ВИБРАКУВАННЯ МАТОК, МАТОЧНИКІВ І БДЖОЛОСІМЕЙ – обов’язкова робота, яку повинен виконувати пасічник. Створення на пасіці сильних бджолосімей вимагає обов’язкового вибракування малопродуктивних, слабких і хворих сімей. Для цього змінюють стару матку молодою, отриманою від високопродуктивної сім’ї, або вибраковують саму сім’ю.
Створення сприятливих умов і зміну матки приводять до підвищення якості сім’ї, вона посилюється й, отже, зростає її продуктивність. Але якщо, навіть змінивши матку, сім’ю погано годувати, вона
Більшість пасічників щорічно заміняють на пасіці 60-80 % старих маток новими. Основне В. м. відбувається в літній період. У регіонах з невеликим узятком старих маток вибраковують у перші дні головного узятку, дають у гнізда цих сімей зрілі маточники від сильних сімей. При стійкому узятку заміняють старих маток на маточники в середині узятку.
Якщо після кількаразової зміни матки бджолосім’я і далі не дає високих показників, залишається слабкою протягом тривалого строку, бджолосім’ю вибраковують. Але перш ніж зробити це, потрібно заздалегідь сформувати
При об’єднанні двох нездорових сімей залишають ту матку, яка є якіснішою. За 3 тижні до кінця узятку матку розміщають у клітинку й залишають у гнізді. Бджоли відчувають присутність матки, максимально використовують узяток, наприкінці якого в гнізді вже не буде розплоду. Все гніздо такої об’єднаної сім’ї ліквідують: мед викачують, стільники перетоплюють, а бджіл до цього часу майже не залишається, за період медозбору вони швидко “спрацьовуються” і гинуть.
При об’єднанні здорових, але малопродуктивних сімей заміняють стару матку молодою, отриманою від сильної сім’ї.
Зрілі маточники підлягають вибракуванню ще перед тим, як їх дають у нуклеуси або неблагополучні сім’ї. Повноцінні матки виводяться тільки у великих, правильно відбудованих маточниках. Щоб не допустити виведення дрібних, недорозвинених маток, неякісні маточники вчасно виламують.