Природні та штучні системи в середовищі життя людини
Тема 1. Організм як жива система
§ 1. ОРГАНИ РОСЛИН
Життя людини нерозривно пов’язане з рослинами. З давніх-давен вони харчують, одягають, зігрівають її.
Світ рослин надзвичайно різноманітний і багатий (мал. 8). Так, у водоймах мешкають водорості. У вологих місцях ростуть хвощі, папороті, мохи. У лісах багато хвойних рослин (як – от: сосна, ялина). їхні листки – це голчаста хвоя. Але найпоширенішими і найрізноманітнішими є квіткові рослини.
Мал.
7 – хвойна рослина
Розглянемо органи квіткової рослини. До них належить корінь, пагін, що складається зі стебла і листків, а також квітка і плід.
Навіщо рослині корінь
Корінь – це здебільшого підземний орган рослини. Він, наче якір, надійно закріплює її у грунті. В одних рослин (квасолі, соняшника, вишні) є головний корінь, що нагадує стрижень. Від нього відходять менші бічні корені, а від них у певній частині кореня – маленькі й тоненькі кореневі волоски (мал. 9). В інших рослин,
Мал. 9. Корінь з кореневими волосками
Мал. 10. Різні види коренів
Головне призначення кореня – забезпечувати рослину водою з розчиненими в ній неорганічними речовинами. Тому теплої пори року корінь невтомно поглинає воду з грунту. Взимку, коли грунт замерзає і рослина скидає листки, корінь “відпочиває”.
Стебло – опора і “транспортний засіб” рослини
Стебло – це здебільшого надземний орган рослини, до якого прикріплюються листки і квітки. Саме стеблом рухається до них від кореня вода з розчиненими поживними речовинами. Водночас у стеблі відбувається рух у зворотному напрямку: поживні речовини, утворені в листку, прямують до кореня.
Залежно від будови й розмірів стебла рослини поділяють на дерева, кущі і трав’янисті рослини (мал. 11). Потовщене стебло дерев називають стовбуром. Гілки, що відходять від нього, утворюють крону дерева. Тож стебло дійсно є опорою і “транспортним засобом” рослини.
Мал. 11. Дерево (1), кущ (2), трав’яниста рослина (3)
“Багатоликий” Листок
Зазвичай листок має зелене забарвлення, якого йому надає речовина хлорофіл, що міститься в цитоплазмі клітин. Восени хлорофіл руйнується і листки набувають жовто-багряних кольорів. Листок – неперевершена природна “хімічна лабораторія”. В ньому рослини за допомогою хлорофілу і сонячного світла з води та вуглекислого газу утворюють життєво необхідні органічні речовини.
Більшість листків має листкову пластинку і черешок (мал. 12).
Мал. 12. Різні види листків (а); основні частини листка (б): 1 – листкова пластинка; 2 – черешок
Придивившись до листкової пластинки, можна побачити сітку жилок. По них у листок надходить вода й відводяться утворені в листку органічні речовини. А ще жилки створюють міцний каркас, який витримує натиск вітру і не дає йому пошматувати листки.
Через листок рослина також випаровує воду. Для чого вона це робить? По-перше, оберігає свій організм від перегрівання, по-друге, видаляє надлишок води. Тому спекотного літнього дня лише в затінку дерев можна відчути приємну прохолоду.
Призначення квітки
Квітка – важливий орган у житті рослини. Завдяки квітці відбувається розмноження, тобто збільшення чисельності організмів.
Квітки дуже різноманітні за формою. У багатьох із них є квітконіжка, що переходить у квітколоже (мал. 13,1, 2). З назви зрозуміло, що квітколоже – це та частина рослини, на якій розміщена, “лежить” квітка.
Спільними у будові квіток багатьох рослин є зазвичай такі частини: чашолистки, пелюстки, тичинки, маточка (мал. 1З, 3-6)
Мал. 13. Будова квітки та різні форми квіток
Чашолистки утворюють зовнішні покриви квітки. Вони здебільшого зеленого кольору, схожі на листки. Ніжні різнокольорові пелюстки розташовані за ними і призначені приваблювати комах. У центрі квітки розміщуються тичинки і маточка. Саме вони є головними у розмноженні рослин. Так, у пиляках тичинок утворюється пилок. Він містить чоловічі статеві клітини. У маточці дозріває жіноча статева клітина. В одних рослин квітки розміщені поодиноко (пригадайте тюльпан, шипшину, яблуню), в інших – зібрані в суцвіття (мал. 14).
Мал. 14. Різні суцвіття
Отже, кожен орган у рослинному організмі має своє призначення, тобто виконує певну функцію.
Підсумки
О Органами рослини є корінь, пагін, що складається зі стебла та листків, квітка і плід.
О Корінь постачає рослині воду й неорганічні речовини,
О Стебло забезпечує рух води з поживними речовинами, взаємозв’язок між органами рослини.
О У листку утворюються органічні речовини, через нього також із рослини випаровується вода,
О Квітка виконує функцію розмноження.
Сторінка природодослідника
Виконайте практичну роботу на тему: “Ознайомлення з будовою рослин”.
Для цього вам знадобляться живі трав’янисті рослини (бажано квітучі) або гербарні зразки різних рослин.
Розгляньте рослини, знайдіть у них корінь, стебло, листок і квітку. Порівняйте форму та розміри органів розглянутих рослин. Опишіть рослини, зазначивши:
1) простежується чи ні головний корінь;
2) трав’янистим чи дерев’янистим є стебло рослини;
3) форму листкової пластинки (округла, овальна, видовжена, серцеподібна, зубчаста по краях тощо);
4) якого кольору пелюстки, квітки поодинокі чи зібрані в суцвіття.
Зробіть висновок про наявність у цілісній системі рослинного організму окремих складових частин та про їх різноманітність.
Сторінка ерудита
У деяких рослин окремі органи видозмінені через додаткові функції, які вони виконують. Так, корінь може не лише поглинати воду та розчинені в ній неорганічні речовини, а й запасати органічні речовини, утворені в листку. Від цього він стає потовщений, м’ясистий. У моркви, буряка, петрушки такий корінь має назву коренеплоду. У жоржин потовщуються бічні корені, утворюючи кореневі бульби.
Прикладом видозміни стебла є бульби картоплі, кореневище пирію, цибулина нарциса (мал. 115). У цих рослин видозміни позначилися на формі й місці розташування стебла.
Мал. 15. Видозміни стебла: 1 – бульби; 2 – кореневище; 3- цибулина
Наземна частина стебла може вкорочуватися. Тоді листки розташовуються близько один до одного, як у качані капусти.
Перевірте свої знання
1. Назвіть органи рослинного організму. 2. Які функції виконують: а) корінь; б) стебло; в) листок; г) квітка? 3. Наведіть приклади різноманітних: а) коренів; б) листків; в) квіток. 4*. Як можуть видозмінюватися окремі органи рослин? Поясніть, яке це має значення для рослини й людини.