ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

РОЗДІЛ 4 ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ГІГІЄНА ЖИТЛА

§ 29. ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Опорні поняття: гігієна житла, роль повітря, вологість повітря, вологе прибирання, температура житлових приміщень, освітлення.

Житло – одна з основних потреб людини, яка виникає з моменту її народження і зберігається протягом усього життя. Будинок, квартира, дача, гуртожиток, готель – усе це різні типи житла, які призначені для постійного або тимчасового проживання сучасної людини.

Головним призначенням житлових

приміщень завжди був і залишається захист людини.

Науковці стверджують, що житлом первісної людини була печера.

Згодом з’явилися тимчасові житлові споруди з дерева, землі, каменю, а іноді й кісток мамонтів, адже первісні люди подовгу не залишалися на одному місці. У пошуках їжі вони постійно переходили з одного місця на інше.

У місті Межиріччя, неподалік від Києва, у 1965 р. було знайдено таку житлову споруду. За оцінками вчених, вік цієї оселі дорівнює приблизно 15 тис. років. Це житло було зроблене з кісток, мамонта.

Для первісної людини житло слугувало лише захистом від несприятливих метеорологічних

умов (холоду, вітру, спеки, атмосферних опадів) (мал. 216).

 ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВЯ ЛЮДИНИ

Мал. 216. Для первісної людини житло слугувало лише захистом

Нині житло стало ще й місцем відпочинку, навчання, виховання, роботи тощо.

Тісний зв’язок між умовами, у яких проживає людина, і її станом здоров’я є давно відомим фактом.

– Гігієна житла – це забезпечення комфортних для людини умов, порядку і чистоти в житловому приміщенні.

Як саме створити умови для того, аби людина, повернувшись із роботи, змогла відновити свої моральні й фізичні сили?

Розпочнемо з повітря. Через легені людини за добу проходить близько 15-17 м3 повітря, це повітря має бути чистим і свіжим. На жаль, у наших квартирах і будинках існує багато джерел забруднення повітря, і передусім – це пил. Дуже маленькі й надзвичайно легкі часточки пилу, які містять різні шкідливі речовини, потрапивши в легені людини разом із повітрям, можуть викликати різні захворювання.

Найкращим помічником у боротьбі з пилом є вологе прибирання – його слід проводити раз, а краще два рази на тиждень. Найбільше пилу збирається на поверхні килимів і м’яких меблів. Тому не забувайте хоча б раз на тиждень їх пилососити.

Досить часто джерелом забруднення повітря в наших оселях є кухня, де готується їжа. Дрібні краплі жиру і кіптяви створюють неприємний специфічний запах, утворюється багато водяної пари. Якщо у вашій кухні немає витяжки, бажано під час приготування їжі кватирку тримати відкритою, а двері в житлову кімнату – закритими.

Надмірний або недостатній вміст вологи в повітрі здатний непомітно і поступово знизити імунітет людини, погіршити стан шкіри, підвищити втомлюваність.

Для вимірювання вологості повітря використовують гігрометр (мал. 217).

Гігрометри бувають різних типів, найпростішим вважається волосяний гігрометр. Принцип дії волосяного гігрометра полягає у здатності натягнутої знежиреної людської волосини змінювати свою довжину залежно від вологості повітря.

Кількісно вологість повітря визначають відносною вологістю. Скажімо, якщо стрілка гігрометра вказує на позначку “73” – це означає, що відносна вологість становить 73 % (у повітрі міститься 73 % від максимально можливої для даної температури повітря кількості водяної пари).

Для того щоб людина почувалася комфортно, відносна вологість повітря повинна становити 50-70 % .

Підвищення температури в приміщенні, особливо взимку, як. правило, супроводжується зменшенням вологості. У цьому разі рекомендується використовувати електричні зволожувачі повітря (мал. 218). За відсутності зволожувача повітря можна скористатися звичайною тарілкою, наливши в неї води і поставивши біля радіатора центрального опалення.

 ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВЯ ЛЮДИНИ

Мал. 217. Гігрометр дозволяє визначити рівень вологості повітря

 ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВЯ ЛЮДИНИ

Мал. 218. Зволожувач повітря підтримує комфортний рівень вологості

Очистити повітря вашого житла, змінити вологість повітря допоможе щоденне провітрювання. Провітрювання слід проводити не один раз на добу, а як мінімум 4-5. Для кожного провітрювання буде достатньо 5-10 хвилин. Особливо часто слід провітрювати ті кімнати, де скупчується багато вологи, наприклад, кухню, ванну чи будь-яр;е інше приміщення після тривалого перебування в ньому людей. Якщо ви забудете про провітрювання, то ваше вікно нагадає про це – воно запітніє. Це перша ознака того, що повітря у вашій оселі надмірно насичене вологою, і тому час відкрити вікна або кватирки навстіж.

Пригадайте, як приємно після зимової прогулянки повернутися до затишної, теплої оселі. Пояснення просте: важливою умовою для гарного самопочуття людини є температура повітря.

Якою ж має бути температура у вашій оселі, аби ви почувалися комфортно? Найбільш комфортною для житлових приміщень у теплу пору року вважають температуру повітря 20-25 °С, у холодну пору – відповідно 20-22 °С. При цьому різниця температур біля вікна і протилежної до нього стіни не повинна перевищувати 2 °С.

Серед факторів зовнішнього середовища, які впливають на організм людини, також одне з перших місць займає освітлення. Воно діє не тільки на органи зору, а й на організм у цілому, впливаючи на різноманітні процеси обміну речовин (мал. 219).

Освітлення буває природним і штучним.

– Природне освітлення – це світло, яке ми отримуємо вдень від сонця.

Сонячне проміння має велике біологічне та психологічне значення, під його впливом прискорюється ріст тканин, покращується обмін речовин, змінюється хімічний склад крові, поліпшується самопочуття й робота внутрішніх органів людини.

Крім природного, у житлових приміщеннях повинно бути достатнє штучне освітлення.

 ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВЯ ЛЮДИНИ

Мал. 219. Житло має бути добре освітленим

– Штучне освітлення житлових приміщень отримують від штучних джерел світла.

У наш час – це в основному електричні лампи розжарення або люмінесцентні лампи. Недостатнє або неправильно обладнане штучне освітлення порушує функції ока, викликає стомлюваність, знижує працездатність. Найбільш доцільними для житла є світильники рівномірно розсіяного світла.

Дуже важливо в житловому приміщенні правильно організувати освітлення робочого місця. При цьому світло має падати зліва – тінь від руки не повинна заважати процесу письма (мал. 220).

Гарну допомогу в покращенні гігієни житла надають домашні рослини. Вони виділяють кисень і поглинають вуглекислий газ, очищують повітря від мікробів і пилу. Крім того, як. стверджують учені, кімнатні рослини здатні поліпшити наше самопочуття, підвищити функціональний стан організму, стимулювати його працездатність і захисні сили. Слід пам’ятати і про те, що рослини, випаровуючи вологу з поверхні листя, зволожують надмірно сухе повітря приміщень.

Чи добре засвоїли?

1. Які гігієнічні вимоги ставляться до житла?

2. Яким повинно бути освітлення житлового приміщення?

3. Яка температура має бути в житловому приміщенні?

4. Яка відносна вологість повітря повинна бути в житловому приміщенні?

 ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВЯ ЛЮДИНИ

Мал. 220. Правильно організоване робоче місце


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ - Праця


ЗНАЧЕННЯ ГІГІЄНИ ЖИТЛА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ