II Семестр
ТЕМА “СПОРТ”
УРОК 54
Тема. Найпопулярніші види спорту
Мета:
– вдосконалювати навички усного мовлення й аудіювання з теми;
– формувати граматичні навички під час повторення Past Simple Passive;
– розвивати пізнавальний інтерес і естетичне сприйняття навколишнього середовища;
– виховувати вміння працювати в парах і групах, почуття взаємодопомоги під час обговорення дискусійних проблем.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична
III. Основна частина уроку
A) Перевірка виконання домашнього завдання “Sports and injuries”
B) Впр. 1, c. 87 – listen to some description of different balls and match them with the pictures (tapescript 33, p. 193)
1 – E 5 – G
2 – В 6 – H
3 – C 7 – A
4 – F 8 – D
Ball – a round object used for throwing, hitting or kicking in games and sports (Oxford Advanced Learner’s Dictionary, sixth edition)
C) Bпp. 2, c. 87-88, “The Most Popular Winter Sports”
– Skiing
– Tobogganing
– Ice skating
What inventions are described in the text?
What is common between them? What’s different?
When and where do people use them? What for?
What other inventions that are used in sports do you know?
Do you know their history?
How do inventions influence the development
What new kinds of sports would appear in future?
D) Tao exercise 6. “The Robot”
Start from the balanced position. On the in-breath slowly raise your right leg till the thigh forms a right angle with the lower leg. Left the lower leg hang loosely. At the sametime raise your right arm till the lower arm forms a right angle with the upper arm. On the out – breath slowly return to the starting position. Your hand should reach bottom at the same time as your foot touches the ground. At this point your lungs should be empty.
E) Answer the following questions about winter sports and games.
Are winter sports very popular in our town / region / country?
What winter sports are the most / the least popular? Why?
What winter sports do our pupils go in for?
Are there proper facilities for these sports?
What are the results of Ukrainian athletes during various winter competitions? Do you know why?
What countries are the winter sports highly developed in?
How to improve situation with winter sports in Ukraine?
Which sports do you like, winter or summer? Why?
What technical facilities for winter sports would you like to have at school? Give your reasons.
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Впр. 3, с. 88.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.