НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ

§ 6. НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ

Вправа 58

1. Смутки і турботи непокоїли (слово без не не вживається) людей ночами і на самоті (Ю. Тис). 2. Як не казав (не з дієсловами пишеться окремо) ти правду вчора, то не повірять і сьогодні (Д. Білоус). 3. Я ненавиджу (слово без не не вживається) рабства кайдани (П. Грабовський). 4. Рідна мати моя, ти ночей не доспала (частку не пишемо окремо, якщо вона служить для заперечення дії) (А Малишко). 5. Краще недосолити (частка не входить до префікса недо і вказує на неповноту дії), ніж пересолити.

Вправа 59

1.

Виставу не додивилися до кінця. 2. Тарас не повернувся додому вчасно. 3. Я вчора недописав листа. 4. Ми не славили переможців. 5. Пекарі не місили тісто. 6. Мати не дошила сорочку. 7. Мене не допустили до екзаменів.

Вправа 60

Обгрунтуйте написання.

Разом

Окремо

Ненавидіти, неволити, неславити (ганьбити), недолюблювати, недочути, нехтувати, недобачити, недобачати, недовантажувати.

Не прийти, не дістати, не переоцінити, не переживати, не славити (не прославляти),

II. Поясніть лексичні значення виділених слів.

Неволити

– тримати в полоні когось; забирати свободу в когось.

Нехтувати – ставитися презирливо, зарозуміло, зневажливо і т. ін. до кого-, чого-небудь; ігнорувати.

III. Складіть і запишіть речення з одним словом кожної колонки (на вибір).

Мій дідусь уже трішки недобачає. Цього червонощокого яблука з верхівки яблуні мені не дістати.

Вправа 61

1. Без хліба немає життя. 2. У класі немає картин. 3. Учень не має книжки. 4. На клумбі немає гладіолусів. 5. У портфелі немає олівця. 6. Він не має завдання. 7. Ранньої осені ще немає снігу. 8. У зоопарку немає бегемота. 9. Думка не має кордонів.

Якщо заперечне слово немає можна замінити формою нема, то пишемо його разом, а якщо це слово означає володіння будь-чим, то воно пишеться окремо.

Вправа 62

1. Дівчинка не має велосипеда. 2. У тата немає вільної хвилини. 3. Вірність не має ціни. 4. Мене познайомили з хлопцем, який не має поганих звичок.

Вправа 64

І. 1. Не бачив (дієслово з не пишеться окремо) я подібної краси, хоч обійшов із краю в край планету (Д. Луценко). 2. Людей багато, а друзів немає (слово немає можна замінити словом нема) (нар. творчість). 3. На стернях, прислухаючись до перелітних птахів, непокоїлися (слово без не не вживається) гуси (М. Стельмах). 4. Не плач, Вкраїнонько, не плач (не з дієсловами пишеться окремо), не надривай сльозою ліри (Т. Севернюк). 5. У чужому оці й порошинку бачить, а в своєму й сучка недобачає (дієслово з префіксом недо – означає неповноту дії) (нар. творчість).

З усіма формами дієслова (крім дієприкметника) не здебільшого пишеться окремо. Разом пишеться не з дієсловами в таких випадках:

– якщо слово без не не вживається.

– у префіксі недо-, який означає неповноту, половинчастість дії.

Є дієслова з префіксом до-, перед якими вжито частку не для заперечення дії. У таких випадках не з дієсловом пишемо окремо.

II. Визначте в першому реченні рід, число, відмінок іменників і прикметників.

Не бачив я подібної (Р. в., ж. р., однина) краси (Р. в., ж. р., однина), хоч обійшов із краю (Р. в., ч. р., однина) в край (Н. в., ч. р., однина) планету (3.в., ж. р., однина).

Вправа 66

1. З поганої трави доброго сіна не виходить. 2. У лісі бути, а дрів не бачити. 3. Дозріла ягода збирачів довго не чекає. 4. Сам незчувся, як здоров’я позбувся. 5. Брехня як не наздожене, то випередить. 6. Чого сам не любиш, того й іншому не роби. 7. Не брудни криниці, бо схочеш водиці. 8. Не вчи ученого їсти хліба печеного.

Вправа 67

Холодним словом серце не запалиш. Теплими словами хати не натопиш. Коли не коваль, то й рук не погань.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ - ГДЗ з мови


НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ