Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

ВІЙСЬКОВО-МЕДИЧНА ПІДГОТОВКА

ТЕМА: ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

§ 37. Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

Засоби захисту шкіри. Засоби захисту шкіри призначені для захисту тіла людини в умовах зараження місцевості отруйними, радіоактивними речовинами та біологічними засобами. Вони поділяються на звичайні (найпростіші, підручні) та спеціальні (табельні).

Звичайні засоби захисту шкіри призначені для захисту шкірних покривів тіла людини від зараження радіоактивним пилом і біологічними

засобами, а при спеціальному просочуванні – для захисту від парів отруйних речовин. До них належать предмети побутового одягу та взуття, які часто використовує кожна людина. Найпростішим засобом захисту шкіри є плащі й накидки із прогумованої тканини, або покриті хлорвініловою, поліетиленовою плівкою, клейонкою; пальта зі шкіри, грубого сукна або відповідно підготовлений інший одяг. Усі ці види одягу добре захищають від радіоактивного пилу та деяких видів біологічних засобів. Для захисту ніг застосовуються чоботи (що вищі, то краще) гумові, шкіряні або з шкірозамінників. Захистити руки від ОР допоможуть
гумові рукавиці, а від радіоактивного пилу і бактеріальних засобів – шкіряні й тканинні. Для захисту голови та шиї найкраще використовувати капюшони, а також різні головні убори, які запобігають осіданню пилу на волосся.

Спеціальні (табельні) засоби захисту шкіри виготовляються промисловістю і призначені для оснащення воєнізованих і невоєнізованих формувань цивільного захисту. За принципом захисної дії вони поділяються на ізолюючі та фільтрувальні. Ізолюючі засоби захисту шкіри виготовляються з повітронепроникних матеріалів – спеціальної еластичної і морозостійкої прогумованої тканини. Вони можуть бути герметичними і негерметичними. Герметичні засоби (іл. 37.1) захищають тіло людини від усіх можливих факторів ураження – газоподібних і краплиннорідких отруйних речовин, радіоактивних речовин, бактеріальних засобів.

Зрозуміло, що газоподібні ОР проникають у негерметичні засоби. Тому, вони захищають людину тільки від РР, БЗ та потрапляння крапель ОР.

Фільтрувальні засоби захисту – це костюми зі звичайного матеріалу, який просочується спеціальним хімічним складом для нейтралізації крапель або поглинання газу сильнодіючих отруйних речовин.

 Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

Іл. 37.1. Герметичні індивідуальні засоби захисту

Підготовка та використання предметів одягу та взуття

До найпростіших засобів захисту шкіри можна також віднести виробничий одяг – куртки і штани, комбінезони, халати з капюшоном, які пошиті з брезенту, вогнетривкої або прогумованої тканини, грубого сукна; джинсовий одяг, спортивні костюми після відповідної обробки. Вони можуть не тільки захищати від радіоактивних речовин і бактеріальних засобів, але також не пропускати деякий час краплиннорідких отруйних речовин.

Застосовуючи одяг як засіб захисту шкіри, необхідно якомога ретельніше загерметизувати його, щоб ізолювати від навколишнього середовища тіло. Одяг має бути застібнутим на всі гудзики, гачки або кнопки, комір піднятий, поверх нього шия щільно обв’язана шарфом або хусткою; рукави обв’язані навколо зап’ясток тасьмою, брюки випущені поверх чобіт (ботів) і знизу зав’язані тасьмою. Герметичність одягу в місцях з’єднання окремих його частин, наприклад рукавів з рукавичками, забезпечується відповідною їх заправкою. Низ куртки, піджака або накидки слід заправити в штани і підперезати.

Звичайні засоби захисту шкіри надягають безпосередньо перед загрозою ураження радіоактивними, отруйними речовинами або бактеріальними засобами за будь-якої пори року. У цих засобах захисту шкіри можна перейти заражену ділянку місцевості або вийти за межі осередку ураження.

Звичайні засоби захисту шкіри захищають тіло людини від безпосереднього контакту з краплями і суттєво знижують вплив парів і аерозолів отруйних речовин лише на визначений термін.

Вийшовши із зараженого району, слід швидко зняти одяг, додержуючи заходів безпеки, і за першої можливості (але не пізніше ніж через годину) провести його знезараження. Знезаражений і чисто випраний одяг можна використовувати як захист повторно, у тому числі й просочувати розчином для захисту від отруйних речовин.

Спеціальні засоби захисту шкіри. До ізолюючих засобів захисту шкіри належать:

– захисний комбінезон (костюм);

-легкий захисний костюм Л-1;

– загальновійськовий захисний комплект ЗЗК.

Фільтрувальні засоби представлені захисним фільтрувальним одягом (ЗФО-58Х).

Захисний комбінезон виготовляються із прогумованої тканини, складається зі зшитих в одне ціле куртки, штанів і капюшона (іл. 37.2). Захисний костюм має такі ж три окремі частини. Крім того, у комплект захисного комбінезона і костюма входять: підшоломник, гумові чоботи (41-46 розмірів) і гумові рукавиці. Промисловість виготовляє захисні комбінезони і костюми трьох розмірів: 1-й – для людей зростом до 165 см, 2-й – від 165 до 172 см; 3-й – вище 172 см.

 Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

Іл. 37.2. Засоби захисту шкіри: а – захисний комбінезон; б – захисний костюм; в – підшоломник; г – гумові рукавиці; д – гумові чоботи

Легкий захисний костюм Л-1 (іл. 37.3) виготовляють із прогумованої тканини і в комплект його входить: а) куртка з капюшоном; б) штани, які пошиті разом з панчохами; в) підшоломник; г) двопальцеві рукавиці. Окрім того, є сумка для перенесення і запасна пара рукавиць. Його розміри аналогічні розмірам захисного комбінезона (костюма). Маса комплекту 3 кг. Л-1 використовують у розвідувальних підрозділах воєнізованих формувань ЦЗ.

 Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

 Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

Іл. 37.3. Легкий захисний костюм Л-1: а – штани з панчохами; б – підшоломник; в – сорочка з капюшоном; г – двопальцеві рукавиці; д – сумка для зберігання костюма; е – одягнений Л-1

Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) (іл. 37.4) складається із захисного плаща з капюшоном (ОП-1), захисних панчіх і рукавиць. Маса комплекту 3 кг. Плащі випускають п’яти розмірів: 1-й – для людей зростом до 165 см, 2-й – 165-170 см, 3-й – 171- 175 см, 4-й – 176-180 см, 5-й – понад 180 см. Захисні плащі виготовляють із прогумованої термостійкої тканини. Захисні рукавиці бувають літніми – п’ятипальцевими із гуми та зимовими – двопальцевими – із прогумованої тканини. Підошва захисних панчіх має потовщену гумову основу. Панчохи надівають поверх звичайного взуття і прикріплюють до ніг спеціальними фіксаторами, а до поясного паска – тасьмою. ЗЗК можна використовувати як накидку (за необхідності раптового використання), як плащ “у рукави” та як комбінезон.

 Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

 Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

Іл 37 4. Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) а -у вигляді накидки; б – одягнений у рукави; в -у вигляді комбінезона

 Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

Іл. 37.5. Захисний фільтрувальний одяг (ЗФО-58): а – комбінезон: І – капюшон; 2 – шнурки для затягування капюшона; 3 – головний клапан; 4 – нагрудний клапан; 5 – штрипки підрукавників; б – підшоломник; в – одягнений ЗФО-58

До фільтрувальних засобів захисту шкіри належить захисний фільтрувальний одяг (ЗФО-58), що складається з бавовняного комбінезона особливого покрою, який просочений розчином спеціальної пасти; двох пар онуч, одна з яких просочена як комбінезон; чоловічої натільної білизни і підшоломника (іл. 37.5). Крім того, у комплекті є онучі для захисту шкіри ніг від подразнення. Комбінезон і онучі просочуються двома рецептурами: перша поглинає ОР у вигляді крапель у газоподібному стані, друга – нейтралізує ОР за рахунок хемосорбції. ЗФО-58 застосовується у комплекті з протигазом, гумовими чобітьми і рукавицями.

Загальновійськовий фільтруючий комплект ЗФК забезпечує високоефективний і надійний захист усіх частин тіла й органів дихання від отруйних речовин, світлових і термічних вражаючих факторів, основних видів хімічно небезпечних речовин. Відмінними рисами нового комплекту є високі фізіолого-гігієнічні властивості, поєднання засобів захисту органів дихання й шкіри з основними елементами екіпірування й озброєння солдата, надійне функціонування за низьких температур, можливість багаторазового використання після зараження й спеціальної обробки. Перебуває на озброєнні військ РХБЗ із кінця 1990-х років (іл. 37.6).

 Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту

Іл. З 7.6. Загальновійськові фільтруючі комплекти

Для захисту органів дихання й шкірних покривів медичного персоналу від біологічних агентів (захист від біологічної зброї, лабораторна діагностика особливо небезпечних інфекцій) призначений протичумний костюм “Кварц”, який виготовляють вітчизняні підприємства.

Медичні засоби індивідуального захисту призначені для надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях.

У результаті аварій, катастроф і стихійних лих люди одержують травми, їм може загрожувати ураження сильнодіючими отруйними і радіоактивними речовинами. У всіх випадках необхідно застосовувати медичні засоби індивідуального захисту. До них належать: пакет перев’язувальний індивідуальний (ППІ), аптечка індивідуальна “Невідкладна допомога”, індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8). Ці засоби індивідуального захисту вкрай необхідно мати і у домашній аптечці. Зі складом медичних засобів індивідуального захисту ви вже ознайомлювалися у відповідному розділі.

Багатоцільова індивідуальна аптечка цивільного захисту “Негайна допомога” призначена для надання першої допомоги в разі травмування, легкого поранення, харчових отруєнь та інших уражень, а також екстреної самодопомоги в умовах хімічного, радіаційного зараження та в осередках інфекційного захворювання. До комплектації аптечки входять прості, дешеві, безпечні засоби, застосування яких не вимагає спеціальної підготовки. Вкладається вміст аптечки в герметичний компактний поліетиленовий корпус, пристосований для носіння на поясі, у нагрудній кишені чи жіночій сумці.

Аптечка має коротку та зрозумілу інструкцію:

В осередках хімічного зараження парами азотної кислоти або хлору розчинити соду з пакета в одній склянці води (якщо немає склянки – у спеціально вкладеному поліетиленовому пакеті), намочити пов’язку і закрити нею рот та ніс. Після виходу з небезпечного середовища промити цим розчином очі, прополоскати рот і ніс. В осередках розливу аміаку чи лугу замість соди розчинити пакет з борною кислотою, змочити пов’язку та затулити нею рот і ніс. Борна кислота застосовується також як протимікробний засіб для зрошування гнійних осередків і полоскання ротової порожнини.

В осередках радіаційного забруднення використати пов’язку, виготовлену із спеціального матеріалу як респіратор для захисту верхніх дихальних шляхів.

За відсутності йодиду калію слід негайно приготувати й випити радіопротектор (3-5 крапель розчину йоду на склянку води – для дорослих, дітям до двох років дають по 1-2 краплі).

В умовах бактеріальної небезпеки пов’язку для обличчя використати як засіб медичного захисту дихальних шляхів від інфекційних спор мікробів. Тетрациклін (докси – циклін) – це ефективний профілактичний і лікувальний засіб проти сибірки, тифу, паратифу, гнійних та інших інфекцій. При підозрі на дизентерію, інших шлункових інфекціях скористайтесь тетрацикліном (доксицикліном). При харчових отруєннях вживається ен – теросорбент СКН (“Біла глина”).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту - Захист


Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту