ЗРІЛІСТЬ МЕДУ – дозрілий мед бджоли печатають восковими кришечками. Мед з таких рамок виходить першокласним, а віск – найкращої якості. Одержувати зрілий мед можна тільки від сильних і продуктивних сімей і за наявності на пасіці достатньої кількості запасних стільників на кожну бджолосім’ю.
Дозріванням меду називається процес переробки бджолами нектару або паді в мед. Це дуже складний процес. Насамперед бджоли з корму видаляють надлишок вологи. Основна частина вологи з нектару передається ректальними залозами бджіл у пряму
При дозріванні меду дисахарид – тростинний цукор (основна частина нектару й паді) інвертується, тобто перетворюється на глюкозу та фруктозу (моноцукор). Моноцукри чудово засвоюються організмом без усякої переробки й надходять безпосередньо в кров. Інверсія не дозволяє розчину цукру кристалізуватися, що важливо при зимівлі бджіл, які не можуть харчуватися закристалізованим кормом.
При
У процесі дозрівання поліпшується якість меду, його смак й аромат, а також стійкість при зберіганні. Наприклад, тютюновий мед у момент утворення трохи гірчить, а при зберіганні, особливо після кристалізації, він на смак кращає. Це свідчить про те, що дозрівання меду триває й поза вуликом. Швидкість дозрівання меду залежить від сили сім’ї, погоди. У сиру й дощову погоду процес дозрівання затягається.
У зрілому меді, на відміну від незрілого, міститься набагато менше вологи, він може довше зберігатися й не закисати, має вищу в’язкість, а кристалізуючись, перетворюється на однорідну масу. Незрілий мед, у якому міститься більше ніж 20 % води, до тривалого зберігання непридатний. Такий мед швидко закисає.