КАРТОПЛЯ

Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

КАРТОПЛЯ

Картопля є основною городньою культурою як для аматорів, так і для професійних фермерів. Ця культура поширена в усьому світі. Підраховано, що вартість щорічного врожаю картоплі у світі перевищує вартість усього світового 30лота, яке добувається за цей період. Смачний і корисний продукт харчування, він до того ж є важливою технічною сировиною. У картоплі міститься велика кількість провітаміну А, вітамінів В1, В2, В6, значна кількість вітаміну С.

Картопля містить усі необхідні амінокислоти й більше 20 мікроелементів.

Для правильного вирощування картоплі слід знати її основні біологічні характеристики. Картопля – багаторічна бульбоносна рослина з родини пасльонових. Її батьківщина – Південна й Центральна Америка. Вона була завезена до Європи майже 400 років тому й спочатку вирощувалася як декоративна рослина. Після довгого неприйняття картопля стала одним із найбільш популярних продуктів.

Картопля – вологолюбна й холодостійка рослина. Вегетаційний період триває від 70 до 120 днів. Розмножують картоплю бульбами, частинами бульби,

насінням і методом верхівкової меристеми (с. 219). Картопля має мичкувату кореневу систему, 90-95 % якої розташовано у верхньому шарі грунту. Вона краще, ніж інші городні культури, переносить кислі грунти, але на середньокислих і сильнокислих грунтах потрібно проводити вапнування. Бульби картоплі проростають при температурі грунту 7-8 °С. Тому не можна саджати картоплю при нижчій температурі, інакше більшість бульб загине. Погано позначається на врожайності також садіння в перезволожений грунт. При температурі 11-12 °С картопля дає сходи на 20-й день, при 17- 25 °С – на 12-13-й день. Картоплиння частково або повністю гине при температурі -1 …-2 °С, тому при весняних заморозках проводять підгортання пагонів картоплі, уздовж меж ділянок розкладають купи соломи й підпалюють, щоб дим захищав пагони від заморозків.

Найбільш сприятлива температура для росту картоплі – +17…+20 °С. Значно гірше бульби картоплі ростуть при температурі +25…+27 °С, тому на ділянках, розташованих у районах із жарким кліматом, потрібно забезпечувати регулярне та рівномірне поливання. Максимальна потреба у зволоженні в картоплі спостерігається в період від початку цвітіння до припинення росту бадилля, оскільки в цей час триває інтенсивне бульбоутворення.

Картопля – рослина світлолюбна, тому важливо висаджувати її на добре освітлених ділянках. Для нормального розвитку картоплі грунт має бути багатим на кисень, тому не можна висаджувати картоплю на заболочених грунтах.

Для гарного розвитку й формування повноцінних бульб картоплі необхідні поживні речовини, максимальна кількість яких витрачається до кінця цвітіння, коли повністю формується картоплиння – 2/3-3/4 норми. Необхідно, щоб у грунті була достатня кількість а30ту, фосфору, калію. Тому, якщо грунт бідний на поживні речовини, під час бутонізації та цвітіння картоплю слід підживлювати з розрахунку: 3-6 г суперфосфату, 3-4 г хлористого калію, 1-

З г аміачної селітри, 5-10 г деревного попелу на кожен кущ картоплі. Добре підживлювати картоплю пташиним послідом із розрахунку 50-80 г сухого посліду на 1 м2. Послід розбавляють водою у співвідношенні 1:2, витримують кілька днів і потім знову розводять водою концентрацією 1:10. Для підживлювання буде потрібно близько 1,5 л на кущ картоплі. Можна підживлювати картоплю також гноївкою (1 частина рідини на 5 частин води), використовуючи 1,5-2 л на кущ картоплі.

Важливим моментом для одержання гарних урожаїв є вибір попередників. Кращими попередниками для картоплі є бобові, кукурудза, буряк, рапс, люпин, соя, горох. Непогано росте вона на городі після капусти, огірків, салату, моркви, шпинату, редису, гарбуза.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


КАРТОПЛЯ - Рослинництво


КАРТОПЛЯ