ГОЛОВНА ОСІННЯ РЕВІЗІЯ ПАСІКИ

ГОЛОВНА ОСІННЯ РЕВІЗІЯ ПАСІКИ – проводиться для з’ясування стану бджолосімей із метою підготовки їх до зимівлі.

За весь період медозбору бджоляр майже не чіпає гнізд і не знає, наскільки інтенсивно йде нарощування розплоду, як заповнені гнізда медом, чи не відбулася в якій-небудь сім’ї “тиха” зміна матки. Він повинен усе це довідатися, щоб правильно підготувати бджолосім’ї до зимівлі й наступного року одержати сильні сім’ї.

До кінця літа й початку осені починається робота бджоляра з підготовки сімей до зими. Насамперед

бджоляр зобов’язаний провести перевірку стану сімей бджіл і їхніх гнізд. Г. о. р. проводиться незабаром після зняття магазинів, коли є присутній ще невеликий узяток і бджоли-злодійки не так сильно заважають роботі. Працювати треба чітко й швидко, під час огляду при собі необхідно мати герметичні ящики для рамок і ящик-ноші, тому що доведеться відбирати рамки з медом.

При огляді сімей особливу увагу приділяють наявності матки. Якщо виявлена безматкова сім’я, терміново приєднують до неї нуклеус із молодою плодовою маткою.

Можна виявити й самозміну матки за залишками маточників, на одному

з яких зберігся правильний і рівний зріз кришечки від виходу матки, а також за відсутністю рівномірних і послідовних стадій розплоду, наприклад: є засів і печатний вихідний розплід, а відкритого розплоду й дорослих личинок немає. Відсутність личинок і засіву при наявності печатного розплоду може вказувати на те, що молода матка ще не запліднилася і її потрібно знайти в гнізді. Іноді перевіряють наявність матки, давши сім’ї стільник із молодими личинками з іншої сім’ї. При відсутності матки бджоли почнуть закладати маточники.

Про самозміну матки необхідно зробити запис у журналі.

Також приділяють увагу кількості та якості розплоду. Через 2-3 тижні після закінчення медозбору більша частина бджіл зникне, у сім’ях залишиться невеликий резерв, який ледь покриватиме 10-11 рамок. До зими їх залишиться ще менше, тому на зиму відправляться ті, які народилися наприкінці літа – початку осені. Бджоляр звертає увагу на кількість рамок розплоду й на займану ними площу. Сім’ям, у яких мало або зовсім відсутній розплід, необхідно дати розплід із бджолами з нуклеусів, що підлягають знищенню.

Оглянувши кожну рамку, визначають кількість і якість меду в ній. Визначають придатність стільників для зимівлі бджіл. Найкращими є коричневі, вони тепліші. Білі стільники, що не були під розплодом, не підходять. Якщо ж і залишають пару білих стільників, добре наповнених медом, то на краях гнізда, а не в його середині, де ставлять стільники з розплодом. Якщо розплоду мало, дають ще коричневі стільники з невеликою кількістю меду для їхнього засівання маткою. Потім ставлять доброякісні, добре заповнені медом рамки (не менше 2 кг), щоб на всю сім’ю припадало не менше 18 кг меду.

Якщо у вулику немає повновагих медяних стільників, їх беруть зі складу або з других корпусів інших сімей. Відсутність достатньої кількості меду в сім’ї скоротить яйцекладку матки й нарощування молодих бджіл до зими.

Добре наповнені медом рамки не слід ставити крайніми до стінки або до вставної дошки – бджоли перенесуть його в середину гнізда. Тут краще ставити рамки з 1,8-2,0 кг меду. Стільники з розплодом, незадовільні за якістю, ставлять на край вставної дошки, щоб після виходу розплоду видалити їх або тимчасово розмістити в нуклеусах.

Кожну сім’ю після огляду утеплюють, верхній льоток закривають повністю, а нижній скорочують.

Під час О. р. перевіряють якість кормового меду. Як говорилося вище, падевий мед непридатний для зимівлі бджіл. Він шкодить бджолам і розплоду, що вигодовуватиметься на ньому з кінця зими. Від падевого меду в бджіл з’являється спрага, починаються пронос і нозематоз.

Домішка паді надає меду неприємного смаку й мутнуватого відтінку, він темнуватий і погано печатається бджолами.

Визначити домішку паді в меді бджоляр може самостійно. У декількох бджолиних сім’ях відбирають по чайній ложці меду, перемішують його. Потім невелику кількість меду розчиняють у воді (1:1), додають 10 частин винного спирту (96% – вого) і збовтують суміш. Якщо в ній з’являться пластівці, це означає, що в меді є домішка паді.

Для цього аналізу можна використовувати також вапняну воду. У банку на 1/3 її обсягу кладуть свіжогашене вапно й заливають його подвійною кількістю кип’яченої води. Через 2-3 дні вапно осяде на дно, а прозору вапняну воду використовують для проведення аналізу. На одну чайну ложку меду додають стільки ж дистильованої або кип’яченої води. Після розчинення меду наливають стільки ж вапняної води й знову збовтують. Розчин доводять до кипіння. Якщо з’являться буруваті пластівці, це означає, що у меді є домішка паді. Чистий мед при кип’ятінні з вапняною водою залишиться прозорим або ледь помутніє. Медяні стільники, у яких виявлена домішка паді, слід відібрати з вуликів. Відсутню кількість рамок і меду поповнюють із запасів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ГОЛОВНА ОСІННЯ РЕВІЗІЯ ПАСІКИ - Бджільництво


ГОЛОВНА ОСІННЯ РЕВІЗІЯ ПАСІКИ