. класу одиниць; 527 одиниць класу тисяч; 40 одиниць класу тисяч і 120 одиниць класу одиниць.

– Записати число, що складається з одинадцяти тисяч, одинадцяти сотень, одинадцяти одиниць.

– Запишіть числа, які почуєте.

Діаметр екватора Землі 12 756 км; найбільша висота над рівнем моря

– гора Еверест – 8 848 м, найбільша глибина – Маріанська западина – нижче рівня моря на 11 033 м.

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Повторення таблиць вимірювання довжини і маси (фронтально)

– Назвіть одиниці вимірювання маси від більшої до меншої.

 ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

– Назвіть одиниці вимірювання довжини від більшої до меншої.

 ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Робота в парах (завдання 338, з вибірковою перевіркою)

 ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

2. Розв’язання нерівностей (завдання 282, колективно)

– Щоб нерівність 120 – х < 95 була правильною, потрібно вибрати такі значення букви х, які були б більшими за 25. Це числа 30 і 35.

3. Самостійна робота (завдання 341)

1 варіант – верхній рядок:

420 : 7 = 60; 200 : 4 = 50; 48 000 : 8 : 3 = 2000; 180 + 20 • 5 = 280.

2 варіант – нижній рядок:

50 • 8 = 400; 300 • 5 = 1500; 30 • 7 + 3 = 213; 300 + 300 : 2 = 450.

4. Фізкультхвилинка

5. Робота над задачами

Завдання 340

Колективне складання короткої умови задачі.

100 кг – 18 кг

900 кг – ?

Самостійне розв’язування задачі з подальшою взаємоперевіркою в парах.

900 : 18 • 100 = 5000 (кг)

Завдання 342

– Самостійно прочитайте задачу. Складіть короткий запис до неї.

– Проаналізуйте задачу від питання за коротким записом. Складіть план розв’язання задачі. (Колективне розв’язування задачі з записом на дошці і в зошитах.)

 ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

1) 16 + 19 = 35 (кг) – ягід усього зібрали;

2) 35 : 7 = 5 (ящ.)

(16 + 19) : 7 = 5 (ящ.)

– Складіть обернені задачі. (В обернених задачах одне з даних чисел приймається за невідоме.) Стисло запишіть обернені задачі. Одну з них розв’яжіть.

Задача 1 (обернена)

З двох вишень зібрали 5 ящиків ягід по 7 кг кожен. Скільки кілограмів ягід зібрали з другої вишні, якщо з першою зібрали 16 кг?

 ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

1) 7 • 5 = 35 (кг) – ягід усього зібрали;

2) 35 – 16 = 19 (кг) – ягід зібрали з другої вишні.

(7 • 5) – 16 = 19 (кг)

Задача 2 (обернена)

З однієї вишні зібрали 16 кг ягід, а з другої – 19 кг. Усі ягоди розклали порівну в 5 однакових ящиків. Яка маса одного ящика?

 ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

1) 16 + 19 = 35 (кг) – ягід усього зібрали;

2) 35 : 5 = 7 (кг) – ягід в одному ящику.

(16 + 19) : 5 = 7 (кг)

Завдання 343

– Прочитайте задачу. (Уточніть значення слів-термінів. З’ясуйте, кому з учнів доводилося спостерігати за приготуванням розчину або брати участь у цьому процесі.)

– Приймемо 8000 кг цементу за одну частину.

1) 8000 • 2 = 16 000 (кг) – потрібно піску;

2) 8000 • 4 = 32 000 (кг) – потрібно щебеню.

Завдання 344

– Ознайомтеся з умовою задачі.

– Складіть коротку умову та розв’яжіть задачу самостійно.

Один учень працює біля дошки. Решта – у зошитах. Самоперевірка з дошки.

Завдання 345

– Ознайомтеся з умовою задачі. Порівняйте текст задачі з її коротким графічним записом. Розв’яжіть задачу самостійно, користуючись планом.

1) Скільки літрів молока дала б корова за два удої, якби вранці дала молока стільки, скільки і ввечері?

2) Скільки літрів молока дала корова ввечері?

3) Скільки літрів молока дала корова вранці?

1) 25 – 3 = 22 (л);

2) 22 : 2 = 11 (л);

3) 11 + 3 = 14 (л).

Завдання 346 (колективно)

Завдання 347 (самостійно з наступною взаємоперевіркою в парах)

120 : 4 • 3 = 90 (кг)

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 348; 349 (с. 55).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що повторили сьогодні на уроці?

– Які завдання сподобалися найбільше?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ - Плани-конспекти уроків по математиці


ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ