ЦИБУЛЯ – ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ

Сад і город (енциклопедія)

ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ

ЦИБУЛЯ

Цибулю зазвичай вирощують із цибулі-сівка – це маленькі цибулинки, які виростають із насіння. Найвигідніше спочатку вирощувати цибулю-сівок з насіння, а потім використовувати її для вирощування ріпчастої цибулі. Ріпчаста цибуля в перший рік утворює цибулину, а насіння дає лише на другий рік. Для того щоб одержати гарний посадковий матеріал, потрібно відбирати тільки ті сорти цибулі, які дають велику цибулину в перший

рік життя.

Для вирощування цибулі-сівка з насіння (чорнушки) грядку готують восени. Навесні перед садінням землю не перекопують, а тільки розпушують. Восени під перекопування вносять перегній з розрахунку 5 кг на 1 м2 і фосфорно-калійні добрива з розрахунку 10-15 г на 1 м2.

Насіння цибулі висівають у відкритий грунт, щойно прогріється земля, приблизно в середині-кінці квітня. Норма посіву – 7-10 г на 1 м2. Відстань між рядами – 15 см, глибина посіву – 1,5-2 см.

Після посіву грунт потрібно трохи ущільнити.

Цибулю-сівок збирають, як тільки перо починає вилягати. Її просушують протягом місяця, потім

обрізають і зберігають у холодному, добре провітрюваному приміщенні (добре зберігати сівок діаметром 1,5-2,5 см у холодильнику при температурі -1… -2 °С). Дрібний сівок потрібно саджати під зиму, тому що він не витримує зберігання й висихає, сівок діаметром до 1 см стрілок після садіння в грунт не дає.

Для одержання маткових цибулин під насіння сівок висаджують на грядки наприкінці квітня – на початку травня. Відстань між рослинами – 8-10 см, між рядами – 20-40 см. У суху погоду рослини поливають двічі-тричі так, щоб грунт зволожився на 8-10 см. Після поливів грунт розпушують. Через 10-12 днів після садіння цибулю підживлюють розчином коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:20), на відро настою додають 25 г сечовини й поливають цибулю з розрахунку 10 л розчину на 10 м2 садіння. Через 1,5 місяця після садіння цибулю на насіння підживлюють мінеральними добривами (30 г суперфосфату та 10 г хлористого калію на 10 л води). За місяць до збирання цибулі розпушують міжряддя. Якщо до моменту збирання цибуля не визріла, то за тиждень підрізають коріння лопатою на глибині 5-6 см нижче цибулини.

Цибулю збирають у суху погоду, як тільки почне вилягати листя. Обрізають його через 6-7 днів, залишаючи шийку 3-4 см.

Перед тим як закладати цибулю на зберігання, її просушують, а потім протягом 8 год підігрівають при температурі +43 °С. Температура зберігання маткових цибулин +8…+10 °С. За 3 тижні до садіння температуру зберігання підвищують до +18..,+20 °С. Вирощування цибулі на насіння таке ж, як і цибулі-ріпки.

Маточні цибулини висаджують на початку травня в грунт, який добре прогрівають. 3-5 маткових цибулин дають достатню кількість насінного матеріалу на 1 сотку городу. У період формування насіння, якщо немає дощів, цибулю слід добре поливати. Цвіте цибуля 25-30 днів, і насінні стрілки із суцвіттями виростають на 1-1,2 м, тому їх потрібно підв’язувати до кілочків. Коли насіння почорніє, суцвіття зрізують, розкладають на папері в провітрюваному приміщенні й дають йому висохнути. Після цього насіння вимолочують та очищають. Зберігати насіння цибулі необхідно в закритих поліетиленових пакетах при низькій вологості. Термін зберігання -1-1,5 року.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


ЦИБУЛЯ – ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ - Рослинництво


ЦИБУЛЯ – ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ