Розділ 1 Музика як вид мистецтва
Тема 3-4 МОВА МУЗИКИ
Щоб навчитися розуміти мову музики, треба відрізняти основні елементи, з яких вона складається, відчувати своєрідні властивості кожного з них.
І
Пригадайте, що ви знаєте про мелодію.
Найважливішим елементом мови музичного мистецтва є мелодія – “душа музики”. Коли ми наспівуємо без слів та без супроводу улюблений мотив, – звучить лише мелодія. Це – основна музична думка вокального чи інструментального твору.
Також дуже важливим
Мелодія – музична думка, образний зміст якої виражений одним голосом.
Гармонія – співзвуччя, елемент музичної мови.
Пригадайте будь-яку мелодію: пісні, танцю, уривку з інструментального твору. Заспівайте її.
Зверніть увагу: музичні звуки поєднуючись один із одним, приймаються по-різному. Одні – як стійкі. На них композитор і закінчує пісню або інструментальну п’єсу. А інші звуки викликають відчуття незавершеності і змагають руху до стійкого звуку.
Посміхніться!
Роздивіться репродукцію жартівливої
Артур Ляховецький. Вечірня мелодія
Пригадайте, що таке лад. Які бувають лади?
Лад – об’єднання звуків, різних за висотою, що тяжіють один до одного. Тоніка – це найстійкіший, основний звук ладу.
Від чого залежить динаміка музичного твору?
Як музичні твори можуть розрізнятися за темпом?
Звичайно, композитор не зможе передати всю красу музики, не використовуючи динаміку. Завдяки динамічним відтінкам музика стає виразнішою й емоційнішою. В перекладі з грецької мови слово “динаміка” означає “сила”. Отже, цей елемент музичної мови пов’язаний із гучністю звучання.
Виразність музики, її характер і настрій залежать і від швидкості виконання твору – темпу. Основний темп виконання музичного твору позначається італійським терміном на його початку.
Працюємо разом. Роздивіться репродукції картин із циклу “Соната весни” видатного литовського художника та композитора Мікалоюса Чюрльоніса. Поясніть, чому одна з них називається “Анданте”, а інша – “Алегро”. Аргументуйте та обговоріть різні версії.
Мікалоюса Чюрльоніса. Соната весни
Анданте
Алегро
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Петро Чайковський,
“Італійська пісенька”, “Старовинна французька пісенька” з “Дитячого альбому”.
Слухаючи твори П. Чайковського, простежте за елементами музичної мови. Як засоби виразності допомагають створити музичні образи, передати настрої творів?
Перегляньте фрагменти мультфільму “Дитячий альбом”, порівняйте свої фантазі? з образами, що виникли в уяві художників-аніматорів.
Кадри з мультфільму “Дитячий альбом”:
1 – “Італійська пісенька”; 2 – “Старовинна французька пісенька”
ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА
Петро Ілліч Чайковський
“Великий талант вимагає великого працелюбства”.
Видатний російський композитор Петро Ілліч Чайковський (1840-1893) походив із українського роду Чайок. Прадід композитора, Федір Опанасович Чайка, народився під Кременчуком. У ранзі козацького сотника брав участь у битві під Полтавою й помер від ран. Його син, Петро (дід композитора), народжений на Полтавщині, навчаючись у Києво-Могилянській академії, змінив прізвище на Чайковський.
Свої перші музичні враження Чайковський отримав від народних пісень, які полонили його своєю красою. Музикою майбутній композитор почав займатися ще в дитинстві. З відкриттям Петербурзької консерваторії Чайковський стає її учнем і закінчує цей заклад із срібною медаллю.
Петро Ілліч Чайковський створив велику кількість прекрасних музичних творів найрізноманітніших жанрів. Усю свою творчість він присвячував красі Природи, боротьбі людини за щастя.
Творчість Чайковського охоплює опери, всесвітньо відомі казкові балети (“Лебедине озеро”, “Лускунчик”, “Спляча красуня”), симфонії, концерти тощо.
За своє життя Петро Ілліч Чайковський дуже багато подорожував. Він відвідував Італію,
Німеччину, Францію, Чехію, і навіть – Америку. І скрізь, де він був, композитор слухав і записував народні пісні. Так у “Дитячому альбомі” з’явилися: “Італійська пісенька”, “Неаполітанська пісенька”,
“Старовинна французька пісенька”, “Німецька пісенька”.
Кадр із мультфільму “Дитячий альбом”
Я у світі музики: співаю, відчуваю
ВЕСЕЛКОВА
Вірші M. Ясакової
Музика О. Янушкевич
1. За веселковим, за небокраєм
Хтось на сопілці чарівно грає.
А чи то грає, чи то здається,
Чи пісня лине із мого серця?
Приспів:
Над моїм краєм,
Над моїм містом
Пісня лунає
Голосом чистим.
Пісня злітає
У світ широкий.
Веселка грає
На семи нотах.
2. В чарівній пісні слова чудові
Всі кольорові, всі веселкові.
Краплинки сонця у кожнім слові.
Краплинки щастя теж кольорові.
Приспів.
3. За веселковим, за небокраєм
Срібні дзвіночки хтось розсипає.
На тих дзвіночках веселка грає,
Пісня лунає над рідним краєм.
Приспів.
Я у світі музики: досліджую, дію
Проспівайте мелодії відомих пісень. У яких ладах вони написані?
“Щедрівочка щедрувала”:
Пригадайте, як позначається динаміка музичного твору. Проспівайте улюблену пісню, використовуючи різні динамічні відтінки.
Спробуйте уявити музику, яку хотів би передати художник. Визначте її темп, динаміку, характер. На яких інструментах грають зображені персонажі?
Поль Жан Жерве. Свято
Працюємо разом. Пригадайте музичні твори, які звучали на уроці. Обговоріть, за допомогою яких елементів музично! мови П. Чайковський створює виразні образи в п’єсах з “Дитячого альбому”. Результати обговорення узагальніть у зошиті у вигляді таблиці.
Завдання за бажанням. Перегляньте мультфільм “Дитячий альбом” за музикою Чайковського (http://www. youtube. com/watch? v=tsvJdWc1Sus). Які музичні п’єси вам сподобались? Якщо б ви були художником-аніматором, яку музичну п’єсу цього композитора ви б обрали для екранізації?
ІІ
II Пригадайте: що таке тембр у музиці?
У музичній мові дуже важливий ще один елемент – тембр. Його також називають “звуковою фарбою”. За допомогою тембрів ми розрізняємо голоси співаків і характер звучання музичних інструментів.
Тембр – це забарвлення звуку, яке властиве певному голосу або інструментові.
Наприклад, зіграна на різних музичних інструментах одна і та сама мелодія буде звучати по-різному: дзвінко або м’яко, гучно або ніжно.
Людський голос теж має тембр. Ви, звичайно ж, чули вислови: “знайомий голос”, “незнайомий голос”. Це тому, що кожен голос має своє неповторне забарвлення. За тембрами людські голоси розрізняються таким чином:
Різні тембри притаманні й інструментам. Вони залежать від матеріалу, з якого створений музичний інструмент, від майстерності музиканта-виконавця тощо. Ми легко відрізняємо “металеве” звучання від “дерев’яного” або “скляного”. Коли звучить симфонічний оркестр, ми можемо чітко розрізнити тембр струнних інструментів від духових.
Самостійно дізнайтеся про тембри голосів усесвітньо відомих співаків, зображених на фотографіях.
1 – Монсеррат Кабальє
2 – Соломія Крушельницька
3 – Федір Шаляпін
4 – Пласідо Домінго
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Сергій Рахманінов, “Вокаліз”.
Вокаліз – це музичний твір без слів для виконання голосом у супроводі музичного інструмента або оркестру.
Прослухайте твір Сергія Рахманінова “Вокаліз” у різному виконанні:
– віолончелі та фортепіано;
– фортепіано;
– голосу з оркестром.
Як змінилося забарвлення музики?
Який варіант виконання вам сподобався найбільше? Чому? Охарактеризуйте тембри інструментів та голосу, які ви почули. Поміркуйте, чи став би цей твір зрозумілішим для слухачів, якщо б він був написаний на поетичний текст.
ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА
Сергій Васильович Рахманнов:
Mузику насамперед потрібно любити, вона має іти від серця і бути зверненою до серця”
Сергій Васильович Рахманінов (1873-1943) – видатний російський композитор, піаніст і диригент. Він почав займатися музикою в 4 роки, під керівництвом матері, а в 9 років був прийнятий до консерваторії. Найближчою людиною він уважав свою бабусю, яка влітку забирала його до свого маєтку. Там він навчився слухати і розуміти духовну музику.
У роки навчання в консерваторії Рахманінов із великим успіхом виступав перед слухачами не лише як піаніст, а й як автор своїх творів.
Музика Сергія Рахманінова відрізняється надзвичайною мелодійністю і співучістю, передає найрізноманітніші почуття людини.
Творчий шлях Сергія Рахманінова неодноразово перетинався з культурно-мистецьким життям Києва та інших міст України. 18 жовтня 1893 року в Київському оперному театрі Сергій Рахманінов диригував своєю першою оперою – “Алеко”. У рік київської прем’єри “Алеко” були видані романси Рахманінова за творами Тараса Шевченка – “Дума” й “Полюбила я на печаль свою” – у вільному перекладі російського поета Олексія Плещеева.
Свій “Вокаліз” Сергій Рахманінов присвятив видатній оперній співачці Антоніні Неждановій.
Музику Сергія Рахманінова слухають в усьому світі
Я у світі музики: досліджую, дію
Спробуйте перетворити пісню, яка вам подобається, на вокаліз. Проспівайте.
Подивіться на сходинки, де написані назви тембрів людського голосу.
У якому тембрі краще буде звучати ваша улюблена пісня?
Пригадайте основні елементи музичної мови. Як ви розумієте вислів: “Музична мова не потребує перекладу, вона зрозуміла всім”?
Доберіть тембри голосів для створення вокальних образів героїв улюбленої казки.
Посміхніться! Прослухайте незвичний твір Дж. Россіні”Дует котів”
У виконанні хору хлопчиків
(http://www. youtube. com/ watch? v=q ОН1pngqmOY).
Які особливості його виконання? Цей твір вважають жартом. Поясніть, чому.
Працюємо разом. Роздивіться афішу фестивалю давньої музики, що проводиться у Львові. Який музичний фестиваль можна започаткувати у вашій школі? Придумайте його назву. За бажанням створіть ескіз афіши.