Життя і здоров’я людини

РОЗДІЛ 1 ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

§ 1. Життя і здоров’я людини

У цьому параграфі ти:

□ повторити, що таке безпека і здоров’я;

□ спробуєш уявити відчуття благополучної людини;

□ дізнаєшся, як досягти високого рівня благополуччя і для чого потрібні життєві навички.

Про життя

Усе живе народжується, щоб жити. Та лише людина здатна осмислювати й цінувати життя. Ми любимо життя. Бувають миті, коли це відчуття особливо гостре – від лагідного дотику руки матері, голосів друзів, шуму дощу, щебету птахів, коли відчуваєш, як напружуються

твої м’язи, насолоджуєшся мріями…

Поділіться своїми мріями і сподіваннями з друзями. Починайте словами: “Я сподіваюся, що…>>.

Про безпеку і небезпеку

Безпека – це відсутність загрози твоєму життю, здоров’ю чи добробуту. Якщо комусь загрожує небезпека, це виводить його з рівноваги, бентежить, нервує, жахає, позбавляє сну й апетиту.

Безпека належить до базових людських потреб. Кожне наступне покоління успадковує від попереднього навички подолання небезпек. У прадавні часи це були уміння захиститися від хижих звірів, несприятливих погодних умов. Згодом – від

загроз, пов’язаних із діяльністю самих людей: небезпеки на дорогах, у побуті, на виробництві. Тому в наш час говорять не лише про безпеку життя, а й про безпеку життєдіяльності людини.

Заплющіть очі й уявіть себе там, де ви почуваєтесь у цілковитій безпеці. Це може бути ваша кімната або якась мальовнича місцевість. Намагайтесь усе добре роздивитися, почути звуки і відчути запахи. Посидьте хвилинку, а потім розкажіть про це місце та свої почуття (спокій, радість, тепло, задоволення, розслаблення…).

Про здоров’я

Колись люди потерпали від багатьох хвороб, і їхнє життя було набагато коротшим, ніж тепер. Тоді здоровим вважали кожного, хто не був хворим. Згодом здоров’я почали ототожнювати з фізичним благополуччям людини.

З середини XX ст. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) проголосила, що здоров’я – це стан повного фізичного, психологічного і соціального благополуччя.

Відтоді здоров’я людини пов’язують не лише з тим, як вона дбає про своє тіло, а й з усіма іншими вимірами її благополуччя: рівнем духовності і моральності, вмінням учитись і приймати рішення, спілкуватись і дбати про інших людей, розуміти і виявляти почуття, долати невдачі та стреси (мал. 1).

 Життя і здоровя людини

Мал. 1 П’ятивимірна модель – “квітка здоров’я”

Про відчуття благополуччя

Що ж означає бути благополучним? Спробуй пригадати це відчуття. Вранці ти прокидаєшся бадьорим, сповненим сили і передчуття, що в тебе попереду чудовий день.

У школі тобі цікаво. Навіть коли предмет дається нелегко, це лише посилює бажання засвоїти його.

По обіді у тебе тренування або заняття в художній чи музичній школі. Ти стараєшся не пропускати їх, адже вони тобі подобаються. Звісно, ти можеш мати й інші інтереси, але намагаєшся не марнувати часу, жити цікавим і сповненим подіями життям. Увечері, коли все пороблено, готові уроки, ти радо спілкуєшся з дорослими. Вони розпитують тебе про друзів і школу, а ти – про їхні справи. Ви плануєте вихідні. Коли настає час, ти спокійно засинаєш.

Опиши один день свого життя, коли ти почувався не лише фізично, а й соціально та психологічно благополучним.

Як досягти високого рівня благополуччя

Звісно, кожному хотілося б мати цікаве життя, добрих друзів, кожен прагне займатися улюбленою справою і досягти у ній успіху. Високий рівень благополуччя залежить від багатьох обставин.

Деякі з них перебувають поза нашим контролем (наприклад, погана спадковість чи забруднене довкілля). Але наше благополуччя насамперед залежить від нашої поведінки. Якщо людина увесь час переживає стреси, має шкідливі звички і схильність до невиправданих ризиків, її здоров’я погіршується. А коли дбає про себе і живе в гармонії з навколишнім світом, то зазвичай досягає високого рівня благополуччя.

Про життєві навички

У народі кажуть: “Життя прожити – не поле перейти”. Це тому, що на своєму віку кожен зустрічається з викликами і перепонами, які здатні вивести його з рівноваги і негативно вплинути на здоров’я. Уміння, що допомагають людині адаптуватися, долати труднощі щоденного життя і підтримувати високий рівень благополуччя, називають сприятливими для здоров’я життєвими навичками.

Благополуччя – це задоволення від цікавого і насиченого подіями життя.

До них належать навички, які допомагають людині ладнати самій із собою (навички розбудови самооцінки, керування стресами, постановки мети і досягнення успіху тощо), а також ті, що сприяють порозумінню з іншими людьми (навички самоконтролю, гідної поведінки, ефективного спілкування, колективної роботи, лідерства, розв’язання конфліктів, протидії насиллю та негативному впливу оточення).

Більшість людей набувають цих навичок з власного досвіду, переважно “методом проб і помилок”. Але ти належиш до першого покоління українських школярів, які мають змогу відпрацьовувати їх на уроках здоров’я, тобто набагато повніше та ефективніше готувати себе до безпечного й повноцінного життя.

Підсумки

Твоє життя тільки починається, воно сповнене надій і планів. Безпека і здоров’я – дуже важливі для здійснення твоїх мрій.

Сучасне уявлення про безпеку і здоров’я відмінне від тих, які були раніше.

Нині людям треба дбати про безпеку не лише життя, а й своєї діяльності, тобто про безпеку життєдіяльності.

Тепер здоров’я розуміють не як відсутність хвороб, а як стан повного фізичного, психологічного і соціального благополуччя.

Досягнення благополуччя найбільшою мірою залежить від самої людини, її поведінки і способу життя.

Життєві навички допомагають людям підтримувати високий рівень дієздатності та благополуччя навіть у складних життєвих обставинах.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Життя і здоров’я людини - Валеологія


Життя і здоров’я людини