ПРИРОДА УКРАЇНИ
&60. Рослинний і тваринний світ Карпатських гір
Пригадай! Як змінюються природні зони на рівнинах? Які природні умови характерні для Карпат?
Розглянь схематичний малюнок гори. Як змінюється рослинність від її підніжжя до вершини? Поміркуй, чому.
1. Листяні ліси
2. Мішані ліси
3. Хвойні ліси.
4. Чагарники
5. Трав’янисті рослини (луки)
На значній частині Карпатських гір ростуть ліси. Вони становлять майже п’яту частину усіх лісів України. Це найбільша лісова територія
Біля підніжжя, на схилах гір, на більш родючих грунтах росте листяний ліс. Його утворюють дуб, граб, липа, клен, ясен, бук, береза, вільха і тополя.
Піднімаючись вище в гори, відчуваєш, як стає холодніше. З’являються хвойні дерева. Листяний ліс стає мішаним. У мішаному лісі з листяних дерев переважає бук, з-поміж хвойних – ялиця і ялина європейська, яку називають смерекою, подекуди кедр.
Листяний ліс Мішаний ліс Хвойний ліс
Зозулині сльози Рододендрон Едельвейс Арніка
Серцелисті карпатський гірська
У підліску
У лісі під деревами ростуть гриби: білі, підберезники, підосичники, маслюки, опеньки.
Вище в горах, де холодніше і вологіше, листяних дерев стає дедалі менше. Там переважає хвойний ліс. Його утворюють смереки, ялиці і модрини. На вологому грунті між деревами ростуть мохи, на галявинах – кущі брусниці й чорниці.
Ближче до гірських вершин хвойні дерева змінюються чагарниками із сосни гірської, ялівцю і вільхи зеленої, які стеляться біля поверхні землі, адже там тепліше і вітер слабший. Ростуть там і вічнозелені кущі рододендрона карпатського.
Високо в горах дуже холодно, тому теплий період року, упродовж якого можуть розвиватися рослини, короткий. Там розкинулися гірські луки – полонини. Це безлісі плоскі вершини гірських хребтів, вкриті трав’янистими рослинами, серед яких багато занесених до Червоної книги України: тирлич жовтий, едельвейс (білотка альпійська), арніка гірська, дзвоники карпатські, айстра альпійська. На скелях ростуть мохи і лишайники.
Розглянь карту природних зон України (с. 170). Які тварини мешкають у Карпатах?
У лісовій підстилці, на деревах, кущах і травах живуть комахи та їх личинки. З плазунів там мешкають ящірки – прудка і живородна, вужі, гадюка звичайна, полоз лісовий. Із земноводних – саламандра плямиста, тритон карпатський, жаба прудка і квакша. У гірських річках водиться форель, окунь, лящ, щука та інші риби.
У лісах гніздиться багато птахів -дятел, орел, беркут, шишкар ялиновий, лелека чорний, змієїд, сич волохатий, глухар, тетерук, рябчик, синиця. З-поміж звірів там мешкають білка, заєць, куниця, видра, олень благородний, лисиця, вовк, дика свиня, борсук, ведмідь бурий, кіт лісовий, рись. Лише в Карпатах водяться білка карпатська, полівка снігова, глухар карпатський.
Поміркуйте! Чому у хвойному лісі не ростуть кущі і трав’янисті рослини? Чому на полонинах немає лісів?
Обговоріть! Чому тваринний світ Карпат такий різноманітний? У якому з лісів Карпатських гір живе більше тварин?
Полонини.
Перевір свої знання
1. Як змінюється рослинний світ у Карпатах від підніжжя гір до вершин?
2. Які червонокнижні рослини ростуть у Карпатах?
3. Допоможи Дмитрикові назвати тварин, які водяться в Карпатах.
Зроби підсумки
У горах природні зони змінюються з висотою – від підніжжя до вершини. Рослинний і тваринний світ Карпат різноманітний.