Сад і город (енциклопедія)
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ
ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
ВИБІР СОРТУ КАРТОПЛІ
Важливо правильно вибрати сорт для вирощування в конкретній місцевості. Сорти картоплі розрізняються за скоростиглістю, урожайністю, умістом крохмалю, стійкістю до перепадів температур, до хвороб. Загалом розділяють сорти на ранні, середньоранні, середньоспілі, середньопізні й пізні. Вони вирізняються строками дозрівання.
Ранні й середньоранні сорти збирають у червні-липні. Швидко росте картоплиння та утворюються бульби.
Середньоранні
Середньоспілі сорти збирають із початку серпня до початку вересня. Вегетаційний період у них становить 80-100 днів.
Середньопізні й пізні сорти збирають у вересні-жовтні. Період вегетації в середньопізніх сортів становить 100-120 днів, у пізньостиглих – 120 днів. Картопля середньоспілих, середньопізніх і пізньостиглих сортів краще зберігається й придатна для зимового споживання.
На городі краще висаджувати картоплю різних строків вегетації, це допоможе
Сорти картоплі потрібно вибирати також виходячи з 30внішніх умов. На нечорноземних землях добре зарекомендували себе ранні сорти Уфимець, Уральський ранній, Синьоочка, Приекульський ранній, Весна, В’ятка, Іскра, Дитячо-сільський, Лук’янівський. Для цих же районів підійдуть середньопізні сорти Адретта, Гатчинський, Істринський, Лорх, Вогник, Темп. Ці середньопізні сорти стійкі до фітофтори й скручування листя. Для областей з теплішим кліматом із середньопізніх підійдуть Вармас, Іскра, Мавка, Світанок, Київський, Лугівський, Темп, Заграва.
Вибравши сорт, купують насінний матеріал. Якщо його недостатньо, можна використовувати методи прискореного розмноження тіньовими та світловими паростками, відсадками, розподілом куща. Це дозволяє, маючи 1-3 бульби потрібного сорту, через рік забезпечити себе достатньою кількістю насінного матеріалу.