МУСКУЛАТУРА БДЖОЛИ – тканини, що при скороченні рухають різні частини тіла й органи. М. б. складають поперечносмугасті та гладенькі м’язові волокна. Поперечносмугасті м’язи пов’язані з органами руху, гладенькі – із внутрішніми органами. М’язові волокна бджіл, на відміну від інших хребетних тварин, не згруповані в пучки, а йдуть окремо, об’єднуючись тільки в точці кріплення.
Практично все тіло бджоли складається з мускульних волокон. Грудна порожнина комахи в основному зайнята м’язами локомоторних відростків і м’язами,
У кожному боці середньогрудей знаходиться товстий стовпець вертикальних волокон, а між першою парою м’язів – два пучки волокон, які є депресорами крил. У самих середньогрудях є свої власні м’язи, що піднімають крила.
Кожне крило комахи управляється трьома маленькими м’язами, розташованими в основі крил. При скороченні ці м’язи розправляють крило й змушують його повернутися горизонтально назад. Розправленням складних крил управляють довгі склеритні м’язи.
Ніжки Б. також управляються м’язами. Вся лапка пронизана сухожиллям претарзальних
Жалкий апарат бджоли також має м’язи. Стрижень жала підтримується в стані спокою м’язом, але при його скороченні жалкий апарат висувається й устромлюється в жертву.
Рівномірний рух крові у тілі бджоли забезпечується ритмічною пульсацією мускульних стінок серця.
Травний канал бджоли також має безліч мускульних волокон, які, хвилеподібно скорочуючись, просувають їжу стравоходом.
При своїх малих розмірах бджола може переносити шорсткою поверхнею вантаж, вага якого перевищує її власну вагу в 20 разів.