БАРБАРИС

БАРБАРИС (рис. 3) – зустрічається 12 дикорослих видів і 45 видів інтродуковані. Чагарник заввишки до 3 м, переважно з ребристими пагонами. Плід – чорна або червона ягода.

 БАРБАРИС

Світлолюбний. Добрий нектаронос. Цвіте в травні – червні й активно відвідується бджолами. Мед із Б. жовтуватого кольору, ніжно-солодкий на смак.

Невибаглива рослина, росте на сухому й легкому грунтах. Чутливий до надмірно вологого грунту. Морозостійкий. Добре вирощувати як зелену огорожу. Не рекомендується висаджувати Б. поблизу посівних

полів (до 800 м), тому що він сприяє поширенню грибкових хвороб.

Б. Тунберга в дикому вигляді росте в Японії й Китаї. У СНД вирощується як декоративний чагарник. Невимогливий до грунту. Пагони яскраво-червоні або пурпурно-коричневі. Гілки ребристі, відхилені дугоподібно. Листя овально-ромбічне, округле, з клиноподібною основою. Колір листя зверху яскраво-зелений, знизу – сизий, восени яскраво-червоний. Квітки жовті, зовні червонуваті, зібрані в небагато-цвітні короткі грона або можуть бути одиночні, до 1 см у діаметрі. Мають шість вільних чашолистків і стільки ж пелюстків і тичинок. Нектарники відкриті

та знаходяться біля основи чашолистків у вигляді залозок. Квітки мають тонкий запах.

Б. Тунберга належить до числа першорядних медоносів, тому що медопродуктивність з 1 га може досягати 230 кг.

Цвіте чагарник наприкінці другої й на початку третьої декади травня протягом 14-20 днів. Його цвітіння в цей період добре заповнює безузятковий час. Одна квітка цвіте 4 дні. Бджоли відвідують квітки протягом усього дня, але найактивніше – з 11-ї до 15-ї год при температурі повітря вище 15 °С.

Рослина розмножується насінням і вегетативним способом. Її можна висаджувати в полезахисних смугах лісу, на непридатних для сільськогосподарського використання землях як живі огорожі, вона придатна для закріплення ярів і берегових зрошувальних систем. Її насіння найкраще висаджувати восени. При весняному посіві їх стратифікують протягом трьох місяців. На постійне місце її найкраще висаджувати у вигляді дво-трирічних саджанців.

Цікава садова низькоросла форма Б. Тунберга, висота якої не перевищує 0,5 м. Цей Б. гарний у вигляді живоплоту й дуже цінний для бджільництва, тому що зберігає всі квітконосні пагони й, отже, всю масу квіток, тоді як живоплоти інших порід у результаті систематичного підстригання повністю втрачають квітки й нецікаві бджолам.

Цю форму Б. найкраще проріджувати восени, після плодоносіння, зберігаючи пагони поточного року, на яких утворені квіткові бруньки для цвітіння.

Б. звичайний. Росте на узліссях і схилах. Зимостійкий. Це чагарник заввишки до 1,5 м. Квітки жовті, зібрані в грона завдовжки до 5 см. Широко використовується для створення живоплотів.

Цвіте з кінця травня по червень. Бджоли добре відвідують його, беруть нектар. Мед жовтого кольору, ароматний.

Б. амурський росте до 1,5 м. Росте розрізнено на узліссях і заплавах рік. Квітки жовті, зібрані в пониклі грона. Нектарники розташовані біля основи зав’язі, мають тонкий запах. Цвіте цей Б. у червні. У вегетаційний період з однієї рослини можна одержати в середньому 0,151 г меду.

Інші види Б. також нектароносні й охоче відвідуються бджолами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


БАРБАРИС - Бджільництво


БАРБАРИС