ПРИРОДА УКРАЇНИ
§ 48. ПРИРОДНА ЗОНА : МІШАНІ ЛІСИ
– Як змінюються природні зони України з півночі на південь?
На півночі України розташована природна зона мішаних лісів.
– 1. Покажіть на карті природних зон України (мал. 160) зону мішаних лісів. 2. На фізичній карті України (форзац 2) визначте, які форми земної поверхні та водойми там є.
Зона мішаних лісів простягається в межах Поліської низовини, тому її називають Українським Поліссям. Поверхня її рівнинна, місцями заболочена. Полісся – це край озер і річок (мал, 161).
Літо
Зима не дуже холодна, сніжна, з відлигами. Весна затяжна, зі зміною холоду й тепла. Сніг тане довго.
У зоні мішаних лісів переважають малородючі, дерново-підзолисті піщані грунти.
Мал. 161. Українське Полісся
– Чи є всі необхідні умови для життя рослин і тварин у зоні мішаних лісів?
Назва природної зони свідчить про те, що значні її території вкриті мішаними лісами. Мішані ліси – це ліси, у яких ростуть хвойні та листяні дерева.
У лісах рослини ростуть ярусами. Верхній ярус утворюють дерева.
Сосна, дуб, береза, граб, осика, клен, вільха – це дерева, які утворюють верхній ярус у лісах на Поліссі. Усі ці дерева є світлолюбними рослинами, вони тягнуться вгору, до сонячного світла.
У підліску ростуть кущі ожини, шипшини, малини, ліщини, брусниці, чорниці, барбарису, вовчих ягід.
Розгляньте рослини, які ростуть у нижньому ярусі мішаних лісів, прочитайте їхні назви (мал. 162).
Верес Конвалія Звіробій
Копитняк Папороть орляк Іван-чай
Мал. 162. Трав’янисті рослини зони мішаних лісів
– 1. Розгляньте тварин зони мішаних лісів, прочи тайте їхні назви (мал. 163). 2. Розподіліть тварин на групи за будовою та способом живлення. 3. Складіть ланцюги живлення в мішаному лісі.
Козуля Зозуля Глухар
Сосковий шовкопряд Куниця лісова Вусач сірий
Мал. 163. Тварини зони мішаних лісів
Зона мішаних лісів розташована на півночі України. Тут є рівнини, річка, озера і болота; сприятливі погодні умови, дерново-підзолисті грунти, багатий рослинний і тваринний світ.
– 1. Де розташована зона мішаних лісів України? Покажіть її на карті. 2. Які форми земної поверхні є в зоні мішаних лісів? 3. Які ознаки пір року на Поліссі? 4. Які грунти в зоні мішаних лісів? 5. Наведіть приклади рослин різних ярусів лісу. 6. Які тварини живуть у мішаних лісах? 7. Знайдіть інформацію та підготуйте повідомлення про рослину чи тварину зони мішаних лісів.