Мета: повторити лексико-граматичний матеріал із теми “Визначні місця України” у вигляді проектної роботи.
Обладнання: підручник, матеріали для проектної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
Т. Good morning, children! Glad to see you at our lesson! Today we have an unusual lesson. We are going to do projects Ukraine and its places to see.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Уведення в іншомовну атмосферу
Т. Let’s remember some information about Ukraine.
Учні ланцюжком розповідають про Україну. Коли вони розповідають, один учень все показує на карті.
Ukraine is a sovereign state. It has it’s
Ukraine is situated in the centre of Europe. The population is more than 39 million. It borders on Poland, Hungary, Moldavia, Russia, Belorussia, and others. There are 24 regions and Crimean Autonomic Republic in Ukraine.
Ukraine is washed by the Black Sea and the Sea of Azov. There are the Carpathian Mountains and the Crimean Mountains in Ukraine. The main river is Dnieper.
Kyiv is the capital of Ukraine. It was founded by 3 brothers: Kyj, Shchek and Khoryv and their sister Lybid. Kyiv was called in honoured the eldest brother Kyj. The main street of the capital is Khreshchatyk.
Робота в парах. Гра “Мікрофон”
Т. You can see the scrambled questions. Put the words in the logical order to make up the questions and answer them.
Є п’ять речень із розкиданих слів. Потрібно правильно побудувати питання та дати на нього відповідь.
1. Is / main / what / the / national
2. The / what / official / is / in / country / our / state / language? – What is the official state language in our country? (Ukrainian)
3. What / does / border / on / Ukraine / countries? – What countries does Ukraine border on? (Ukraine borders on Poland, Russia, Hungary, …)
4. Population / Ukraine / of / the / is / what? – What is the population of Ukraine? (More than 39 million)
5. Ukraine / river / is / the / main / what / in? – What is the main river in Ukraine? (Dnieper)
6. Situated / where / Ukraine / is? – Where is Ukraine situated? (In the centre of Europe)
Один учень із мікрофоном ходить класом і ставить ці складені питання, а всі інші відповідають і в той же час виправляють, якщо є помилки.
Етапи проектної роботи
1. Поділ учнів на мікрогрупи.
2. Кожна група обирає місто України: Київ, Харків, Одеса, Полтава, Луганськ, Дніпропетровськ, Львів, Івано-Франківськ тощо (за вибором).
3. Учні обирають цікаві факти про Україну та її міста, шукають фото та інформації.
4. Учні пишуть про те, що туристи можуть побачити в Україні.
5. Учні презентують постери в класі.
Впр. 12, с. 186.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Рефлексія
Т. At the end of the lesson let’s do this crossword.
1. What continent is Ukraine situated on?
2. What do we bless in the church on Easter?
3. Where is Kyiv situated on?
4. What is the highest mountain in Ukraine?
5. What do we celebrate the week before Easter?
6. Which is the longest river in Ukraine?
7. What holiday do we celebrate two weeks ago?
The key word…
Keys: 1 Europe; 2 krashanky; 3 river; 4 Hoverla; 5 Willowsunday; 6 Dnieper; 7 Easter. The key word: UKRAINE.
Підбиття підсумків уроку
Т. And now your marks… Thank you, everybody. Good-bye!
Домашнє завдання
Індивідуальні завдання (залежно від рівня підготовки учнів).