Матеріалознавство швейного виробництва
ХІМІЧНІ ВОЛОКНА
Синтетичні волокна
Нітрон
Сировиною для виготовлення нітрону є акрілонітрил, який синтезують з пропилену та аміаку, або з ацетилену та синильної кислоти. Формування ведеться з розчину полімеру. Комплексні нитки формують сухим способом, штапельні волокна – мокрим, кількість отворів філь’єр при формуванні штапелю – від 3000 до 12000. Швидкість формування – 3-6 м/сек. Осаджувальна ванна містить водний розчин діметилформальдегіду. Для надання волокнам пластичності
Будова волокна у поздовжньому вигляді – гладенька блискуча трубочка, у поперечному розрізі має форму квасолі або гантелі.
Властивості волокна
I. Механічні: середня міцність (32-39 сН/текс), у вологому стані міцність знижується на 5%; високі видовження та пружність; низька стійкість до стирання. Подібно лавсану має здібність добре зберігати фіксовані складки; вироби з нітрону мають високу формостійкість.
II. Фізичні:
III. Хімічні: низька хемостійкість, але волокно стійке до дії більшості органічних розчинників та слабких розчинів лугів та кислот.
Характер горіння. Горить дуже інтенсивно, зі спалахами, кіпоттю, іскрами, після виведення з полум’я горіння поступово припиняється, на кінці нитки залишається м’який темний наплив.
Використання. Штапельні волокна у чистому виді використовують для виготовлення високооб’ємної пряжі, вовняноподібних тканин та трикотажу, штучного хутра, ковдр, килимів, гардинних виробів; в суміші з вовною – для виготовлення тканин для пальт, суконь, костюмів, трикотажних полотен та штучних виробів.