ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
Розділ V
Пробудження національної свідомості
Українського народу
МЕЦЕНАТИ ТА КОЛЕКЦІОНЕРИ
Меценатство та благодійництво в Україні були популярними з княжої доби. У добу козаччини ряди благодійників поповнилися. Це були П. Конашевич-Сагайдачний, I. Мазепа, П. Могила, які внесли великі кошти на розвиток освіти, літератури, малярства тощо.
Гідно продовжила їхню справу в XIX ст. родина Тарновських – меценатів і колекціонерів мистецьких творів. Зокрема, В. Тарновський зібрав багато рукописів та малюнків
На базі колекцій Б. Xаненка (1858-1917) – колекціонера, мецената, археолога – було засновано Музей західного та східного мистецтва в Києві.
Родина цукрозаводчика М. Терещенка зібрала велику колекцію творів російського живопису, яка стала основою Музею російського мистецтва в Києві, а також ця родина фінансово утримувала Київську рисувальну школу.
Колекція української старовини художника С. Васильківського стала основою Xарківського краєзнавчого музею. Xарківському
Великий внесок у збереження мистецької спадщини зробив одесит О. Дерибас. Земляки вшанували його пам’ять, назвавши одну з вулиць міста Дерибасівською.
Один із кращих музеїв України на базі власних колекцій створили катеринославці О. Поль і Д. Яворницький, закохані в історію свого краю, особливо козаччину.
Львів’янин А. Шептицький (1855-1944) – митрополит, граф – вкладав кошти у розбудову храмів, шкіл, видавництв, колекціонував твори малярства, фінансово підтримував мистецьку школу С. Новаківського.
Колекціонерська та благодійницька діяльність продовжувалась у XX ст. Скульптор I. Гончар зібрав велику колекцію народного декоративно-ужиткового мистецтва. На базі зібрання музеєзнавця Я. Бердичевського створено музей “Пушкін і Україна”. Українська книга і графіка з колекції лікаря М. Грузова бажані в експозиціях, присвячених книговидавничій справі в Україні початку XX ст.
Збирають колекції і здійснюють благодійні акції українці діаспори: И. Кочан, М. Скрипник, К. Шонк-Русич (США), родини Шафранюків та Антоновичів; остання на власні кошти уфундувала премію за мистецькі досягнення. Не полишають благодійницької діяльності і громадські об’єднання – українські музеї Чикаго, Клівленда, Нью-Йорка, Риму, Філадельфії, Торонто та ін.