ПРИРОДА УКРАЇНИ
&49. Озера й болота України
Пригадай! Якими умовними знаками позначають на фізичній карті озера? Які озера України ти знаєш?
Продовжуючи подорожувати просторами України, ти побачиш, що її окрасою є озера. На території нашої батьківщини нараховують близько 20 тисяч озер.
Озеро – це природна западина на поверхні Землі, заповнена водою. Озера бувають великі й малі, глибокі й мілкі, з прісною чи солоною водою.
Озера постійно поповнюються підземними водами та водою річок, улітку і восени – дощовою водою,
Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Знайди і покажи найбільші озера, обводячи їх указкою по контуру.
Більшість озер України прісні. Багато їх на півдні, поблизу річки Дунай. Тут утворилося і найбільше прісноводне озеро нашої країни – Ялпуг.
Найбагатша на озера Поліська низовина. Тут є славетні Шацькі озера, а серед них – найглибше озеро Світязь з найбільшими запасами прісної води. Його вода дуже прозора; у сонячну погоду на кількаметровій глибині проглядається дно, встелене м’яким білим
Ялпуг Світязь Синевир
Сасик Сиваш Болото
Мальовничі гірські озера Карпат – невеликі, але глибокі. Найкрасивіше озеро України – Синевир. Воно знаходиться на висоті майже 1000 м. Синевир зусібіч оточене горами, на стрімких схилах яких ростуть столітні стрункі ялини – смереки. Дно водойми вистилає каміння, вода кришталево чиста, блакитного кольору.
На узбережжі Чорного моря є солоні озера-лимани. Багато таких озер і в Криму. Вони мілкі й нерідко пересихають. Найбільшим з них є Сасик. Озером часто називають затоку Азовського моря Сиваш.
Життя озер порівняно з річками нетривале. Якщо води озера не поповнюються, то через деякий час воно міліє. У посушливих районах озеро висихає і стає солоним. У вологих – заростає рослинами і поступово перетворюється на болото.
Болото – це надмірно зволожена ділянка земної поверхні. Утворюються болота й на тих ділянках, де застоюється вода після дощів, танення снігу й розливу річок.
Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Визнач, яким умовним знаком позначають на карті болота. Знайди і покажи на карті болота України.
В Україні поширені переважно невеликі болота. Найбільше їх на Поліській низовині. Болота нагромаджують вологу, регулюють рівень води в колодязях, ставках, озерах. З них беруть початок струмки і річки. У болотах живе багато вологолюбних рослин і тварин.
Значні площі боліт в Україні осушено. Такі землі використовують як пасовища і луки. Осушення боліт призвело до зниження рівня підземних вод, зникнення води в колодязях, обміління озер. Тому близько десятої частини площі боліт в Україні перебуває під охороною.
Поміркуйте! Чому на карті одні озера позначені голубим кольором, а інші – рожевим? Чим відрізняються гірські озера від рівнинних?
Обговоріть! Чому болота потрібно оберігати? Поділіться своїми враженнями про озеро чи болото, на якому бували.
Озеро, болото.
Перевір свої знання
1. Яку водойму називають озером, а яку – болотом?
2. Які озера України ти знаєш?
3. Допоможи Дмитрикові пояснити Наталочці, як утворюється болото.
4. У якій частині Україні найбільше боліт?
Зроби підсумки
Озеро – це природна западина на поверхні Землі, заповнена водою. Болото – це надмірно зволожена ділянка земної поверхні. Найбільші прісноводні озера України – Ялпуг, Світязь, Синевир, солоні – Сасик, Сиваш. Усі озера і болота – багатство й окраса України.
На основі власних спостережень та інформації з різних джерел склади розповідь про озеро або болото своєї місцевості.