МИСТЕЦТВО БЕЗ МЕЖ І КОРДОНІВ
ВІД ПРЕЛЮДІЇ – ДО МОЛИТВИ
Прочитай текст. Простеж, про які жанрові “перетворення” у ньому йдеться.
Цьому портрету близько трьох століть. На ньому – геніальний німецький композитор Йоганн Себастьян Бах.
Майже все своє життя Й. С. Бах працював церковним органістом і писав духовну музику. Проте є в нього й інші твори, наприклад прелюдії. З однією із них трапилося цікаве “перетворення” – з інструментального твору на вокальний.
Ця прелюдія є першою у великому циклі й названа за першою
Таке благодатне звучання навіяло французькому композитору Шарлю Гуно святий образ Діви Марії. І музикант… додав до прелюдії вокальну мелодію на текст молитви до Богоматері.
Так, майже через 150 років після написання, прелюдія перетворилася на духовний твір “Аве Марія”. А авторів у цього твору два – Й. С. Бах і Ш. Гуно.
Послухай Прелюдію до мажор Й. С. Баха. Поміркуй, чим зачарувала музика цього твору Ш. Гуно. Розкажи, на який твір
Словничок
Духовна музика – вокальні або вокально-інструментальні твори на тексти релігійного змісту, які виконуються під час богослужіння.
Йоганн Себастьян Бах – Шарль Гуно. “Аве Марія”
Ікона Божої Матері
Послухай вокальний твір. Визнач, як змінилося звучання прелюди Й. С. Баха.
Розглянь репродукцію Ікони Божої Матері. Порівняй живописний і музичний образи Діви Марії. Які думки та почуття викликали в тебе ці духовні твори?
Це цікаво знати!
Святий образ Діви Марії відображено у різних мистецтвах: літературному, образотворчому, музичному… Музику, присвячену Богоматері, писали француз Шарль Гуно, італієць Джуліо Каччині, росіянин Сергій Рахманінов, австрієць Франц Шуберт…
Послухай пісню. Про яке свято вона нагадує? Розучи пісню та виконай, передаючи її легкий, лагідний характер.