ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
§ 19. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ТИХОГО ОКЕАНУ
– Що ви знаєте про Тихий океан?
Тихий океан – найбільша частина Світового океану. Окремі його ділянки між островами та виступами суходолу – це моря, які мають свої назви (Японське, Чорне, Берингове).
– 1. Покажіть на фізичній карті півкуль (форзац 1) Тихий океан. 2. Визначте, по яку сторону від екватора та в яких півкулях він розташований. 3. Які материки він омиває?
Більша частина Тихого океану розташована в Західній півкулі обабіч екватора. Тихий океан
Тихий океан – це найглибша частина Світового океану. Його середня глибина становить 4300 м, а найбільша – 11022 м.
Над Тихим океаном часто утворюються урагани – сильні штормові вітри, які супроводжуються сильними зливами й величезними хвилями на поверхні води. Урагани завдають великої шкоди та руйнувань прибережним районам та островам (мал. 56).
Мал. 56. Ураган у Тихому океані
– Чи підходить назва океану, який назвали Тихим? Яку назву ви дали б цьому океану?
Перша назва Тихого
– Як змінюється температура поверхневих вод у Тихому океані? Чому?
Температура поверхневих вод Тихого океану, які нагріваються сонячними променями, змінюється від +27 °С поблизу екватора до 0 “С і нижче біля полюсів. На великій глибині, куди не потрапляють сонячні промені, температура води становить приблизно +2 °С.
Узимку північні окраїни Тихого океану вкриваються льодом. Біля узбережжя Антарктиди температура опускається нижче 0 °С і тримається на такому рівні впродовж усього року, тому морський лід там не тане.
– Чи багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ Тихого океану?
Рослинний і тваринний світ Тихого океану надзвичайно різноманітний. Температура води в цьому океані коливається від теплої до холодної, тому тут є умови для життя різноманітних живих організмів.
Рослинний світ Тихого океану представлений водоростями, які ростуть у прибережних водах. Водорість ламінарію, яку ще називають “морською капустою”, уживають у їжу та використовують для виробництва ліків (мал. 57).
У Тихому океані живе багато видів риб, звірів та представників інших груп тварин. Узбережжя океану заселене птахами.
Мал. 57. Ламінарія
– Розгляньте риб, які живуть у Тихому океані, прочитайте їхні назви (мал. 58).
Китова акула Тріска Тунець
Мал. 58. Риби Тихого океану
– Розгляньте звірів, які живуть у Тихому океані, прочитайте їхні назви (мал. 59). 2. Назвіть пристосування звірів до життя у воді.
Калан Морський котик Синій кит
Мал. 59. Звірі Тихого океану
Тихий океан – найбільша і найглибша частина Світового океану. Більша частина його розташована в Західній півкулі обабіч екватора. Рослинний і тваринний світ Тихого океану дуже різноманітний.
– 1. Покажіть на фізичній карті півкуль Тихий океан і розкажіть, де він розташований. 2. Які материки омиває Тихий океан? 3. Які природні умови в Тихому океані? 4. Які рослини і тварини там є? 5. Знайдіть інформацію і підготуйте повідомлення про тварину, яка живе в Тихому океані.
– Що ви знаєте про Атлантичний океан?
Атлантичний океан – друга за величиною, після Тихого, частина Світового океану. Його назва походить від назви міфічної країни Атлантиди.
1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль (форзац 1) Атлантичний океан. 2. Визначте, по яку сторону від екватора та в яких півкулях він розташований. 3. Назвіть материки, які він омиває.
Більша частина Атлантичного океану розташована в Західній півкулі. Він простягнувся до полюсів по обидві сторони від екватора. Атлантичний океан омиває береги Північної та Південної Америки, Євразії, Африки та Антарктиди. Атлантичний океан глибокий, хоча дещо поступається Тихому океану. Його середня глибина майже 3600 м, а найбільша – 8742 м.
– Як змінюється температура поверхневих вод в Атлантичному океані, які нагріваються сонячними променями?
Оскільки Атлантичний океан, так само, як і Тихий, простягається по обидві сторони від екватора до полюсів, то температура поверхневих вод змінюється від +27 °С поблизу екватора до 0 °С і нижче біля полюсів.
Над Атлантичним океаном часто вирують урагани.
– Чи багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ Атлантичного океану?
Рослинний і тваринний світ Атлантичного океану надзвичайно різноманітний. Температура води в ньому неоднакова, тому тут є умови для життя різноманітних організмів.
Рослинний світ Атлантичного океану представлений різноманітними водоростями.
Водорості, які живуть на великих глибинах (до 200 м), мають темно-червоне забарвлення (мал. 60).
Серед тварин Атлантичного океану є види, які живуть лише на півночі в холодних та помірних водах і зовсім не водяться в теплих водах поблизу екватора. Це передусім великі морські звірі: кити, тюлені, морські котики та такі риби, як оселедець, тріска, камбала, палтус, морський окунь.
Біля берегів Антарктиди живуть птахи: пінгвіни, альбатроси, фрегати.
Мал. 60. Червоні водорості
– Розгляньте тварин, які живуть у теплих водах Атлантичного океану, прочитайте їхні назви (мал. 61).
Морський їжак Зелена черепаха Летюча риба
Мал. 61. Тварини теплих вод Атлантичного океану
Мал. 62. Ламантин африканський
У теплих водах Атлантичного океану живуть також медузи, краби, лангусти, креветки, акули, тунець, дельфіни, риби-папуги, кальмари, восьминоги. У прибережних водах атлантичного узбережжя Африки водиться великий водний звір – ламантин африканський. Живиться він різноманітною водною рослинністю, за що отримав назву “морська корова” (мал. 62).
Атлантичний океан – другий за величиною та глибиною океан планети. Майже весь він розташований у Західній півкулі по обидві сторони від екватора. В Атлантичному океані різноманітний рослинний і тваринний світ.
– 1. Покажіть на фізичній карті півкуль Атлантичний океан і розкажіть, де він розташований. 2. Назвіть материки, які він омиває. 3. Які природні умови в Атлантичному океані? 4. Які рослини ростуть в Атлантичному океані? 5. Які тварини живуть у холодних і помірних водах Атлантичного океану? 6. Які тварини живуть у теплих водах Атлантичного океану? 7. Знайдіть інформацію і підготуйте повідомлення про тварину, яка живе в Атлантичному океані.
Біля берегів Північної Америки в Атлантичному океані є Саргасове море, яке не має берегів. Море нагадує “величезну луку” посеред океану. Тут суцільні зарості утворюють саргасові водорості, які ще називають “морським виноградом” через наявність повітряних бульбашок.