РОЗДІЛ 2 НЕМЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХ СПОЛУКИ
ХІМІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ VA ГРУПИ
§ 42. Азотні та фосфорні мінеральні добрива
Усвідомлення змісту цього параграфа дає змогу: характеризувати азотні та фосфорні мінеральні добрива; оцінювати значення азотних і фосфорних добрив для підвищення врожайності сільськогосподарських культур.
Під час вивчення сполук Нітрогену і Фосфору зазначалося, що деякі нітрати, амонійні солі і фосфати використовуються як добрива.
– Пригадайте назви мінеральних добрив. З якою метою їх вносять у грунт?
Завдяки
Добрива вносять у грунт для поповнення запасу поживних елементів у ньому. Вони повинні відповідати таким вимогам: мати належну концентрацію і відповідний комплекс поживних елементів, добру розчинність. Бажано, щоб добрива були гранульовані. Однак надлишок
Т а б л и ц я 11
Класифікація мінеральних добрив
Азотні добрива. Нестача Нітрогену призводить до порушення нормального перебігу життєвих процесів. Особливо це позначається на рості рослин. У результаті азотного живлення рослини розвивають міцну вегетативну масу, в них збільшується вміст білку, зростає врожайність.
Регулюючи азотне живлення рослин, можна впливати не лише на абсолютні показники врожайності, а й на якість і структуру. Навпаки, при зниженні азотного живлення зменшується вміст нітрогенних речовин у рослинах. Зазвичай азотне живлення рослин регулюють застосуванням різних мінеральних азотних добрив (табл. 11, мал. 66). Крім твердих азотних добрив використовують також рідкі, наприклад аміачну воду (водний розчин амоніаку).
Мал. 66. Азотні добрива: а – селітра; б – амоній сульфат; в – карбамід (сечовина)
Фосфорні добрива. У рослинах Фосфор забезпечує нормальний перебіг багатьох найважливіших процесів. У разі його нестачі порушується синтез вуглеводів (наприклад, зменшуються вміст крохмалю в картоплі та цукристість цукрових буряків), уповільнюється розвиток рослин, погіршується якість урожаю.
Приклади фосфорних добрив див. на мал. 67 і в табл. 12 (с. 186).
Мал. 67. Фосфорні добрива: а – суперфосфат гранульований; б – суперфосфат простий і подвійний; в – фосфоритне борошно