ПРОБЛЕМА ЧИСТОЇ ВОДИ. ОХОРОНА ВОДОЙМ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ. ОЧИЩЕННЯ ВОДИ НА ВОДООЧИСНИХ СТАНЦІЯХ ТА В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Тема 3 ВОДА

& 38. ПРОБЛЕМА ЧИСТОЇ ВОДИ. ОХОРОНА ВОДОЙМ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ. ОЧИЩЕННЯ ВОДИ НА ВОДООЧИСНИХ СТАНЦІЯХ ТА В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Вивчення параграфа допоможе вам:

· висловлювати судження про вплив діяльності людини на чистоту водойм та охорону їх від забруднень;

· ознайомитися зі способами очищення води;

· набути знання та навички, необхідні для очищення води в побуті.

Людство вже зіткнулось а проблемою обмеженості водних ресурсів, а в окремих регіонах планети ця нестача відчувається особливо гостро.

СУТЬ

ПРОБЛЕМИ ЧИСТОЇ ВОДІЇ. І природна вода, і питна, яку споживає людина, містять розчинені тверді речовини й гани. Хоча їх вміст незначний, ці домішки можуть не лише викликати утворення накипу на посуді, але стати причиною погіршення самопочуття людини. Тож, щоб отримати чисту воду, придатну для пиття та потреб різних галузей громадського господарства, її слід очистити від домішок.

Вода – унікальна, життєво важлива речовина, яка повинна бути максимально чистою й безпечною для здоров’я.

Існує багато джерел забруднення води. Основними є промислові й комунальні стоки, змиви дощовими та талими

водами з полів добрив та речовин, якими знищували бур’яни й шкідників, стоки тваринницьких ферм. Серед забруднювачів води особливу небезпеку становлять нафта і нафтопродукти.

Особливо небезпечним є створення підземних сховищ для відходів. Адже неправильне їх захоронения чи пошкодження гідроізоляції звалищ можуть призвести до забруднення грунтових вод. В такий спосіб небезпечні речовини можуть поширитися на значні території и забруднити водойми, які слугують джерелом водопостачання населення и промислових підприємств.

Природні води забруднюються різними неорганічними й органічними речовинами, що входять до складу відходів господарської діяльності людини.

Потрапляння деяких органічних речовин у водойми загрожує життю їхніх мешканців. Вода змінює колір, набуває неприємного запаху, в ній зменшується вміст кисню, тому гинуть організми й посилюються процеси гниття. У результаті вода в таких водоймах стає непридатною для напування худоби, купання, зменшується видовий і кількісний склад організмів у ній.

Світова спільнота занепокоєна станом води в морях і океанах. Відходи, що потрапляють до них, частково осідають на дно, частково розчиняються, частково утворюють плівку на поверхні води, але в усіх випадках згубно впливають на організми. У результаті аварій танкерів та нафтовидобувних платформ у моря й океани виливаються тонни нафтопродуктів.

От і виходить, що людям для життєдіяльності потрібна чиста вода, але вони самі ж її й забруднюють. Щоб зменшити надходження забруднювачів у воду, вдаються до її охорони.

ОХОРОНА ВОДОЙМ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ. Заходи, що дозволяють запобігти забрудненню водойм доволі різноманітні.

Слід берегти й економити воду, зберігати при цьому річки й озера в чистоті, не допускати зміну грунту, надходження отрутохімікатів і добрив у річки й озера, використовувати способи обробітку грунту, що сприяють накопиченню води.

Па річковому й морському транспорті важливе значення має боротьба з втратами нафтопродуктів при завантаженні, розвантаженні й перевезенні. З цією метою встановлюють обладнання для охорони води від забруднення в разі її виливів. У промисловості будують споруди з очищення стічних вод і утилізації відходів.

Вода потребує від людей дбайливого ставлення й охорони, тому що життєво необхідна для всіх живих організмів.

Воду, використану в побуті та промисловості, не можна відразу без очищення зливати у водойми. Для цього будують спеціальні водоочисні споруди, а в промисловості намагаються використовувати одну й ту саму воду неодноразово (так званий замкнутий цикл), очищаючи її щоразу перед кожним використанням.

Кожному з вас під силу дбайливо використовувати воду – перевіряти крани, приймання ванни чергувати з миттям під душем, виключати воду під час чищення зубів, збирати дощову воду й використовувати її для поливу, встановлювати лічильники води й стежити за її витратами.

ЯК ОЧИЩУЮТЬ ВОДУ НА ВОДООЧИСНИХ СТАНЦІЯХ. Особливе значення має очищення води з природних водойм (підземні води, річні, водосховища), яка використовується для пиття. Вода в них містить різноманітні домішки, як-от: часточки піску й мулу, гілки й листки дерев. різне сміття, залишки життєдіяльності водних організмів, хвороботворні мікроорганізми, органічні й неорганічні розчинені речовини. Як її очистити? Вміст яких домішок неприпустимий у складі питної води?

Пригадайте способи розділення сумішей.

Очищення питної води здійснюють на водоочисних станціях. Воду, насамперед, позбавляють предметів, що плавають, за допомогою решіток, а потім направляють у спеціальні басейни (резервуари) для відстоювання. Пропускаючи воду крізь фільтри з піску, її очищують від частинок різних розмірів, а обробляючи хлором або озоном, знищують хвороботворні мікроорганізми. Це доволі тривалий процес, окремі його етапи зображено на малюнку 114.

Питну воду очищують від нерозчинних домішок, шкідливих мікроорганізмів, позбавляють неприємного смаку і запаху.

При водоочисних станціях працюють лабораторії, які контролюють вміст домішок і мікроорганізмів у воді згідно з встановленими нормами.

Воду, яка надійшла до споживачів, продовжують контролювати санітарні служби.

ОЧИЩЕННЯ ВОДИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ. У домашніх умовах позбавити воду шкідливих домішок можна кількома способами: відстоюванням, кип’ятінням, фільтруванням тощо. Одні з них відомі з давніх часів (пригадайте знезараження сріблом і кип’ятіння), інші з’явилися з розвитком нових технологій. Кожному з вас під силу зробити воду придатною для вживання одним із наведених нижче способів.

Очищення відстоюванням. Для цього чисту посудину (краще скляну чи емальовану, але не алюмінієву чи сталеву) наповнюють водою й залишають, не закриваючи кришкою, щоб вода відстоялася й вивітрився хлор, який надає воді неприємного запаху. Через добу таку воду можна вживати.

Очищення кип’ятінням. Кип’ятити воду потрібно 15 хвилин. У такий спосіб можна позбутися збудників небезпечних хвороб. Після кип’ятіння деякі солі, що були розчинені у воді, осядуть на стінки й дно посудини. Ось чому кип’ячену воду з чайника не рекомендують виливати до останньої краплі.

 ПРОБЛЕМА ЧИСТОЇ ВОДИ. ОХОРОНА ВОДОЙМ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ. ОЧИЩЕННЯ ВОДИ НА ВОДООЧИСНИХ СТАНЦІЯХ ТА В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Мал. 114. Послідовність очищення води на водоочисній станції

Воду необхідно зберігати у закритому посуді, оскільки на її поверхні осідають частини пилу, який є в оселях, а з ними до води потрапляють мікроорганізми.

Очищення фільтруванням. У домашніх умовах питну воду можна очищувати за допомогою побутових фільтрів. Одні з них переносні (мал. 43), інші – стаціонарні їх встановлюють безпосередньо на водопровідному крані, або у шафці під раковиною (мал. 116). У таких фільтрах використовують різноманітний фільтрувальний матеріал, наприклад, виготовлений з вугілля чи поліпропіленового волокна. Фільтрувальний матеріал затримує частинки забруднень, мікроорганізми. Такі фільтри розраховані на очищення певного об’єму води (інформація про це міститься в інструкціях з використання). Тому картриджі час від часу треба міняти.

Слід пам’ятати, що підвищений вміст шкідливих речовин спостерігається у водоймах, розташованих поблизу автомобільних магістралей, промислових підприємств. Вода цих водойм не придатна для пиття, в ній не можна купатися й рибалити.

 ПРОБЛЕМА ЧИСТОЇ ВОДИ. ОХОРОНА ВОДОЙМ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ. ОЧИЩЕННЯ ВОДИ НА ВОДООЧИСНИХ СТАНЦІЯХ ТА В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Мал. 115. Побутові стаціонарні фільтри для води

Скарбничка ерудита

Музей води – один із найполулярніших туристичних об’єктів української столиці (мал. 116). Його особливістю є те, що вся експозиція розміщується під землею, куди відвідувачів доставляють на спеціальному ліфті. Під час екскурсії можна на моделі ознайомитися з колообігом води в природі, дізнатися про те, як забезпечувався питною водою Київ у давні часи, про будівництво першого столичного водопроводу. Тут також можна побачити діючу модель артезіанської свердловини, дізнатися про особливості каналізаційного колектора, призначеного для збору різних стоків. Крім того, під час прогулянки музеєм екскурсовод розповість про етапи очищення річкової води.

 ПРОБЛЕМА ЧИСТОЇ ВОДИ. ОХОРОНА ВОДОЙМ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ. ОЧИЩЕННЯ ВОДИ НА ВОДООЧИСНИХ СТАНЦІЯХ ТА В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Мал. 116. Наземна споруда музею води в Києві

* Картридж – змінна деталь, в якій міститься фільтрувальний матеріал з певним терміном придатності.

ДОМАШНІЙ ЕКСПЕРИМЕНТ 5

ОЧИЩЕННЯ ВОДИ КИП’ЯТІННЯМ І ЗА ДОПОМОГОЮ ПОБУТОВОГО ФІЛЬТРА

Завдання. Проведіть очищення водопровідної та колодязної води.

Дія 1. Порцію води об’ємом 1 л прокип’ятіть упродовж 20-30 хвилин у чистій посудині. Дайте воді відстоятися й охолонути, обережно злийте так, щоб на дні залишилась невелика кількість рідини. Профільтруйте рідину за допомогою паперового фільтра або нещільного пучка вати. Що ви спостерігаєте? Чи вдалося виявити на фільтрі нерозчинні речовини? Поміркуйте над їхнім походженням.

Дія 2. Якщо ваша родина користується побутовим фільтром, ознайомтеся з інструкцією до нього, проведіть очищення води й повторіть дію 1 вже з очищеною у побутовому фільтрі водою. Результати обох досліджень порівняйте.

1. Назвіть відомі вам забруднювачі питної води.

2. Чому в обов’язковому порядку здійснюють очищення питної води для жителів великих міст?

3. Які способи з очищення води ви знаєте?

4. Чому воду для пиття варто кип’ятити?

5. Укажіть способи очищення питної води від забруднення піском

А притягування до магніту

Б відстоювання

В озонування

Г фільтрування

6. Укажіть способи очищення питної води від мікроорганізмів

А відстоювання

Б хлорування

В озонування

Г фільтрування

7. Великої шкоди морській воді завдають аварії суден, що транспортують нафту. Користуючись додатковими джерелами інформації, з’ясуйте, чим небезпечні такі аварії та як долають їх наслідки. Чому в таких ситуаціях легкозаймисту нафту не вдається видалити з поверхні водойми підпалюванням?

8. Якщо ви проживаєте на території з централізованим водопостачанням, поцікавтесь походженням вашої питної води та способами її очищення.

9. Складіть схему “Основні забруднювачі води та основні способи очищення води”. По можливості підготуйте комп’ютерну презентацію на цю тему.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


ПРОБЛЕМА ЧИСТОЇ ВОДИ. ОХОРОНА ВОДОЙМ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ. ОЧИЩЕННЯ ВОДИ НА ВОДООЧИСНИХ СТАНЦІЯХ ТА В ДОМАШНІХ УМОВАХ - Хімія


ПРОБЛЕМА ЧИСТОЇ ВОДИ. ОХОРОНА ВОДОЙМ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ. ОЧИЩЕННЯ ВОДИ НА ВОДООЧИСНИХ СТАНЦІЯХ ТА В ДОМАШНІХ УМОВАХ