Розд Іл 2 Народна музика
Тема 12- 13 НАРОДНІ ТАНЦІ
Мистецтво танцю сягає своїм корінням глибокої давнини. Танці виникли як прояв емоцій і почуттів людини, яка намагалася виразити їх у рухах. Спочатку вона намагалася імітувати в танці поведінку тварин і птахів, потім – жести, що відображали певні трудові процеси. Це сприяло розвитку танцювальних рухів. Танці виконувалися із супроводом.
Пригадайте: що ви знаєте про танці? Якими вони бувають? Як ви вважаєте: чим народні танці
Пригадайте, які українські народні танці вам відомі.
Національним танцем українського народу є гопак – своєрідне змагання між танцюристами. Назва танцю походить від вигуку “гоп!”. Щоб танцювати цей веселий і запальний танок, треба бути спритним і міцним. Адже гопак – танець, для виконання якого потрібна неабияка фізична сила.
Український гопак
Бойовий гопак
МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
У минулому гопак виконували лише чоловіки. Вважається, що елементи гопака використовувались у бою. У рухах
Зараз гопак танцюють переважно молоді хлопці та дівчата на сцені, під час свят, на весіллях.
Народний танець часто зображують на картинах.
Ілля Рєпін. Гопак
Козачок – веселий рухливий танець, що виник у середовищі воїнів-козаків. Зазвичай це парний танець, де виконавці змагаються між собою в танцювальній майстерності.
Козачок
Аркан
Ритуальний танець аркан виконували чоловіки в колі перед військовими виступами. Танець повинен був перевірити воїна на міцність і витривалість, а хто не витримував і розривав руки під час танцю, того проганяли з кола.
Михайло Демцю. Аркан
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Український танець “Гопак”.
Який характер танцю? Поміркуйте: якщо не танцювати, то що б можна було робити під музику гопака?
Гопак неодноразово використовувався не лише в українській, а й російській оперній і симфонічній музиці.
Модест Мусоргський, гопак із опери “Сорочинський ярмарок”.
Модест Петрович Мусоргський
“Зображати, минуле в сучасному, – ось моє завдання”.
Модест Петрович Мусоргський (1839-1881) – відомий російський композитор. У дитинстві він жив у маєтку батьків у Псковській губернії. Враження дитинства, проведеного в селі, визначили напрям і характер його творчості. Мати навчала хлопчика гри на фортепіано. Няня розповідала йому народні казки, і хлопчик під їх враженням імпровізував на фортепіано.
Проте в родині Мусоргських ніхто не сприймав музичні заняття Модеста серйозно. І за сімейною традицією десятирічного хлопця відвезли в Петербург до військової школи. Майже 10 років Модест Петрович успішно опановував військові науки, став офіцером і був прийнятий до Преображенського полку. Але любов до музики перемогла: Мусоргський покинув військову службу і цілковито присвятив себе мистецтву.
У своїй творчості композитор приділяв значну у вагу вокально-хоровій музиці. Він написав такі відомі опери, як “Борис Годунов”, “Хованщина”, “Сорочинський ярмарок” тощо, вокальний цикл “Дитяча”, фортепіанний цикл “Картинки з виставки” тощо.
Мелодіями українських народних пісень та сценами народного гумору сповнена його опера “Сорочинський ярмарок” за повістю Миколи Гоголя. Музична мова Модеста Мусоргського дуже оригінальна та наближена до живих інтонацій розмовної мови. Твори композитора наповнені яскравими та самобутніми образами-картинами.
Я у світі музики: досліджую, дію
1. Які ви знаєте народні танці світу? Пригадайте кілька назв. Розкажіть про їх особливості.
2 Подивіться, як передано рухи танцівників у скульптурі. Яка музика звучить у вашій уяві? Чи можна відчути рух танцю, переглядаючи лише ці приклади без музики?
Дослідіть, які з давніх танців популярні зараз.
Спробуйте виконати свій улюблений народний танець.
Які характерні особливості українських народних танців? Розкажіть. Працюємо разом. Поміркуйте, чому люди полюбляютьтанцювати. Свою думку обговоріть із однокласниками.
Завдання за бажанням. Поміркуйте, що може робити людина, фігура якої зображена на срібній пластині. Порівняйте це зображення із наскельними малюнками часів первісного суспільства.
Срібна фігурка з Мартинівського скарбу (Україна)
Наскельний малюнок у печері Піціцкаро (Грузія)
ІІ
Кожен народ має свої танці, які є своєрідною візитною карткою країни. Так, найвідомішими є польські танці – полонез, мазурка, краков’як, угорський – чардаш, грузинський – лезгінка, іспанські – болеро та фламенко, російські – бариня, камаринська, кадриль.
Полонез – це урочистий танець-хода, який виконувався в помірному темпі. Спочатку це був народний танець, що їм розпочиналися сільські свята. Він також виконувався під час повернення селян з польових робіт; супроводжувався невеликим інструментальним ансамблем, який іноді складався лише зі скрипалів.
Пізніше полонезом за традицією розпочинали бали, підкреслюючи урочистий, піднесений характер свята.
Усім відомий угорський танець чардаш. Він складається з двох частин: довільної, патетичної та швидкої, стрімкої. Чардаш танцюють чоловіки і жінки. Жінки одягнені в традиційні широкі спідниці, зазвичай червоного кольору, які під час кружляння набувають характерної форми.
Надзвичайно темпераментною є грузинська лезгинка. Образи, які використовують у ній танцюристи, вражають уяву навіть досвідчених глядачів. Дівчина рухається в образі “лебедя”, зачаровуючи граціозною поставою і плавними рухами рук.
Хлопець рухається в образі “орла”, чергуючи повільний і стрімкий темпи, які дівчина має враховувати, змінюючи темп виконання свого танцю.
Болеро
Хоровод
Надзвичайно колоритні за своїми мелодіями й особливо ритмами народні танці Іспанії, зокрема болеро. Цей темпераментний танок виконується із супроводом гітари та кастаньєт.
Відомими російськими танцями є бариня, камаринська, кадриль. Характерною особливістю російського танцю є водіння хороводів. І це не випадково. Коло, його кругова композиція – подоба сонця – бере початок із старовинних обрядів та ігрищ слов’ян, що поклонялися могутньому богу сонця Ярилу.
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Вітторіо Монті, “Чардаш” для скрипки і фортепіано.
Який характер танцю? Скільки частин у творі? Які за характером ці частини?
З поданих слів оберіть ті. які характеризують чардаш.
Арам Хачатурян, лезгінка з балету “Гаяне”.
Порівняйте прослухані танці. У чому їх особливості? Які засоби музичної виразності підкреслюють їх характерні риси?
ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА
Арам Ілліч Хачатурян
“Зв’язок із, життям – справжня муза художника”.
Арам Ілліч Хачатурян (1903- 1978) – вірменський композитор, диригент, педагог. До 19 років він не знав нотної грамоти, не чув симфонічного оркестру, не відвідував оперних і балетних вистав. Але музика постійно звучала в його родині. З малих років Арам слухав майстерний слів батька під акомпанемент народних інструментів, рідні вірменські пісні, які співала мати. Хлопчик не міг не полюбити музику. Враження дитинства, тонке відчуття і прихильність до народної музики Кавказу – через багато років усе це проявилось у його творчості.
Музичну освіту здобув у Московській консерваторії, писав музику в різних жанрах. У спадщині композитора – балети “Гаяне” і “Спартак”, інструментальні концерти, п’єси для віолончелі та фортепіано, музика до кінофільмів.
“Танець з шаблями” із балету “Гаяне”
Я у світі музики: співаю, відчуваю
ТАНЕЦЬ КАЧЕНЯТ
Французька народна пісня
1. Я веселе каченя,
Бо танцюю я щодня
І співаю я щодня:
“Кря-кря, кря-кря!”
Подивіться, бегемот,
Величезний бегемот
Дуже розкриває рот:
“Кря-кря, кря-кря!”
Приспів:
Радісно навколо,
Безтурботно нам.
Йди до нас у коло
І стань маленьким
Ти каченям!
2. Слід за мною, раз-два-три
Мій танок ти повтори,
Усі рухи повтори,
Ось так, ось так.
І гойдається трава,
Нашу пісеньку співа,
Дуже весело співа:
“Кря-кря, кря-кря!”
Приспів.
Я у світі музики: досліджую, дію
1. Пригадайте відомий чеський танець, який ви слухали в початковій школі. Розкажіть, чим він відрізняється і як його виконують.
2. Дослідіть історію виникнення та походження грецького танцю сиртакі, який не є народним, але став одним із символів Греції.
5. Працюємо разом. Порівняйте танці народів світу. Складіть із них програму для телевізійного шоу “Танцюють усі!”.