РОЗДІЛ 3 ОСНОВИ ТЕХНІКИ, ТЕХНОЛОГІЙ І ПРОЕКТУВАННЯ
§24. ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ
Опорні поняття: машина – універсальна, спеціальна, привід – ручний, ножний, електричний.
Тисячоліттями одяг виготовляли вручну. Це була важка і довготривала праця. Лише у другій половині XVIII століття вперше з’явилися швейні машини. Ці машини були доволі примітивними. Поступово, завдяки таким винахідникам і механікам, як Хоу, Хант, Зінгер, виникли досконалі швейні машини, які значно полегшили і пришвидшили процес пошиття одягу.
Чи знаєш
Перший проект машини для пошиття одягу запропонував у кінці XV століття відомий художник і винахідник Леонардо да Вінчі.
Сучасні швейні машини надзвичайно різноманітні. На них шиють не лише одяг, а й взуття, сумки та безліч інших предметів вжитку. Вони бувають універсальні та спеціальні. На універсальних машинах можна виконувати багато операцій, на спеціальних – якусь одну, наприклад, обметувати петлі, або пришивати гудзики, вишивати, чи обметувати зрізи.
Швейні машини поділяють на промислові й побутові. Промисловими швейними машинами обладнані швейні цехи фабрик, майстерні з пошиття
Ознайомимося детальніше з побутовими швейними машинами. Ці машини універсальні й можуть виконувати кілька операцій, наприклад, зшивати деталі прямолінійною строчкою, обметувати зрізи тканини чи оздоблювати вироби зигзагоподібною строчкою. Вони також укомплектовані пристосуваннями для пришивання гудзиків, застібок, обметування петель.
Побутові швейні машини бувають із ручним, ножним та електричним приводами (мал. 125). Привод – це пристрій, за допомогою якого приводяться в рух усі механізми машини.
Мал. 125. Швейні машини: а – з ручним приводом; б – з ножним приводом; в – із знімним електричним приводом; г – із електричним приводом, вмонтованим у корпус машини
Машина з ручним приводом е найпростішою у використанні. Але суттєвим недоліком даного приводу є те, що завжди під час роботи зайнята одна рука, що знижує продуктивність праці.
Більш удосконаленим варіантом є машина з ножним приводом, яка працює з більшою швидкістю. Під час роботи на ній можна двома руками підтримувати тканину, що покращує якість виробу.
Майже всі сучасні швейні машини приводяться в рух електродвигуном. Вони досконаліші й зручніші, ніж машини з ручним і ножним приводами, оскільки мають більшу швидкість обертання махового колеса. Завдяки цьому скорочуються витрати часу на пошиття виробу.
Чи знаєш ти
Створено ручну швейну міні-машинку, яка шиє однією ниткою. У процесі шиття працює за принципом степлера. Вона може бути корисною під час мандрівки чи на відпочинку.
Як бачите, побутові швейні машини – різноманітні за своєю конструкцією, технічними можливостями і зовнішнім виглядом. Але всі швейні машини мають подібну будову (мал. 126).
– Яка різниця між універсальними і спеціальними машинами?
– Якими приводами можуть бути оснащені побутові швейні машини?
Мал. 126. Будова швейної машини: 1 – рейковий механізм;
2 – притискна лапка; 3 – човниковий механізм;
4 – засувна пластина; 5 – нитконапрямляч; 6 – платформа;
7 – стояк; 8 – регулятор довжини стібка; 9 – махове колесо; 10 – моталка; 11 – котушковий стержень; 12 – рукав;
13 – головка рукава; 14 – ниткопритягач
А як саме працюють швейні машини?
Швейну машину з ручним приводом приводять у рух за допомогою ручного приводу, який кріпиться до махового колеса (мал, 127), При обертанні рукоятки приводу обертається махове колесо, а від нього рух передається до всіх механізмів машини.
Швейну машину з ножним приводом приводять у рух за допомогою ножного приводу, що має педаль (мал. 128), натискаючи ногами на яку, людина приводить її в коливальний рух. Рух педалі через ряд деталей передається пусковому колесу. Воно з’єднане пасом зі шківом махового колеса. Через пас обертовий рух пускового колеса передається маховому колесу, а від нього – усім іншим механізмам машини.
Мал. 127. Ручний привод:
1 – махове колесо;
2 – фрикційний гвинт;
З – поводок; 4 – рукоятка;
5 – важіль
Мал. 128. Ножний привод: 1 – педаль; 2 – шків махового колеса; 3 – пас; 4 – пускове колесо
Усі сучасні побутові машини оснащені електричним приводом. Електропривод складається з електродвигуна, пускорегулювальної педалі, з’єднувального шнура.
Шків електродвигуна з’єднаний зі шківом махового колеса пасом (мал. 129).
Мал. 129. Електричний привод: 1 – електродвигун;
2 – пускорегулювальна педаль; 3 – з’єднувальний шнур;
4 – шків електродвигуна; 5 – пас; 6 – шків махового колеса
Педаль встановлюється на підлозі у зручному місці. Пуск електропривода відбувається натискуванням ногою на педаль. Швидкість прокладання машинної строчки залежить від сили натискування: чим сильніший тиск на педаль, тим більшою є швидкість. При відпусканні педалі машина зупиняється. Електродвигун, залежно від моделі, може бути вмонтованим у корпус машини, а може кріпитися до стояка машини (див. мал. 125, с. 214),
1. Який принцип роботи швейної машини із ручним приводом?
2. Який принцип роботи швейної машини із ножним приводом?
3. Який принцип роботи швейної машини із електричним приводом?
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Ознайомлення з побутовою швейною машиною
Інструменти та матеріали: швейна машина, підручник, плакати, робочий зошит.
1. Ознайомся з назвами деталей швейної машини.
2. Підійди до швейної машини, знайди на ній деталі, вказані на малюнку 126, с. 215, уважно їх розглянь.
3. Напиши в робочому зошиті назви деталей швейноТ машини.
Скарбничка мудрості
“Добре тому ковалеві, що на обидві руки кує”