Матеріалознавство швейного виробництва
НАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА
Вовна
Вовною називають волосяний покрив тварин, який переробляють у пряжу або войлок. Звичайна вовна – це волосяний покрів овець. Вовна, яку отримують від інших тварин (лам, кіз, верблюдів), називають відповідно назві тварини.
Вівчарство поширено практично повсюди.
Вовна є коштовною сировиною, її собівартість в 2-15 разів перевищує собівартість бавовни.
Вівці різних порід дають вовну різної якості.
За складом волокон та якістю вовна поділяється на однорідну
1. Тонка вовна – товщина волокна 14-25 мкм; довжина – 30-80 мм;
2. Напівтонка – товщина волокна – 25-34 мкм; довжина – 40-250 мм;
3. Напівгруба – товщина волокна – 34-40 мкм; довжина – 50-200 мм;
4. Груба – товщина волокна – 40-67 мкм; довжина – 10-250 мм.
Будова волокон (рис. 3).
1. Пух – найбільш тонкі (15-30 мкм), м’які та міцні волокна, які мають
Луски верхнього шару мають здібність зміщуватися, накладатися одна на одну; вони надають волокну кострубатість поверхні та здібність до валяння.
2. Ость – це товсті (50-90 мкм), майже не звиті волокна, які мають неправильну круглу форму та складаються з трьох шарів: лускатого, коркового та серцевинного. Останній може займати від 33 до 66% товщини волокна та надає йому жорсткість. Ость менш міцна та гнучка, ніж пух, менш здібна до валяння.
3. Перехідне волосся за своєю будовою займає проміжне місце між пухом та остю. Це якісне волокно, яке складається з трьох шарів, але внутрішній серцевинний шар в нього вузький, місцями він може перериватися. За властивостями перехідне волосся ближче до пуху і є цінною сировиною.
4. Мертве волосся – найбільш товсте, грубе, ламке та коротке волокно, яке теж складається з трьох шарів. Серцевинний шар в нього займає 90-95% його товщини. Мертве волосся має низьку міцність та стійкість до стирання, низьку здібність до валяння і вважається дефектним волокном, яке підлягає вилученню з маси волокон при сортуванні.
Хімічний склад. Вовна – це білкова сполука, яка містить в основному білок кератин, до складу якого входять водень, вуглець, кисень, сірка та азот.