КОЧОВИЙ ВУЛИК – вулик, обладнаний для перевезення бджіл.
Під час транспортування бджоли в закритих вуликах знаходяться у збудженому стані від духоти. Від високої температури стільники, особливо свіжовідбудовані, розм’якшуються, можуть обірватися, і бджоли постраждають. Тому безпосередньо перед перевезенням із гнізда видаляють усі медяні та свіжовідбудовані стільники, у яких ще не виводився розплід. Усі рамки необхідно закріпити, щоб вони не розгойдувалися в дорозі й не давили бджіл. У цей час випускаються рамки з постійними роздільниками.
У сучасних вуликах передбачені вентиляційні рами. У цьому випадку з гніздових рамок знімають стелю, на корпус ставлять підкришник або магазинну надставку, вставляють вентиляційну раму, закривають вулик дахом і надійно скріплюють його частини спеціальними скріпами.
Під час перевезення багатокорпусних вуликів з них знімають медяні корпуси. Більш заповнені розплодом корпуси поміщають унизу, а над ними – корпуси з меншою кількістю розплоду.
Перед навантаженням вуликів льотки наглухо закривають. Не можна льотки загратовувати сіткою, тому що бджоли битимуться об неї й тривожитимуться.