Значення покритонасінних

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН

Тема 6. ПОКРИТОНАСІННІ

51. Значення покритонасінних

Мідь і граніт, земля і океани

Не вистоять під натиском часу,

Тож як твою оборонить красу,

Тендітна квітко, витворе весняний?

В. Шекспір

Людина давно навчилася вирощувати різні рослини: пшеницю та жито, виноград і малину, моркву та буряк, жоржини й айстри… Деякі рослини, наприклад картопля, без допомоги людини не виживуть. Горобина, навпаки, легко обходиться без допомоги людини. Чи всі ці рослини можна назвати культурними?

 Значення покритонасінних

src="/image/1/image235_9.jpg" class=""/>

Іл. 51.1. Плоди й видозміни пагона та кореня, які вирощує людина для своїх потреб

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

Покритонасінні – найбільший і найдосконаліший відділ наземних рослин. Ці рослини, будучи основною складовою частиною рослинного покриву лісів, лук, степів, підтримують і впливають при цьому на агмо, гідро – й літосферу. Вони утворюють величезну кількість органічної речовини, чим забезпечують життя тварин суходолу, нерідко слугуючи їм також домівкою.

Покритонасінні є не тільки переважаючою групою рослин на суходолі, а й найважливішою за значенням для людини. Сільськогосподарські

харчові, кормові й технічні культури, величезна кількість лікарських і декоративних рослин – усе це покритонасінні (іл. 51.1). Сільськогосподарські рослини дають людині їжу, корми для тварин і сировину для промисловості, тому їх можна поділити на харчові, кормові й технічні. Вирощуванням рослин займається окрема галузь сільського господарства – рослинництво. Лікарські рослини людина вирощує з метою їхнього застосування в медицині або ветеринарії. Декоративні рослини людина вирощує для того, щоб прикрасити своє місце проживання. Рослини, які вирощує людина, називають культурними. Такі рослини не здатні повноцінно існувати без допомоги людини.

ПОГЛИБЛЕННЯ ТЕМИ

Чим визначається значення покритонасінних у житті людини?

Покритонасінні мають важливе практичне значення. Людина використовує їх як основні харчові, кормові й технічні культури. Усі ми любимо ласувати смачними плодами садів: яблуками, сливами, персиками. Своєю декоративністю покритонасінні задовольняють найвишуканіші естетичні смаки. Троянди, лілії, гвоздики, півонії, хризантеми, жоржини, айстри, тюльпани, орхідеї, орлики та багато-багато інших покритонасінних зачаровують і милують усіх нас.

Покритонасінні – неперевершені медоноси. Особливо цінними є липа, гречка, біла акація, мед з яких відзначається не лише своєрідним смаком і ароматом, а й має цілющі властивості.

Серед покритонасінних України є важливі прядильні (льон, коноплі, бавовник), лікарські (спориш, адоніс, валеріана, м’ята, материнка, ромашка, полин, часник, конвалія), вітаміноносні (шипшина, суниці, чорниці), горіхоплідні (ліщина, горіх), меліоративні рослини. Меліоративними називають такі рослини, які використовують для поліпшення грунтів (люпин, вільха, верба, біла акація).

Слід пам’ятати також, що серед покритонасінних є багато злісних бур’янів (осот, пирій, мокрець, плоскуха, гірчаки, лобода, щириця, незбутниця, або галінсога), отруйних (вовчі ягоди, чистотіл великий, блекота чорна, дурман, болиголов). Деякі отруйні рослини небезпечні й на відстані, наприклад сумах їдкий. Його отруйні виділення переносяться вітром і спричинюють запалення шкіри на значній відстані від рослини.

З величезної різноманітності покритонасінних людина використовує лише 10%. Потреби людини в рослинній сировині постійно зростають, а запаси рослин у природі зменшуються. Ось чому перед людством постають проблеми раціонального використання рослинних ресурсів, їхньої охорони й уведення в культуру нових цінних видів.

Які рослини називають лікарськими? декоративними?

Лікарськими називають рослини, які використовують для лікування та профілактики різних хвороб людини й тварин. У них містяться лікувальні речовини. Відомо близько 12 000 видів рослин, що їх використовують в офіційній та народній медицині й у гомеопатії. В Україні в офіційній медицині застосовують близько 200 видів рослин. У народній медицині використовують значно більшу кількість видів рослин, проте багато з них не пройшли наукової перевірки. У них можуть міститися отруйні або шкідливі для людини речовини. Ось чому не рекомендують користуватися послугами “цілителів”, які не мають спеціальної підготовки. Без застережень, як лікарськими, можна користуватися овочевими й плодово-ягідними рослинами. У них містяться в достатніх кількостях необхідні людині вітаміни та інші важливі для нормальної життєдіяльності речовини. Найвідомішими ж дикорослими лікарськими рослинами в Україні є аїр тростинний, валеріана лікарська, глід колючий, деревій звичайний, звіробій звичайний, калина звичайна, нагідки лікарські, подорожник великий, суниці лісові, чистотіл звичайний, шипшина корична, ромашка лікарська, кропива дводомна, липа серцелиста, м’ята перцева, чорниці, калган, мати-й-мачуха, материнка, чебрець та багато інших. Тільки в культурі вирощують близько 30 видів. Збираючи дикорослі лікарські рослини, потрібно не забувати про їхнє збереження: не збирати ті рослини, яких у вашій місцевості дуже мало, чергувати ділянки збирання, залишати найсильніші особини тощо. Лікування рослинами називається фітотерапією.

Рослини, які вирощують для задоволення естетичних потреб людини, називають декоративними. їх поділяють на рослини захищеного та незахищеного грунту. До рослин захищеного грунту відносяться і кімнатні рослини (пальми, монстера, кактуси, традесканція і багато-багато інших). Вони мають або гарні квітки, або листки, рідше плоди. Найскромніше житло стає затишнішим, якщо

На підвіконні стоять кімнатні рослини, а за вікном зеленіють дерева, кущі, трави. Серед декоративних рослин відкритого грунту, тобто таких, що не потребують спеціального захисту під час несприятливих періодів року, є дерева (наприклад магнолія, липа, гіркокаштан, біла акація), кущі (бузок, спірея, глід, бирючина, форзиція, троянди), ліани (виноград, плющ), трави (мальви, лілії). Нерідко рослини поєднують лікувальні й декоративні властивості (календула, ехінацея, конвалія, адоніс тощо). Отже, наявність хімічних речовин або привабливий вигляд визначають використання рослин з лікувальною метою або для краси.

САМОПЕРЕВІРКА Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

Зміст матеріалу

Ви опанували цю тему, якщо можете:

41. Загальна характеристика покритонасінних

– назвати характерні ознаки відділу Покритонасінні;

– описати розвиток покритонасінних;

– порівняти пристосування рослин до різних умов середовища

42. Класифікація покритонасінних

– назвати класи й основні родини відділу Покритонасінні;

– назвати характерні ознаки класів Однодольні та Дводольні;

– порівняти будову рослин різних класів

43. Родина Капустяні, або Хрестоцвіті

– назвати характерні ознаки родини Капустяні;

– відрізнити капустяні від представників інших родин;

– пояснити практичну цінність рослин родини Капустяні з різних груп (овочеві, олійні, декоративні)

44. Родина Розові

– назвати характерні ознаки родини Розові;

– навести приклади культурних рослин родини;

– пояснити практичну цінність рослин родини Розові з різних груп (плодово-ягідні, лікарські, декоративні)

45. Родина Бобові

– назвати характерні ознаки родини Бобові;

– назвати пристосування до запилення комахами;

– пояснити практичну цінність рослин родини Бобові 3 різних груп (зернобобові, кормові, декоративні)

46. Родина Пасльонові

– назвати характерні ознаки родини Пасльонові;

– порівняти практичну цінність різних видів родини;

– пояснити практичну цінність рослин родини Пасльонові з різних груп (овочеві, технічні, отруйні)

47. Родина Айстрові, або Складноцвіті

– назвати характерні ознаки родини Айстрові;

– застосувати знання для використання в озелененні;

– пояснити практичну цінність рослин родини Айстрові 3 різних груп (олійні, декоративні, лікарські, бур’янові)

48. Родина Лілійні

– назвати характерні ознаки родини Лілійні;

– назвати рідкісні рослини родини;

– пояснити практичну цінність рослин родини Лілійні 3 різних груп (декоративні, лікарські)

49. Родина Цибулеві

– назвати характерні ознаки родини Цибулеві;

– застосувати знання для вирощування рослин;

– пояснити практичну цінність рослин родини Цибулеві 3 різних груп (овочеві, декоративні)

50. Родина Тонконогові, або Злакові

– назвати характерні ознаки родини Злакові;

– розпізнати пристосування до запилення вітром;

– пояснити практичну цінність рослин родини Злакові з різних груп (зернові, кормові, технічні, бур’янові)

51. Значення покритонасінних

– зробити висновок про значення покритонасінних у природі та в житті людини, про необхідність їхньої охорони;

– розпізнати сільськогосподарські культури регіону;

– дотримуватися правил збору лікарських рослин


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Значення покритонасінних - Біологія


Значення покритонасінних