Причини, що призводять до проблеми вагітності

ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ
Підручник

РОЗДІЛ 7

СТАТЕВЕ ВИХОВАННЯ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОЇ СІМ’Ї ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ СТАТЕВИМ ШЛЯХОМ

7.9. Причини, що призводять до проблеми вагітності

Усі жінки дітородного віку в період планування вагітності повинні виконати декілька порад, які підвищать їх шанси народити здорову дитину. Ці поради включають: щоденний прийом фолієвої кислоти (вітаміну групи “В”), ведення здорового способу життя, консультація лікаря та лабораторні обстеження.

Щоденний прийом фолієвої

кислоти до та в перший місяць вагітності істотно знижує ризик народження дитини з важкими вродженими вадами головного та спинного мозку (дефектами нервової трубки ДНТ) і, можливо, з іншими вадами, такими як розщелини губи та піднебіння.

Американські вчені рекомендують усім жінкам дітородного віку щоденно вживати мультивітаміни, до складу яких входить 400 мікрограм фолієвої кислоти та додатково споживати продукти, багаті на фолати (природний стан фолієвої кислоти). Це єдина можливість забезпечити організм цією життєво необхідною речовиною. Продукти, багаті на фолієву кислоту (фолати): апельсиновий

сік, зелені листові овочі, боби. Важливо знати, що синтетична фолієва кислота (у препаратах) засвоюється організмом набагато краще, ніж фолати харчових продуктів. І тому невідомо, чи вживання 400 мікрограм фолатів харчових продуктів щодня може забезпечити такий самий рівень захисту від вроджених вад розвитку, як 400 мікрограм синтетичної фолієвої кислоти (тому що, наприклад, деякі харчові фолати руйнуються при термічній обробці продуктів).

Жінки, які вже мали дитину з вадами нервової трубки, повинні проконсультуватися зі своїм лікарем для вибору оптимальної дози фолієвої кислоти. Дослідження показали, що в цих жінок значно знижується ризик народження наступної хворої дитини при застосуванні вищих доз фолієвої кислоти (звичайно рекомендують 4 міліграми щоденно, починаючи прийом за місяць до настання вагітності та протягом перших трьох місяців).

Експертна комісія з планування сім’ї рекомендує щонайменше одне преконцепційне консультування для оцінки стану здоров’я жінки.

Візит до лікаря-спеціаліста з питань планування сім’ї особливо важливий для жінок, які вже мали проблеми протягом попередніх вагітностей (народження мертвих або недоношених дітей), для виявлення причин виникнення даних ускладнень та їх усунення, а отже, для планування здорової вагітності. Це консультування необхідне для жінок, які мають хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, що підвищує ризик народження дитини із вродженими вадами розвитку.

Під час візиту лікар повинен детально вияснити історію захворювання жінки, результати попередніх вагітностей (якщо такі були), наявність шкідливих факторів оточення.

Перед зачаттям треба виявити причини, що призводять до проблем вагітності:

А) причини, що призводять до проблем вагітності

Проведення скринінгу (лабораторного обстеження кожної жінки) на наявність інфекцій:

1. Червінка (краснуха): жінки, які не хворіли на краснуху в дитинстві, повинні зробити щеплення перед зачаттям дитини. У та кому випадку вагітність слід планувати не раніше ніж через 3 місяці після щеплення.

2. Токсоплазмоз: деякі лікарі рекомендують жінкам обов’язкове обстеження на наявність антитіл до токсоплазми. Ця інфекція у жінки може не викликати ніяких клінічних проявів, однак у плода виникають важкі вади розвитку. Інфікування токсоплазмою можливе при вживанні сирого або недостатньо термічно обробленого м’яса та при контактах з котами.

3. Гепатит В: Центр з контролю за захворюваннями (США) рекомендує скринінг-обстеження (всім жінкам) на наявність гепати ту В. Неліковані діти інфікованих матерів мають високий ризик захворіти. Преконцепційна вакцинація не інфікованих жінок може запобігти інфікуванню та захворюванню плода.

4. Вітряна віспа: жінкам, які не хворіли на вітряну віспу, рекомендується щеплення. Планування вагітності не раніше ніж через З місяці.

5. Інші інфекції: обстеження може виявити інфекційні захворювання сечостатевої системи, які можуть викликати загрозу переривання вагітності в різних термінах.

6. Важкий ступінь ожиріння також може ускладнювати перебіг вагітності. Дослідження, проведені у 1996 р., виявили, що у жінок, які мають ожиріння, ризик народження дитини з ДНТ підвищений у 2-4 рази, порівняно з контрольною групою.

Фахівець із питань планування сім’ї також може вияснити наявність деяких спадкових захворювань. За результатами аналізів крові можна виявити носіїв таких спадкових захворювань:

І. Хвороба Тея-Сакса: важке прогресуюче захворювання, при якому уражається центральна нервова система, лікування немає. Поширене серед євреїв Ашкеназі.

2. Серповидно-клітинна анемія: захворювання крові, що уражає переважно чорношкіре населення.

3. Таласемія: захворювання крові, поширене в деяких районах Африки, Південної Азії та Середземномор’я.

Виявлення носіїв цих захворювань дає змогу спрогнозувати ризик народження хворої дитини (якщо носіями хвороби є обоє батьків). Це також дає змогу вибрати оптимальний варіант ведення вагітності та шляхи пренатальної (допологової) діагностики захворювання у майбутньої дитини.

Хромосомні захворювання, такі як хвороба Дауна, мають чітку залежність від віку жінки, тобто чим старша жінка, тим більший ризик народження хворої дитини. У випадках, коли вагітність виношують жінки віком тридцять років і старші, генетичне консультування необхідне.

Б) хвороби матері, які можуть бути небезпечними для майбутньої дитини

1. Цукровий діабет: жінки з недостатньо контрольованим інсулінозалежним діабетом мають підвищений ризик народження дитини з важкими вродженими вадами розвитку, а також мертвонароджень та не виношування вагітності. Контроль та корекція вмісту глюкози в крові перед та протягом вагітності підвищує шанси на народження здорової дитини.

2. Високий артеріальний тиск: хронічна гіпертонія може стати причиною наступних ускладнень під час вагітності: затримки росту плода та плацентарних проблем. Лікар повинен знати про наявність у жінки гіпертонії перед вагітністю, для того, щоб вибрати правильну тактику її ведення та лікування.

2. Системний червоний вовчак: аутоімунне захворювання, яке клінічно проявляється артритами, ураженням нирок, висипкою на шкірі та ін., може стати причиною мертвонародження та не виношування дитини. Однак, якщо хвора жінка завагітніла після того, як симптоми захворювання не проявлялися протягом останніх 6-ти місяців, вона може мати здорову вагітність.

3. Судоми: деякі протисудомні препарати, які приймає жінка під час вагітності, підвищують ризик виникнення вроджених вад у плода.

4. Фенілкетонурія (ФКУ): жінки з цим спадковим дефектом обміну амінокислот повинні дотримуватися спеціальної дієти до та протягом усієї вагітності, щоб попередити народження дитини з розумовою відсталістю та вродженими вадами. Лікар повинен проводити

Постійний контроль за рівнем фенілаланіну в крові такої вагітної та відповідно коригувати дієту.

5. Препарати: під час візиту до лікаря кожна жінка може вияснити, наскільки безпечні ті чи інші препарати, які вона приймає для майбутньої вагітності. Це стосується і тих, які вживають рідко (наприклад, при болях голови та простуді).

В) спосіб життя, що може зашкодити майбутній дитині Жінки, які зловживають алкоголем, мають високий ризик народження дитини з так званим фетальним алкогольним синдромом, який включає фізичні та психічні вади.

Паління подвоює ризик розвитку позаматкової вагітності та народження гіпотрофічної (з низькою вагою) дитини. Вживання кокаїну в ранніх термінах вагітності підвищує ризик народження дитини з вадами розвитку та не виношування вагітності. У жінок, що продовжують вживати наркотики, ризик народження дітей з низькою вагою збільшується в 6 разів.

Користування гарячою ванною чи сауною в ранніх термінах вагітності може стати причиною виникнення у плода вроджених вад розвитку нервової трубки.

Уживання 1-1/2 чашок кави щоденно може знизити можливість завагітніти та підвищує ризик не виношування дитини.

Спосіб життя звичайно можна змінити заради здоров’я майбутньої дитини, але багато вагітностей є не запланованими. Отже, коли така виявляється, важливо покинути шкідливі звички та якнайшвидше відвідати лікаря.

Профілактика спадкових генетичних захворювань Головне завдання для профілактики спадкових генетичних захворювань – зберегти наші гени від ушкоджень, які спричиняються забрудненнями зовнішнього середовища, стресами, гіподинамією та іншими факторами. Ми повинні передати наступним поколінням свої гени цілими та збереженими, передати різноманітними, бо це і є наше основне багатство.

Втручання в генетичний апарат клітин нашого організму може призвести до не зворотного їх ушкодження. Потрібно зберегти, а не передавати наш генофонд (генофонд – сукупність генів усіх особин популяції) статевих (гаметофонд) і соматичних (соматогенофонд) клітин.

Нову науку про збереження генофонду статевих клітин людини називають саногенетикою (лат. санус – здоровий і генезис – рід, походження). Основні завдання саногенетики – вивчити закономірності ушкодження статевих клітин генів окремої людини та генофонду в

Цілому, розробити заходи для забезпечення здоров’я окремих осіб й усього населення з метою, щоб зберегти людству впевненість у його родовому безсмерті. Головна мета саногенетики – зберегти генофонд людей у такому вигляді, в якому ми одержали його від наших предків і передати в незмінному вигляді нашим далеким нащадкам, забезпечити тим самим здоров’я та довголіття окремих осіб та безсмертя усього людства.

Профілактика спадкових хвороб повинна бути скерована на максимальне усунення впливів на організм різноманітних мутагенних факторів: променевої, теплової енергії, хімічних речовин, у тому числі й медикаментозних засобів, біологічних мутагенів (вірусів, особливо СНІДу).

Найбільше треба оберігати від цих впливів молодих людей дітородного віку. їм не повинні проводитися гемотрансфузії без гострих показань. Спиртні напої і тютюнопаління до вагітності та під час неї, а також гіподинамія, стреси згубно впливають на потомків.

Велику небезпеку для організму мають наркотики і транквілізатори (заспокійливі) внаслідок зловживання ними. До них звикають, що призводить до психічної і фізичної залежності. Вони спричиняють ураження внутрішніх органів і психічну деградацію (занепад). Наркотичні речовини проникають через плаценту. Тому, якщо ними зловживають вагітні жінки, то в них можуть народитися діти з різними дефектами в розумовому розвитку, а також розвивається залежність від наркотиків у дитини.

Важливою є пропаганда генетичних знань серед населення. Хворим з деякими спадковими хворобами треба утриматися від народження дітей. Неприпустимі близькородинні шлюби між особами, у сім’ях яких спостерігаються спадкові захворювання. Важливим є виявлення гетерозиготних (різностатевих клітин) носіїв патологічного гена і попередження про небажаність шлюбів між такими носіями. Вони повинні вступати в шлюб із здоровими за такими генами особами. Твердження, що шлюби між носіями патологічних генів і здоровими особами можуть спричинити “засмічення” популяції, є необгрунтованим, оскільки гетерозиготні носії патологічних генів мають малу народжуваність.

Тому важливе значення для профілактики спадкових генетичних хвороб має медико-генетичне консультування населення дітородного віку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Причини, що призводять до проблеми вагітності - Довідник з валеології


Причини, що призводять до проблеми вагітності