Взаємозв’язки у природі

Любий друже!

Запрошуємо тебе в захоплюючу мандрівку навколишнім світом, здійснити яку допоможе підручник “Природознавство”. Разом з тобою вирушать у подорож твої ровесники – Наталочка і Дмитрик. Ти зможеш відкрити для себе таємниці Всесвіту, збагнути, що таке наша Галактика і Сонячна система, дізнатися, чому на Землі буває день і ніч та змінюються пори року, дослідити властивості природних тіл і речовин. Тобі, як і кожному мандрівникові, знадобиться вміння читати план і карту та орієнтуватися на місцевості, і ти обов’язково набудеш

цих навичок. Читаючи статті в підручнику й “подорожуючи” картою, ти побуваєш на всіх материках і океанах, заглянеш у кожен куточок світу, побачиш красу й різноманітність природи України. А головне – навчишся цінувати, любити й оберігати природу.

Сподіваємось, наша спільна мандрівка тобі сподобається.

Автори

 Взаємозвязки у природі

ВСТУП

&1. Взаємозв’язки у природі

Пригадай! Що таке природа? Як взаємозв’язані нежива і жива природа? Яку роль відіграє природа в житті людини?

Людина – частина природи. Кожній людині, і тобі зокрема, потрібні сонячне світло

й тепло, повітря, вода та їжа. Все це люди отримують від природи. Із природних матеріалів виготовляють одяг і взуття, споруджують будинки, заводи і фабрики, будують кораблі і літаки, створюють різноманітні пристрої та інші необхідні речі.

Природа є джерелом здоров’я людини, дарує їй радість відкриття, надихає на творення прекрасного. Спілкування з навколишнім світом, любов і турбота про нього роблять людину добрішою.

Розглянь фотоілюстрації. Розкажи про ставлення людини до природи.

 Взаємозвязки у природі

Мал. 1. Людина і природа

Щоб задовольнити свої потреби, люди видобувають корисні копалини, вирубують ліси, розорюють степи, осушують болота, і не завжди замислюються, як їхня діяльність вплине на стан довкілля.

Розглянь фотоілюстрації. Склади розповідь про негативний вплив людини на природу.

 Взаємозвязки у природі

Мал. 2. Наслідки негативного впливу людини на природу

Бездумне, споживацьке ставлення до природи призводить до забруднення повітря, виснаження земних надр і грунтів, пересихання річок, обміління морів, знищення лісів, загибелі рослин і тварин. Завдаючи шкоди природі, людина погіршує умови власного життя, що негативно впливає на її здоров’я.

Щоб зберегти життя на планеті, люди повинні цінувати, вивчати й охороняти природу, розумно використовувати й примножувати її багатства.

Поміркуйте! Як ви розумієте зміст прислів’я “З природою живи в дружбі, то буде вона тобі в службі”?

Обговоріть! Яких правил треба дотримуватися під час відпочинку на природі?

Перевір свої знання

1. Поясни, у чому полягає цінність природи для життя людини.

2. Як впливає на природу господарська діяльність людей?

3. Доведи, що життя людини залежить від стану довкілля.

4. Дмитрик нарвав у лісі великий букет підсніжників для мами. Чи правильно вчинив хлопчик? Обгрунтуй свою Думку.

Підсумуємо разом

Людина і природа взаємозв’язані. Без природи неможливе існування людей. Використовуючи природні багатства, людина не повинна завдавати шкоди природі. Обов’язок кожної людини – вивчати природу, досліджувати, охороняти і примножувати її багатства.

Підготуй плакат (презентацію) “Моя сім’я і природа”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Взаємозв’язки у природі - Натурологія


Взаємозв’язки у природі