Довідник з біології
ТВАРИНИ
ЦАРСТВО ТВАРИНИ
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)
НАДКЛАС РИБИ (PISCES)
КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)
Кісткові риби – найчисленніша група хребетних тварин (до 20 тис. видів). Відомі з нижнього девону. Довжина від 0,7-1,1 см. до 5-7 м., іноді більше, маса до 1,5 т.
Внутрішній скелет звичайно більш-менш скостенілий, а якщо хрящовий, то не завапнявілий. Завжди є шкірні кістки. Луска ганоїдна, космоїдна або кісткова (циклоїдна або ктеноїдна). Лопаті плавників підтримуються хрящовим або кістковим промінням.
Осморегуляція у прісноводних і морських кісткових риб принципово різна: перші виводять надлишок води через зябра і шкіру, другі вивільняються від надлишку солей через нирки і зябра. Широкий діапазон осморегуляційних процесів дозволяє кістковим рибам жити у водоймищах з різною солоністю; прохідні кісткові риби можуть переходити з морської води в прісну
Основні ряди класу та їх представники:
Осетрові – білуга, осетр, севрюга і давні кісткові риби;
Оселедцеподібні – різні види оселедця, кільки, сардини;
Лососеподібні – ряпушка, сьомга, форель, кета, горбуша;
Коропоподібні – сазан, сріблястий карась, лінь, плотва, лящ;
Окунеподібні – ставрида, скумбрія, судак, окунь;
Кистепері – давні, майже вимерлі види, відомі з раннього девону, в середньому девоні дали початок наземним хребетним; мають плавники, пристосовані й для пересування по суші; представлені єдиним сучасним видом – латимерією;
Дводишні – найдавніші риби Африки, Австралії та Південної Америки (протоптерус, рогозуб, американський лусочник); разом із зябровим диханням у них є легеневе (великий комірчастий плавальний міхур перетворений на одну або дві “легені”) – служить для дихання атмосферним повітрям; повітря в легені надходить через ніздрі; є “легеневий” кровообіг: передсердя частково розділене на праву та ліву частини.
Значення риб. Риби є однією з ланок харчових ланцюгів у природі і беруть участь в кругообігу речовин. Для підгодівлі худоби і як добриво використовується мука, приготована з відходів рибної промисловості. Людина використовує в їжу промислових риб і різні продукти з них. М’ясо риб має цінні смакові якості і є джерелом тваринних білків. Використовується в їжу їхня ікра (чорна і червона), печінка. Ікра багата вітамінами, з печінки одержують риб’ячий жир.
Рис. 77. Будова риби: 1 – зябра; 2 – серце; З – черевна аорта; 4 – шлунок; 5 – кишка; 6 – селезінка; 7 – статева залоза; 8 – плавальний міхур; 9 – нирки; 10 – анальний отвір; 11 – печінка.
Добування риби поставлене на промислову основу й регулюється певними законодавчими актами. Найбільш поширений вилов тріскових, оселедцеподібних, осетрових і лососевих риб. Об’єктами промислу є також атлантична оселедцева і лососева акули. Завдяки розробці технологій штучного вирощування й утримання з’явилася можливість розселяти цінні види риб (вугре-подібні, лососеві, осетрові) по різних водоймищах. Існує також ціла мережа ставкових господарств рибоводів, призначених для розведення риб, переважно коропових.