ЖАНРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Вступ. ЩО ТАКЕ ЖАНРИ МИСТЕЦТВА

 ЖАНРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Естані Лесюєр. Музи Мельпомена, Ерато і Полігімнія.

У Давній Греції музи – богині-покровительки наук і мистецтв.

1. ЖАНРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Ви вже знаєте, що образотворче мистецтво розподіляється на різні види – живопис, графіка, скульптура. Вони відрізняються один від одного матеріалами, технікою і засобами виразності. Проте в усіх видах мистецтва існує також і поділ на жанри. Слово “жанр” – французьке, воно означає “рід”, “різновид”.

Поділ

на жанри існує в усіх видах образотворчого мистецтва. Та найяскравіше він виявляється в живописі, де розмежування відбувається за предметом зображення. Найвідомішими з них є зображення природи, краєвидів – пейзаж, речей –

Натюрморт, людини – портрет. Анімалістика – це зображення тварин, флористика – квітів, рослин. Події життя відтворює сюжетно-тематична картина. Вона своєю чергою може бути історичною (такою, що відтворює історичні події), батальною (зображує сцени війни), побутовою (відтворює

Повсякденні справи, побут, свята). Події з Біблії та Євангелія стають сюжетами для

біблійних (релігійних) картин. Художники різних епох захоплювалися міфами Давньої Греції і Давнього Риму, створюючи міфологічні картини. Існує також інтер’єрний живопис.

Усі ці жанри є можливими також у графіці – як станковій, так і книжковій. Адже книжка може вміщувати портрети дійових осіб або пейзажі (особливо часто за допомогою цього жанру ілюструють поезію). Якщо книжка розповідає про тварин, її доповнюють графічними творами в жанрі анімалістики. Але більшість ілюстрацій, звичайно, належить до побутового, історичного чи батального жанрів, адже передає найважливіші, найзахоплюючіші епізоди сюжету.

У скульптурі розподіл на жанри дещо інший. Тут також є портрет і анімалістика, сюжетні композиції (особливо в різних різновидах рельєфу). Проте окреме місце посідають ще монументи (пам’ятники).

Інтер’єр – зображення внутрішнього простору – кімнати, залу в палаці, каплиці собору тощо.

 ЖАНРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

 ЖАНРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Антуан Ватто. Товариство в парку. Ця картина поєднує в собі риси двох жанрів: сюжетної картини і пейзажу.

В одному творі мистецтва можуть поєднуватися риси, притаманні різним жанрам. До речі, найчастіше саме так і буває. Наприклад, портрет краще виглядає на тлі пейзажу і може доповнюватися натюрмортом із речей, які розповідають дещо про професію, захоплення і смаки моделі. Авторам сюжетно-тематичних картин також важко було б позбавити свої твори портретів (адже вони мають зробити своїх персонажів характерними й виразними) і пейзажів або інтер’єрів, на тлі яких відбуваються події їхніх картин, рисунків чи гравюр.

Класифікація за жанрами остаточно склалася в мистецтві досить давно, у XV-XVI століттях. Такою вона збереглася і донині. У різні часи найважливіше місце в образотворчому мистецтві посідали різні жанри.

1. Які жанри ви можете назвати?

2. Чому поділ на жанри в живописі та графіці є однаковим, а в скульптурі – іншим?

 ЖАНРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Печера Ляско, Франція. Сучасні мистецтвознавці сказали б, що це анімалістика.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЖАНРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА - Мистецтво


ЖАНРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА