МЕД БДЖОЛИНИЙ

МЕД БДЖОЛИНИЙ – це солодка сиропоподібна рідина грузлої консистенції, зі своєрідним смаком і запахом, виробляється медоносними бджолами з нектару квіток або паді рослин. М. є лікувально-дієтичним продуктом, унікальним за складом моносахаридів, мінеральних речовин, життєво необхідних для діяльності людського організму, причому останні містяться в М. у вигляді легко засвоюваних сполук.

Розрізняють два типи натурального М.: квітковий – нектарний (акацієвий, липовий, гречаний тощо) і падевий (осики, ялини, липи тощо). У М. містяться корисні

ферменти – інвертаза, діастаза, каталаза. Крім того, натуральний М. містить більшість груп вітамінів. Склад, смакові якості, лікувальні й дієтичні властивості М. залежать від того, з яких рослин бджоли збирають нектар. Багатство рослинного світу, розмаїтість природно-кліматичних зон, у яких розвивається бджільництво, забезпечують широкий спектр сортів і різновидів М. Вони різняться за кольором, консистенцією, смаковим й ароматичним букетом.

М. широко використовується як у натуральному вигляді, так і як сировина в харчовій, косметичній, фармацевтичній промисловості.

Смак М. залежить насамперед

від виду квітучих рослин, з яких бджоли збирають нектар. Квітковий М. за флористичною ознакою буває монофлорним, тобто переробленим з нектару одного виду медоносних рослин: липи, акації білої, гречки й інших – і поліфлорний, вироблений з нектару різних медоносів. Незначні домішки нектару інших медоносних рослин майже не впливають на колір, смак й аромат цього сорту М.

Поліфлорні сорти М. одержують назву за угіддями, на яких бджолами був зібраний нектар: луговий, степовий, лісовий, фруктовий й інші. Сорти М. розрізняють за регіональною ознакою, тобто за місцем, де був проведений медозбір: далекосхідний липовий, башкирський липовий, башкирський квітковий тощо. Сорти М. визначаються також за кольором, смаком й ароматом.

За технологічною ознакою (способом одержання й обробки) розрізняють стільниковий відцентровий, або спускний, М. (Стільниковий М. уважається одним із найбільш стерильних і надходить споживачеві в повністю зрілому стані.) Відцентровий М. одержують при його відкачуванні зі стільників на медогонці.

Забарвлення М. різноманітне, багате відтінками. Він буває від прозорого й світлого до темно-коричневого й навіть майже чорного. Колір М. залежить насамперед від рослин, з яких він зібраний, і від часу його збирання (зібраний з одного медоноса, весняний світліший, ніж осінній). На колір М. впливають: порода бджіл, якість стільників, спосіб добування. Пігменти переходять у М. разом з нектаром, у них представлені жиро – і водорозчинні речовини. Жиророзчинні пігменти надають світлозабарвленому М. жовтий або зеленуватий відтінок. У темних сортах М. більша частина барвників водорозчинна – антоціани, танини. При короткому й рясному медозборі одержують М. з ніжним і приємним букетом, світліший, ніж при слабкому тривалому узятку. Чим світліший М. усередині одного ботанічного сорту, тим вища його якість.

М. одержують також при згодовуванні бджолам цукрового сиропу. Він містить до 8 % декстринів. Розкладання й синтез цукрів відбуваються за допомогою ферментів групи карбогідрази, що виробляються в організмі бджоли й переходять у М. У процесі дозрівання поліпшується якість М., його смак й аромат, а також стійкість при зберіганні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


МЕД БДЖОЛИНИЙ - Бджільництво


МЕД БДЖОЛИНИЙ