СІМ’Я-ВИХОВАТЕЛЬКА

СІМ’Я-ВИХОВАТЕЛЬКА – сім’я бджіл, яка вигодовує маткові личинки при штучному виведення маток. Штучне виведення маток складається з підготовки С.-в. і укріплення маточників.

Бджоли С.-в., вигодовуючи молочком личинок, значно поліпшують їхні якісні властивості, наближаючи до своїх. Тому молоді матки, вийшовши, наділені якостями не тільки материнської й батьківської сім’ї, але й тієї сім’ї, у якій вони вирощувалися. Тому для виведення високопродуктивних маток у якості С.-в. вибирають сильні сім’ї.

У сім’ї має бути не менш

6-8 кг меду, 2 рамок перги й 3-4 рамок печатного розплоду. При відсутності в гнізді печатного розплоду температура в ньому коливається між ЗО і 33 С, при наявності – бджоли підтримують вищу температуру. При низькій температурі розвиток маток затримується на 2-3 дні. Всі не зайняті бджолами рамки видаляють із гнізда. З сім’ї видаляють матку в нуклеус і знаходять рамку з яйцями й личинками, які щойно з’явилися. У центральній частині цієї рамки вирізують 20-сантиметрової довжини смужку стільника (5-6 см), верхній розріз якої повинен припадати на максимально молодих личинок і бути не ближче ніж на 2-3 ряди чарунок
від дроту (ці чарунки необхідні для укріплення маточників у С.-в.).

У чарунках з личинками на рамках роблять проріджування: одну личинку залишають цілою, а дві сусідні знищують протягом усього ряду. Чарунки із залишеними личинками розширюють круглою паличкою завтовшки 7-8 мм, щоб бджоли могли на них закласти маточники. Сім’ю протягом 5 днів підгодовують рідким медом або цукровим сиропом із пергою.

На 10-й день маточники вирізують. Надалі їх використовують для формування нових сімей, дають тим сім’ям, яким необхідно змінити матку, або саджають матку в клітинку з кормом і поміщають між рамками з розплодом. Кормові поглиблення в клітинці заповнюють канді або щодня згодовують матці мед, інакше вона може загинути. Протягом 3-5 днів після виведення матку підсаджують у сім’ю.

Для того щоб точно знати вік личинок на стільнику-донорі, треба за 3-4 дні до виведення маток вибрати ясно-коричневий стільник і, збризкавши його теплим цукровим сиропом, поставити поруч із рамкою відкритого розплоду у вулик високопродуктивної сім’ї. За цією рамкою спостерігають і відзначають, коли матка почала на ній яйцекладку. Рамку забирають тільки через 3 дні після цього. Усі личинки будуть одного віку.

Якщо з гнізда С.-в. відкритий розплід не відбирають, то через 1-2 дні оглядають рамку з личинками. Якщо бджоли не заклали на них маточників, оглядають всі стільники з розплодом і знищують норицеві маточники, що з’явилися, а підготовку личинок проводять на іншій рамці з личинками одно-дводенного віку. Через 5 днів після встановлення в сім’ю личинок бджоли почнуть запечатувати маточники.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


СІМ’Я-ВИХОВАТЕЛЬКА - Бджільництво


СІМ’Я-ВИХОВАТЕЛЬКА