ЖАЛКИЙ АПАРАТ БДЖОЛИ

ЖАЛКИЙ АПАРАТ БДЖОЛИ – пристосування для захисту від різних ворогів. Основними елементами Ж. а. б. є дві отрутні залози – велика й мала. Саме жало у звичайному стані заховане в камері на кінці черевця, з якої виступає тільки гострий стрижень. Стрижень складається з трьох окремих частин: стилета й полозка. Стилет до кінчика звужується, але розбухає в довге луковицеподібне розширення, із глабокою порожниною, що відкрита знизу та продовжується у вигляді дрібного жолобка на нижній поверхні стилета. Полозки являють собою загострені, довгі та

гнучкі утворення, що лежать уздовж луковиці та стилета. Полозки вільно сковзають по поверхні жолобків назад і вперед. Нижні краї полозка стикаються один з одним. У такий спосіб між стилетом і полозками утворюється протока, що веде від луковиці до кінчика стрижня. Цю протоку називають отрутопровідним каналом жала. Отруйна рідина виливається в основу луковиці з великого мішечка, що вміщає в себе тонку отрутну залозу й відкривається у верхньому кінці луковиці.

Друга товста трубчаста отрутна залоза з’єднана з жалом, відкривається назовні в нижній частині основи луковиці. На кінці стилета є три маленькі

бічні зубці, а в кожному з полозків є 9-10 загнутих назад зазублин. З резервуара цієї залози виділяється отрута, що стікає полозками у момент ужалення.

З обох боків полозка є три пари пластинок. Пластинки з’єднані з дужкою полозка і є нерухливою частиною жала. З боків від пластинок розташовані трикутні та квадратні пластинки.

Пластинки жала мають м’язи, що надають руху як трикутним, так і квадратним пластинкам, а разом з ними також стилетам.

Діє жало в такий спосіб: під тиском останніх сегментів черевця основа жала приводиться в рух, полозки зі стилетами спрямовуються униз, а футляри піднімаються догори. Стилети висуваються за полозки й устромлюються в тіло ворога. Почерговими рухами обидва стилети просуваються вглиб тканини, втягуючи за собою також кінцеву частину полозка. Зубчики на кінцях стилетів чіпляються за тканину так міцно, що бджола не може витягтися жало, тому воно разом з вузлом нервового ланцюжка відривається від тіла бджоли й залишається в тілі вжаленого. Бджола через якийсь час гине.

Ж. а., відірваний від тіла бджоли, надалі, за рахунок нервового вузла, діє автоматично, і жало ще глибше проникає в ранку. Просуванню отрути всередині жала сприяють спеціальні клапани, що знаходяться у середині колбоподібної розширеної частини полозка. Отруйна речовина стікає під дією стилетів з їхніми клапанами.

Матка користується а. тільки в боротьбі з іншими матками її Ж. а. трохи відрізняється від Ж. а. робочої бджоли, але взагалі його будова подібна на бджолиний. У трутнів жало відсутнє.

Кількість отрути в Ж. а. прямо залежить від віку бджоли. У перші 5-6 днів життя отрути в отрутній залозі, як правило, буває дуже мало. Починаючи з 6-7-денного віку відзначається помітне наповнення резервуара отрутою. Максимальне надходження отрути в резервуари припадає на 10-16-й дні життя бджоли. При переході бджоли на сторожову службу надходження отрути припиняється. Після ЗО днів отруйна речовина жовтіє, а потім стає коричневою.

В осіннього покоління бджіл діяльність отрутних залоз дуже коротка: починається з 14-го дня життя, а закінчується до 20-го дня.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЖАЛКИЙ АПАРАТ БДЖОЛИ - Бджільництво


ЖАЛКИЙ АПАРАТ БДЖОЛИ