НАВОЩУВАННЯ РАМОК – закріплення штучної вощини на рамках. Для Н. р. необхідно підготувати робоче місце: верстат, стіл, розмістити на ньому лекало, порожні рамки з натягнутим у них дротом і штучною Вощиною. Поруч зі столом ставлять ємність для нагрівання котка зі шпорою.
Навощують рамки при температурі не нижче ніж 18 °С. Якщо штучна вощина має сірий відтінок, її витримують під прямими сонячними променями протягом 2-3 год, до пожовтіння, або прогрівають кілька годин у теплому приміщенні.
Штучна вощина повинна після навощування мати між
Можна не кріпити лист вощини до верхнього краю рамки, але Лише в тому випадку, якщо відстань між ними буде не більше за 2-3 мм, щоб крізь отвір не пройшла бджола. При цьому способі на стандартній рамці треба натягати 4 ряди дроту, на вкороченій – 3. Перший ряд дроту повинен проходити від верхнього краю рамки на відстані 1,5-2 см. Якщо не дотримуватися зазначених розмірів, то верхній край розігрітої вощини відхилиться убік і приклеїться до сусідньої рамки.
Дошку-лекало
Існує також другий спосіб Н. р. Тут спочатку кріплять вощину до верхньої планки рамки, а потім уже до дроту. Для цього верхню планку рамки перевертають донизу, ставлять на виступ дошки-лекала, потім кладуть на лекало лист штучної вощини й натягають її до низу верхньої планки рамки, паралельно до її бічних планок. Після цього розігрітим котком прокочують від краю штучної вощини до центру по всій довжині планки настільки, щоб у горизонтальному положенні рамки лист вощини підігнувся точно в центрі верхньої планки й ліг на лекало.
Найкраще робити Н. р., використовуючи електричний струм.
Для цього рамку розміщають так, щоб дріт не торкався лекала. Вощину кладуть на дріт рамки, а потім подаванням струму (від трансформатора або акумулятора) напругою 3-6 Вт прикладають контакти на кілька секунд (до просвічування дроту крізь вощину) до протилежних кінців дроту на рамці. Розтоплена вощина під власною вагою зануриться в дріт.