Великі винахідники. Великі винаходи

Розділ 1. ЛЮДИНА

& 5. Великі винахідники. Великі винаходи

Поміркуй! Чим відрізняються умови, в яких жила первісна людина, від умов, в яких живеш ти?

Перші плоти, човни і кораблі з’явилися ще в доісторичні часи. Уже тоді первісні люди наважувалися виходити в море на риболовлю. А от великі вітрильні судна почали будувати стародавні єгиптяни. Це допомогло їм швидше за інших освоїти нові землі і стати першою розвиненою державою у світі.

Розміри сучасних кораблів набагато перевищують розміри своїх давніх попередників. У морі можна

зустріти і ціле плавуче місто, і вантажний корабель, який бере на борт сотні тисяч тонн вантажу. Є підводні човни, які можуть проплисти навколо світу, і кораблі, які вміють “плавати” по суші і навіть літати над землею.

 Великі винахідники. Великі винаходи

Єгипетський торгівельний корабель

 Великі винахідники. Великі винаходи

Лайнер “Королева Мері 2”

Верф – підприємство, де будують і ремонтують судна (найчастіше на березі моря чи річки).

 Великі винахідники. Великі винаходи

Йоганн Гуттенберг

Як відомо, колись кожну книгу доводилося переписувати вручну. А це тривала і кропітка робота. Тому книга

була предметом розкоші. Дозволити її собі могли тільки дуже багаті люди. Але все змінилося у 15 столітті. Німецький винахідник Йоганн Гуттенберг придумав перший у світі друкарський верстат. Книгодрукування швидко поширилося по всьому світу. Тепер придбати книги міг кожен. А школи та університети отримали можливість створювати власні бібліотеки.

Із винаходом комп’ютера та Інтерне – ту люди отримали можливість обмінюватися інформацією ще швидше. Книги стали електронними, а величезні бібліотеки тепер можуть вміститися всього на одному диску.

 Великі винахідники. Великі винаходи

Друкарський верстат

 Великі винахідники. Великі винаходи

Електронна книга

Повітроплавання – процес польоту на літальному апараті, який легший за повітря (повітряна куля).

Авіація – процес польоту на літальному апараті, важчому за повітря (літак, вертоліт).

Пересуватися по воді первісні люди навчилися ще на плотах. А ось вперше відправитися в політ людині вдалося порівняно недавно. У 1783 році брати Монгольф’є підняли в небо першу повітряну кулю з допомогою гарячого повітря. Але от халепа – летіла вона тільки туди, куди подме вітер. Звичайно, для розваг і цього цілком достатньо. Отож використовувати кулю як транспортний засіб було практично неможливо. Все змінилося в 1903 році. Саме тоді ще одні брати – Вільбур і Орвіл Райт – запустили в небо перший літак.

 Великі винахідники. Великі винаходи

Політ на повітряній кулі братів Монгольф’є

 Великі винахідники. Великі винаходи

Винахід братів Райт

Сучасні літальні апарати мало нагадують перший винахід братів Райт. Тепер по небу пересуваються величезні літаки заввишки з дев’ятиповерховий будинок і завдовжки з футбольне поле. Наприклад, Ан-225 – найбільший і найпотужніший транспортний літак, створений на державному підприємстві “Антонов”, важить 250 тонн і може підняти у повітря 600 тонн.

 Великі винахідники. Великі винаходи

Ан-225 “Мрія”

Які винаходи стали ключовими в історії людства?

Прочитай.

Китайці – великі винахідники

Чи траплялося тобі спостерігати, коли хтось із дітей у дворі хвалиться новою іграшкою, годинником або одягом, а друзі йому у відповідь: “Подумаєш! Китайська підробка”? Але чи завжди китайські товари вважалися неякісними і дешевими? У 2 столітті до нашої ери в Китай за товарами їздило так багато купців, що на картах світу з’явився так званий Великий шовковий шлях. Це була караванна дорога з Китаю до Середземномор’я. Напевно, ти вже здогадався, що найчастіше перевозили по цій дорозі. Звичайно ж, шовк. Річ у тім, що китайці, які першими навчилися виробляти шовк, ретельно охороняли спосіб його виготовлення. Тому в жителів інших країн не було вибору і вони купували шовк за потрійною ціною у торговців, що поверталися з Китаю. І навіть коли секрет виготовлення цієї тканини був розкритий, Великий шовковий шлях не втратив свого значення. Оскільки до того часу китайці придумали ще багато цікавого. Вони першими виготовили порцеляну, папір, порох. Тому сьогодні, перш ніж називати китайські товари дешевою підробкою, пригадай, що ще тисячу років тому винаходи з Китаю були одними з найдорожчих на ринку товарів.

 Великі винахідники. Великі винаходи

Великий шовковий шлях. Каталонський атлас, 1375 р.

Довідайся історію винаходу електричної лампочки. Яким чином цей винахід вплинув на життя людей? До яких нових винаходів це призвело?

Прочитай.

Дельтаплан

Тобі уже відомо, що дракон завжди з радістю возив на спині своїх нових друзів. Але пізнайкам так подобалося літати, що вони постійно сперечалися про те, хто має полетіти першим. Чекати своєї черги ніхто не хотів.

– Я буду першим кататися на драконі! – лементував Малюк. – Я з вас найлегший, отож мене можна покатати швидше за всіх!

– Найлегший – кажеш? – втрутився Здоровань. – А я навпаки – найважчий! Якщо я полечу останнім, дракончик уже буде втомленим, і чого доброго, впустить мене!

Так і просперечалися увесь ранок. Розсудив усіх Мудрець:

– Серед нас є умілий майстер, а у трюмі корабля залишилося багато парусини, то чому б нам не побудувати дельтаплан? А ще краще – багато дельтапланів, щоби кожен міг літати тоді, коли захоче.

Ця ідея дуже сподобалася пізнайкам. Тоді майстер Умілець уважно вивчив будову драконячого крила і побудував схожий на нього дельтаплан. Настав час комусь першому випробувати його.

– Я не піду першим кататися! – сказав Малюк. – Я ж найлегший, будь-який потік вітру віднесе мене в море.

– Я теж не хочу першим пробувати! – замахав руками Здоровань. – Я ж найважчий! Раптом дельтаплан мене не витримає?

Врешті-решт першим випробувати дельтаплан зголосився Сміливець. Рано-вранці він поліз на саму верхівку гори. Решта пізнайків залишилися біля її підніжжя і спостерігали. Сміливець міцно вхопився за дельтаплан, дочекався хорошого попутного вітру, розігнався і… так і не злетівши, покотився вниз. Добре, що схил був пологий (з крутого обриву злітати не можна), і він сильно не забився. Почали пізнайки гадати, що ж вони зробили не так.

 Великі винахідники. Великі винаходи

– Знаєте, коли я ще був маленьким і не вмів махати крилами, – невпевнено почав дракон, – дідусь учив мене, що злітати потрібно тільки тоді, коли вітер дме тобі в обличчя. Так потоки повітря підхоплять тебе і можна ширяти в небі, навіть не розмахуючи крилами. Але мої крила вже давно зміцніли. Я можу махати ними скільки завгодно, тому на напрям вітру уваги давно не звертаю.

А вам це може стати в нагоді. Хоча вітер тут у нас дуже дивний – то в один бік дме, то в інший.

– Правильно! Адже ми знаходимося зовсім поряд з морем, – ляснув себе по чолі Мудрець. – А отже, тут є денний і нічний бриз. Удень сонце нагріває сушу сильніше, ніж море. Тому вітер вдень завжди дме з моря на берег. А вночі земля охолоджується повільніше за воду, тому вітер дме з берега в бік моря. Отож на морському березі дельтаплан можна запускати тільки вдень, коли сонце вже добре розігріє землю. Нумо, хлопці, трошки почекаємо.

Чекати вирішили просто біля підніжжя гори – аж надто нетерплячими були всі пізнайки. І ось ближче до полудня, коли сонце вже було високо-високо і добряче пригрівало, вітер почав змінювати напрямок.

– Ось він – денний бриз! Тепер у нас все вийде! – вигукнув Мудрець.

Сміливець знову піднявся на вершину гори. Цього разу він був не такий рішучий, оскільки добре пам’ятав, як гепнувся зранку. А розмови про якийсь там денний і нічний бриз його не дуже переконали. Однак він розігнався, заплющив очі, приготувавшись падати, і… полетів.

Відтоді пізнайки літали на дельтапланах кожного дня. Вони більше не сперечалися з приводу того, хто має летіти першим, адже дельтапланів вистачало на всіх. Та й дракон зітхнув із полегшенням. Щиро кажучи, “возити” цілими днями на спині непосидючих і вертких пізнайків – дуже виснажливе заняття.

Про який винахід ідеться в оповіданні?

Чому Сміливець першого разу так і не злетів?

Яку пораду дав дракон пізнайкам?

 Великі винахідники. Великі винаходи

Створіть асоціативний кущ “Винахід”.

Підсумуй свої знання

– Із винаходом плота, а незабаром і корабля людина отримала можливість пересуватися по воді.

– Перший політ на повітряній кулі здійснили в 1783 році брати Монгольф’є. А перший контрольований політ на літаку виконали в 1903 році брати Райт.

– Перший у світі друкований верстат придумав Йоганн Гуттенбергу 15 столітті.

– Китайці здавна вважаються одними із найславетніших винахідників.

Перевір себе

1. Хто першим почав будувати великі вітрильні судна?

2. Чому в давні часи книга була предметом розкоші?

3. Назви відомих тобі винахідників.

Підготуй проект про винахід, який тебе найбільше зацікавив.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Великі винахідники. Великі винаходи - Світ


Великі винахідники. Великі винаходи