Матеріалознавство швейного виробництва
АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ
БІЛИЗНЯНІ ТКАНИНИ
За призначенням білизняні тканини поділяються на тканини для натільної, постільної, столової білизни, рушникові та для носових хусточок.
За волокнистим складом це переважно бавовняні, лляні та напівлляні тканини. їх виробляють переважно полотняним переплетенням, деякі види – зворотною саржею, атласним та велико-візерунковими переплетеннями. За забарвленням та оздобленням – вибіленими, з різним ступенем білизни, деякі види
Білизняні тканини повинні бути гігієнічними, тобто мати високі: гігроскопічність, повітряпроникливість, м’якість; зберігати свої якості після прання. Крім того, вони повинні бути міцними, стійкими до стирання, до дії води, поту, мила, високих температур при пранні та прасуванні. Усадка тканин не повинна перевищувати 3%.
Бавовняні білизняні тканини поділяються на три підгрупи: бязеву, міткалеву та спеціальну.
Бязева підгрупа
Білизняні бязі – це щільні вибілені тканини полотняного переплетення з кардної пряжі підвищеної товщини: 20,8-33,3 текс в основі та 29,4-35,7 текс в утоку. Бязі виробляють шириною 138-150 см; з відносною щільністю по основі 55-61%, по утоку – 46-50%; поверхневою щільністю 138-150 г/м2; з жорсткими крохмальними апретами. Деякі бязі випускають надрукованими білоземельними.
Полотна – це більш грубі, важки та щільні тканини, ніж бязі, їх випускають шириною 80-150 см; поверхневою щільністю 115-181 г/м2; з кардної пряжі лінійної щільності 18,5-33,3 текс в
Основі та 26,3-84 текс в утоку. Полотна можуть мати різні назви: наджма, кавказьке, для простирадл. Останні виробляють шириною 125-150 см. Наджма – це найбільш тонке полотно; строкаті полотна для простирадл – найбільш щільні та важки.