Матеріалознавство швейного виробництва
АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ
НЕТКАНІ МАТЕРІАЛИ
Загальні відомості про неткані матеріали
Неткані матеріали – це текстильні вироби, які зовні можуть нагадувати тканину або трикотажне полотно.
Виробляють неткані матеріали нетрадиційними методами без процесів прядіння, ткацтва та в’язання. Існують механічна, фізико-хімічна та комбінована технології виготовлення нетканих матеріалів безпосередньо з волокнистої маси (холстів), настилу ниток або пряжі, каркасних матеріалів
– формування настилу – волокнистого холсту або каркасу з ниток, тканин трикотажних та нетканих полотен;
– скріплення настилу;
– фарбувально-оздоблювальні операції.
До механічної технології виготовлення нетканих матеріалів відносяться: в’язально-прошивні; голкопробивний та валяльний методи.
До фізико-хімічної технології відносяться клейові методи, при яких скріплення настилу здійснюється сухими або рідкими зв’язуючими речовинами.
Комбінована технологія
Виробництво нетканих матеріалів постійно поширюється. Це пояснюється їх невисокою вартістю, так як для їх виготовлення використовуються відходи інших підгалузей текстильної промисловості, а також можливістю їх використання взамін тканин аналогічного призначення.
Неткані матеріали класифікують за такими ознаками:
– за технологією виготовлення:
– за способом виробництва;
– за будовою;
– за волокнистим складом;
– за призначенням.
За технологією та способом виготовлення неткані матеріали поділяються на класи та підкласи:
– неткані матеріали механічної технології виготовлення: в’язально-прошивні, голкопробивні, валяні;
– неткані матеріали фізико-хімічної технології виготовлення – клеєні: рідкими зв’язуючими, сухими зв’язуючими, папіроробним способом та формовані з полімеру;
– неткані матеріали комбінованої технології виготовлення: клеєні голкопробивні або в’язально-прошивні, валяні з наступною термообробкою, тафтінгового способу.
За будовою (типом настилу) неткані матеріали поділяються на типи: холсто-; тканино-; ниткопрошивні; з волокнистих холстів; з волокнистих холстів з шаром ниток; тканинами; з сітками.
За призначенням неткані матеріали поділяються на побутові та технічні.
Побутові неткані матеріали поділяються на: матеріали для виготовлення верху одягу, прокладочні; ватини; штучне хутро; махрові; теплоізоляційні; килимові; декоративні полотна; полотна для меблів; полотна типу войлоку.