АНТИБІОТИКИ – утворене від грецьк. слів anti – проти й bios — життя. А. – це речовини різної хімічної природи, що впроваджуються в процес життєдіяльності мікроорганізмів тваринного або рослинного походження й здатні придушувати ріст мікробів або вбивати їх. А., виготовлені на основі цвілевих грибів (пеніцилін), актиноміцетами (стрептоміцин), бактеріями (граміцидін), а також вищими рослинами (фітонциди), використовуються як лікарські препарати і як стимулятор росту молодняку.
Вчення про А. тісно пов’язане з проблемою антагонізму
На початку 40-х років почалося вивчення природи А., виділення їх у чистому вигляді й широке застосування в медицині. Спочатку це були пеніцилін,
Сьогодні А. використовуються в бджільництві як біостимулятори, що сприяють розвитку й підвищенню продуктивності бджолосімей, як профілактичні й терапевтичні засоби проти інфекційних й інвазійних хвороб бджіл і розплоду. Нарівні з чистими від хімічних елементів препаратами використовують також напівфабрикати деяких хімічно чистих А. (нативні А.), наприклад напівфабрикати біоміцину – біоветин, біовіт. З хімічно чистих А. у бджільництві застосовують пеніцилін, стрептоміцин, саназин, біоміцин, тетрациклін й ін. Ці препарати застосовуються як лікувально-профілактичні засоби при гнильцевих захворюваннях бджолосімей, паратифі й септицемії бджіл. А. фумагілін використовується як лікувальний засіб при нозематозі бджіл.
А. дають бджолам із цукровим сиропом у годівницях або ж обприскують і запилюють стільники й бджіл водяними розчинами. Нативними А. обробляють (розпорошують) тільки стільники.
При лікуванні гнильцевих захворювань А. у лікувальному сиропі дають по 250 мл на вуличку бджіл, здоровим сім’ям його дають з профілактичною метою. В охолоджений до 30 С сироп додають 1 г норсульфазолнатрію, по 1-2 г сульфантролу, сульциміду й тераміцину, 0,2 г саназину, 50 тис. ОД стрептоміцину. Можна одночасно застосовувати 300 тис. ОД пеніциліну й 200 тис. ОД стрептоміцину. Сироп дають двічі-тричі на день через кожні 7 днів.
Для запилення стільників і бджіл А. використовують у формі лікувальних дуетів. Для розчину потрібно на 1 кг основи 25 млн ОД А. (пеніциліну 50 млн ОД). Лікувальний розчин з хімічно чистим А. і нативним А. у порошку (біоветин, біовіт-40) дається по 10-20 г на сім’ю бджіл, тобто по 1-2 г на рамку.
При тривалому використанні А., а також неправильному дозуванні й незакінченому курсі лікування вони не приносять результату.
Одним із найефективніших способів боротьби з мікробами є давання бджолам лікувального препарату, скомбінованого з А. різного механізму дії, наприклад пеніциліну зі стрептоміцином. Також високі результати дає згодовування бджолам А. з вітамінами.