ЛЮБИЙ ДРУЖЕ!
Ти знайомишся з новою книгою. Мудрі люди кажуть: “Нова книга – це новий друг”. А що значить дружити з книгою? Це означає правильно розуміти її призначення та частіше до неї звертатися.
Ця книга – підручник. Тобто вона щодня буде “під рукою” і допомагатиме тобі пізнавати навколишній світ, інших людей, а головне – самого себе.
Вчитися краще разом із друзями. Адже разом і цікавіше, і легше. Ви можете разом читати підручник і обговорювати прочитане, ділитися своїми думками одне з одним.
Цей підручник допоможе
& 1. ГОЛОВНЕ ЧУДО СВІТУ
У далеку давнину люди вигадали й побудували ці чудові споруди: давньоєгипетські піраміди, висячі сади Семіраміди, статую Зевса Олімпійського, мавзолей у Галікарнасі, Александрійський маяк, статую Колоса Родоського, храм Артеміди.
Давні греки назвали їх “сім чудес світу”. До наших днів збереглася тільки давньоєгипетська піраміда Хеопса. Решта чудес зруйновані часом, природою та людьми…
Розкажіть, що зображено в кожному овалі? Яке місце займає людина серед інших об’єктів на малюнках?
Чи можна назвати головним чудом світу людину?
Я хочу дізнатися про те, чому людину називають головним чудом світу.
“Велика розумом людина, та не може осягнути вона всіх чудес землі. Дивіться, як все мудро влаштовано на світі: як небо влаштоване, або як сонце, або як місяць, або як зірки, і тьма, і світло… А звірі, а птиці різні, а риби всілякі! І цьому диву подивуємося, як створено людину і які різні та багатоликі людські обличчя; якби і всіх людей зібрати, то кожен має свій вид і образ обличчя”.
Із “Повчання Володимира Мономаха дітям”
Володимир Мономах
Чи вважає Володимир Мономах людину головним чудом світу й частиною природи?
Великий український учений Володимир Іванович Вернадський вважав людину наймогутнішою істотою на землі. Силою свого розуму й праці вона здатна перетворювати природу: будувати міста, греблі, дороги, видобувати корисні копалини, вирощувати хліб тощо. Але одна людина все це зробити не може, тому люди працюють разом, складають суспільство. Кожна людина є частиною природи й частиною суспільства.
Володимир Вернадський
Порівняйте думки про людину Володимира Мономаха й Володимира Вернадського. Чим вони схожі? Чим відрізняються?
Знайди в словничку (с. 140-141) слово суспільство. Довідайся його значення.
Користуючись малюнками, доведіть, що людське суспільство має багато досягнень.
Тепер я знаю, що людина є частиною суспільства та природи.
Я прагну пізнати людину й світ.