Розділ 4 ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
§21. ПОБУТОВА ТЕХНІКА
1. Побутова техніка для прибирання житла.
2. Особливості користування побутовою технікою для прибирання житла.
3. Правила безпечного користування побутовими електроприладами, призначеними для прибирання.
Побутова техніка для прибирання житла
Нині побутова техніка для прибирання житла стала невід’ємним атрибутом, без якого нам важко обходитися. Вона створена для того, щоб спростити наш побут, полегшити прибирання в будинку, зробити наше життя комфортним.
Пилосос (порохотяг, пилотяг, пилосмок) – пристрій, у якому за допомогою повітряного компресора створюється розріджене повітря, завдяки чому всмоктується бруд. Пилосос зазвичай використовується для очищення підлог і килимових покриттів, предметів одягу та меблів.
Моделі пилососів постійно вдосконалюються, з’являються нові, більш високотехнологічні, які відрізняються один від одного зовнішнім виглядом,, конструкцією та потужністю.
Ще однин важливий параметр, за яким поділяють пилососи, – пилозбірник. Пилозбірник
Змінний пилозбірник – паперовий (мал. 272). Він легко замінюється іншим після його заповнення, але вимагає додаткових грошових витрат.
Постійний пилозбірник – це звичайний мішок із тканини. Ним може бути пластмасовий контейнер або аквафільтр (водяний) (мал. 273).
Дія пилососа грунтується не тільки на всмоктуванні пилу. Дуже важливо, щоб цей пил не потрапив назад у приміщення, а утримувався всередині пилососа. Сучасні пилососи можуть утримувати 99,9 % пилоподібних частинок завдяки наявній у них багатоступеневій системі очищення та різних видів фільтрів.
Мал. 272. Паперовий пилозбірник
Мал. 273. Постійний пилозбірник: а – пластмасовий контейнер, б – аквафільтр, в – мішок із тканини
Сучасні моделі пилососів дуже відрізняються від своїх “прабатьків”. Важко повірити, що вони виконують одну й ту саму функцію – захищають наше житло від забруднень. Сучасні пилососи не тільки збирають пил, а й використовуються для вологого прибирання та навіть виконують функцію миття підлоги, кахлів, вікон і текстильних поверхонь (мал. 274).
Мал. 274. Сучасні моделі пилососів: а – пилосос з мішком-пилозбірником; б – пилосос з аквафільтром; в – мийний пилосос
Це цікаво
Перша діюча модель пилососа з’явилася 1901 р. Пилосос, який отримав назву “Фиркаючий Біллі” (мал. 275), працював на бензині, був оснащений вакуумним насосом потужністю п’ять кінських сил, а за розмірами був таким, що поміщався не в усяке приміщення. Тому його паркували на узбіччі, а килими для очищення виносили на вулицю.
У 1908 р. з’явився пилосос “Залізна банка” (мал. 276). Він справляє враження перевернутого оцинкованого відра з приробленою до нього дерев’яною ручкою від швабри. Прикріплений під ручкою метровий пилозбірник (мішок з марлі) зовні був обшитий сатином. Виробник стверджував: пилосос не тільки чудово видаляє пил із щілин, а й може використовуватися для швидкого сушіння волосся.
Мал. 275. Пилосос “Фиркаючий Біллі”
Мал. 276. Пилосос “Залізна банка”
До сучасних помічників прибирання житла можна віднести і таке пристосування як парова швабра (мал. 277). Її дія грунтується на перетворенні води в пару. Потужні потоки гарячої пари активно впливають навіть на дуже застарілі забруднення, а також здатні проникнути в усі важкодоступні щілини, видаляючи звідти бруд, що неможливо за звичайного вологого прибирання. Парові швабри обладнані спеціальною насадкою з мікроволокон, яка миттєво вбирає воду, що сконденсувалася, разом з брудом. Крім цього, парова швабра – чудовий дезінфектор. Після прибирання з її використанням гине 99 % сальмонельозних бактерій і кишкових паличок.
Парову швабру використовують для лінолеуму, кахлів, дерев’яних поверхонь, мармуру, килимів. За її допомогою можна прасувати білизну, видаляти жирові й пилові плями та шерсть домашніх тварин. У роботі парової швабри не використовуються мийні засоби, а отже, її застосування не викликає алергічних реакцій у людей.
Мал. 277. Парові швабри
Ще одним новітнім пристроєм для прибирання є парогенератор (мал. 278), який подає пару під тиском на забруднену поверхню. Під час його роботи не використовуються синтетичні мийні засоби, тому він є екологічно чистим.
Мал. 278. Парогенератори
Особливості користування побутовою технікою для прибирання житла
Користування побутовими електроприладами потребує певних навичок. Особливості їх роботи залежать від конструкції, призначення та частоти використання. Тому перш ніж почати прибирання ними, обов’язково треба досконало вивчити інструкцію з використання тих чи інших приладів. Наприклад, різні моделі пилососів мають такі конструкційні особливості: кнопки увімкнення розміщені в різних місцях; клапани відкривання пилососа для заміни пилозбірника та його очищення мають різну конструкцію (мал. 279); пилозбірники бувають різної форми (мішка, стакана чи ємкості з водою) і виконані з різного матеріалу. Парогенератори та парові швабри мають різні панелі керування, під різним тиском подається пара, використовуються ємкості для різної кількості води, які розміщені у різних місцях електроприладу (в ручці, в нижній частині приладу).
Мал. 279. Різні конструкції пилозбірників
Правила безпечного користування побутовими електроприладами, призначеними для прибирання
Пам’ятай! Порушення правил користування електричними приладами може викликати коротке замикання, спричинити ураження електричним струмом, пожежу тощо.
1. Не можна користуватися електроприладами без нагляду дорослих.
2. Перед вмиканням електричного приладу в мережу необхідно пильно оглянути його, перевірити, чи не зіпсований електрошнур.
3. Вмикати і вимикати електричний прилад тільки за допомогою вилки сухими руками. Забороняється тягнути за електричний шнур.
4. Не залишати ввімкнені електроприлади без догляду.
5. Перед тим як залити воду у бачок пилососа або парогенератора, необхідно від’єднати їх від електромережі.
6. Не можна користуватися електроприладами з пошкодженою ізоляцією шнура.
7. Якщо під час користування побутовими приладами чути запах диму, є іскри або полум’я, потрібно негайно повідомити про це дорослих.
8. Перед протиранням або очищенням електроприладів їх необхідно вимкнути з електромережі.
9. Якщо всередину електроприладу, яким користуєшся, потрапив сторонній предмет, у першу чергу, необхідно вимкнути електроприлад з електромережі, а потім діставати цей предмет.
10. Після закінчення роботи вчасно вимикати електроприлади.
ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНА РОБОТА
Ознайомлення з паспортними даними побутової техніки
Матеріали: технічний паспорт пилососа, парової швабри.
Послідовність виконання роботи
1. Прочитати та проаналізувати паспортні дані побутової техніки для прибирання житла.
2. Вказати, які види прибирання можна зробити за допомогою даної побутової техніки?
3. Визначити, на яку напругу розрахована побутова техніка?
4. Визначити, які дії необхідно зробити для підготовки до роботи побутової техніки?
5. Указати, яких запобіжних заходів необхідно дотримуватися для безпечного прибирання житла?
Побутова техніка для прибирання, пилосос, парова швабра, пара, парогенератор.
1. Назви пристрої, які належать до побутової техніки для прибирання?
2. Які функції виконують сучасні пилососи?
3. Які особливості використання парових швабр та парогенераторів?
1. Доберіть необхідну побутову техніку для очищення від бруду штори (1-й учень) та тюлі (2-й учень).
2. Визначте переваги та недоліки використання обраної техніки.
1. Разом з дорослими визнач та запиши у зошит, які насадки для прибирання має пилосос, яким ви користуєтесь?
2. Якого типу пилозбірник має ваш пилосос?