§ 43. НАПИСАННЯ ПРИЙМЕННИКІВ
Вправа 446
І. Тип: розповідь.
Стиль: науковий.
Висловлювання створено з метою профілактичної роботи серед учнів.
II. Унаслідок – шляхом поєднання іменника з прийменником; під час – шляхом поєднання іменника з прийменником;
У зв’язку – шляхом поєднання іменника з прийменником;
Впродовж – шляхом переходу прислівника в прийменник; поруч із – шляхом переходу прислівника в прийменник;
У разі – шляхом поєднання іменника з прийменником;
Похідні прийменники утворено:
–
– шляхом поєднання прислівника чи іменника з прийменником: за винятком, залежно від, відповідно до, у зв’язку з;
– шляхом переходу іншої частини мови в прийменник: коло (коло мене), шляхом (шляхом голосування), поблизу (поблизу лісу).
Вправа 448
І. Упродовж року похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), У разі програшу (прийменник, утворений шляхом поєднання прийменника й іменника, пишеться окремо),Наді мною (непохідний прийменник), Із-за гаю
II. Навколо – кругом, круг, навкруги, навкруг.
Незважаючи на – попри, всупереч.
Всупереч – попри, незважаючи на.
Вправа 449
І. З-над вершин (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), задля тебе (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), з-поміж нас (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), поміж людьми (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), на чолі з командиром (прийменник, утворений шляхом поєднання прийменника й іменника, пишеться окремо), назустріч щастю (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), у напрямку до площі (прийменник, утворений шляхом поєднання прийменника й іменника, пишеться окремо), напередодні свята (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), понад хатами (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), уві сні (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), з-понад гір (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), з-під опіки батьків (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), за рахунок наполегливості (прийменник, утворений шляхом поєднання прийменника й іменника, пишеться окремо).
II. З-поміж – прийменник утворено шляхом поєднання непохідних прийменників з, по, між.
Понад – прийменник утворено шляхом поєднання непохідних прийменників по, над.
Вправа 450
Спишіть прийменники, розкриваючи дужки, підкресліть орфограми. Поясніть творення та написання прийменників.
З-понад (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), з-посеред (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), з-поміж (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), попід (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників, пишеться разом), навпроти (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), поза (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників, пишеться разом), услід (похідний прийменник прислівникового походженні ня пишеться разом), з-за (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), із – за (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), із-під (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), задля (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників, пишеться разом), назустріч (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), наперекір (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), посеред (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), всупереч (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), навкруги (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), напередодні (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), вздовж (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), наприкінці (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом).
Вправа 451
Разом | Окремо | Через дефіс |
Понад, навкруги, упродовж | 3 метою, під час, відповідно до, в наслідок, у результаті | З-поміж, із-за, з-посеред |
Вправа 452
Понад, посеред, із-за, поміж, поперед, з-попід, з-під, з-над, з-поміж, задля.
Вправа 453
1. З-за (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс) обрію, дзвінка і промениста, по райдузі весна в село ішла (Л. Завіщана). 2. Пише мати, що навколо (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом) хати наш садок вишневий забілів (В. Симоненко). 3. І верби, і тополі, і вітряки на полі, і долом геть собі село понад (похідний прийменник, утворений, шляхом поєднання двох непохідних прийменників, пишеться разом) водою простяглось (Т. Шевченко). 4. “Не спіши з-поперед (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс) батька в пекло”, – розважливо мовить Данило, проте йде швидко (Гр. Тютюнник). 5. Залюблений у книг нових і давніх стоси, він слухав голоси з низин і з-понад хмар (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс)(М. Рильський). 6. Лише з-над (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс) хмар часом прилине прощання з літом журавлине (П. Тичина).
Вправа 454
1. Дуб, що ріс біля озера, був високий, та в середині пустий. У середині одного невеличкого вареника мама сховала сюрприз.
2. Назустріч хлопчикові йшов старенький дідусь. Я йду назустріч прекрасному. На зустріч із народною артисткою Таїсією Повалій зібралися кореспонденти.
3. Услід товаришу чулися вітання з днем народження. Услід (прислівник), у слід (іменник з прийменником).
Вправа 455
Останнім часом природа потерпає від рук людини. Внаслідок необдуманих дій необачливих господарів забруднюються ріки, висихають озера. З метою збереження навколишнього середовища ми повинні дбати про все, що нас оточує, діяти відповідно до законів.
ДОВІДКА. Через, внаслідок, з нагоди, для, з метою, згідно з, відповідно до, залежно від, незважаючи на, всупереч, незалежно від.