КАЗКОВИЙ СВІТ БАЛЕТУ
Розглянь фото. Чи знаєш ти, який музично театральний жанр на ньому представлено?
Пригадай, що ти знаєш про балет, його творців і виконавців.
Поміркуй, які види мистецтв поєднуються у балеті.
Словничок
Балет (з фр. – танець) – музично-театральна вистава, де зміст, думки та почуття дійових осіб розкриваються засобами музики і хореографії.
Постановника балетної вистави називають балетмейстером, а виконавців балету – балеринами й танцівниками.
Прочитай текст. Розподіли
Днем народження балету вважається 5 жовтня 1581 року. Тоді у Парижі було вперше показано виставу з танцями, що започаткувала народження багетного жанру.
Побудова балетної вистави подібна до оперної. Як і опера, кожний балет має певний сюжет (лібрето) і розпочинається увертюрою. Зазвичай вистава складається з кількох дій (актів), а ті – з танцювальних номерів.
Основою балету є музика і хореографія. Зазвичай у балеті панує класичний танець, який може поєднуватися з елементами бальних, народних, сучасних та інших видів танців.
Основні балетні
– варіації – невеликий сольний танець;
– па-де-де – танець удвох;
– па-де-труа – танець утрьох;
– па-де-катр – танець учотирьох.
Варіації
Масові танці у виставі виконує кордебалет – велика група балерин і танцівників.
Поміркуй, чим подібні оперна та балетна вистави.
Чим різняться? Назви балетні номери.
Пригадай відомі тобі фрагменти з балетів.
Арам Хачатурян. “Адажіо” (з балету “Гаяне”)
Петро Чайковський. “Танець Феї Драже” (з балету “Лускунчик”)
Назви деяких балетних номерів походять від італійських позначень темпу. Наприклад, повільний ліричний танець у балеті називається адажіо (з італ. – тихо, спокійно, повільно). Таку ж назву може мати окрема п’єса або частина музичного твору.
Прекрасне адажіо написав майже 100 років тому вірменський композитор Арам Хачатурян. Ця музика звучить у балеті “Гаяне”, а також увійшла до “Дитячого альбому” композитора.
Інколи балетні номери називають за іменами персонажів. Наприклад, Петро Чайковський увів до свого балету “Лускунчик” “Танець Феї Драже” – казкової чарівниці маленьких цукерок.
Для створення образу феї російський композитор використав інструмент челесту.
Сцена з балету “Гаяне”
Сцена з балету “Лускунчик”
Послухай музику “Адажіо” і “Танцю Феї Драже”. Опиши, які художні образи створила музика. Порівняй музичну мову балетних номерів.
Прочитай текст. Пригадай інші цікаві відомості про ударні інструменти.
Музичний інструмент челеста (з італ. – небесний) зовні нагадує невелике піаніно, проте в середині у неї металеві пластини. Маленькі молоточки ударяють по пластинках і видобувають ніжні, прозорі звуки, схожі на дзеленчання скляних дзвіночків.
На театральну сцену челеста вперше потрапила у балеті “Лускунчик” П. Чайковського. Зачарований “небесним” звучанням інструмента, композитор привіз челесту з Парижа.
Челеста належить до ударних інструментів. Це найдавніша інструментальна група: барабан був винайдений ще первісною людиною, а тарілкам уже понад 4 тисячі років.
У сучасній музиці використовують найрізноманітніші ударні інструменти: бубонці та тріскачки, дзвони, ксилофони, литаври, маракаси, іспанські кастаньєти… Електричний інструмент шумофон імітує шум прибою, брязкіт металу, звуки пострілів, гудіння вітру, машин тощо. Багаті зображальні можливості має синтезатор.
Композитори створюють музику для виконання на ложках, пилці, ланцюзі, порожній каністрі і навіть на друкарській машинці!
Розглянь малюнки саморобних інструментів. Придумай і створи власні ударні інструменти.
Українські народні колядки
О. Ревуцька. Коляда
Обряд колядування виник у стародавні часи. Він був пов’язаний з днем зимового сонцестояння, яке українці відзначали 25 грудня й називали святом Коляди. Віншувальники ходили від хати до хати із зображенням сонця та співали колядки – величальні пісні про сонце, місяць і зорі.
Згодом традиції колядування було перенесено на свято Різдва Христова (7 січня за новим стилем). Тоді виникли колядки відповідного змісту: про народження та життя Христа. Виконання цих пісень супроводжувалося відповідними рухами і танцями.
Різдво здавна вважалося родинним святом українського народу. Увечері вся сім’я збиралася разом, а хлопці-колядники відвідували господарів з побажаннями щастя, здоров’я, щедрого приплоду та врожаю.
Послухай українські колядки. Поміркуй, чим схожі усі ці пісні.
Порівняй характер і настрій колядок та картини “Коляда” сучасної художниці Олени Ревуцької. Подумай, які ще обрядові пісні зимових свят ти знаєш. Наведи приклади таких пісень.
Послухай пісню. Поміркуй, до яких календарно-обрядових пісень вона належить.