ЕМБРІОНАЛЬНИЙ РОЗВИТОК, або зародковий розвиток бджоли, – включає в себе всі зміни, що відбуваються під оболонкою яйця, у результаті яких з одноклітинного організму (яйця) формується багатоклітинна істота (личинка).
Бджолине яйце складається з протоплазми та ядра. Воно має витягнуту циліндричну форму, ледь вигнуту, завдовжки 1,5 мм (рис. 15). Бік яйця, що не кріпиться до дна чарунки, трохи розширений. Внутрішній вміст яйця – цитоплазма й поживні речовини. Е. р. починається з багаторазового ділення ядра. Утворені маленькі клітинки примикають
На 2-й день розвитку на передньому кінці зародкової смужки можна побачити стовщення й опуклості, це зачатки мозку, вусиків, верхня губа й 3 пари ніжок (рис. 16). З’являються дихальні
Незабаром зародкова смужка збільшується в розмірах і займає все яйце. З’являються ротовий і задньопрохідний отвори; від них відходять у центр тіла втяжки, з яких утворюються передня й задня кишки. Зачаток цих кишок з’єднується із зачатками середньої кишки, які утворюються з ентодерми.
Мальпігієві судини – органи виділення – являють собою трубчасті сліпі вирости передньої частини задньої кишки. Шовкопрядильні залози розростаються в довжину, майже до кінця тіла личинки. Розвиток дихальної системи супроводжується появою невеликих трахейних трубочок, потім трахейного стовпа з дрібними трахейними відгалуженнями.
На пізній стадії розвитку личинка сегментується. Спочатку формується голова личинки, згодом голова дорослої бджоли; три наступні сегменти складають груди.
Через 3 доби при температурі 35,5 °С під оболонкою яйця завершується формування личинки. Вона прориває оболонку яйця, виходить із нього й лягає на дно чарунки.