ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ
Лекція 13 ЕТИКА ТА ЕТИКЕТ У ДІЛОВОМУ СПІЛКУВАННІ З ІНОЗЕМЦЯМИ
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОСОБЛИВОСТЕЙ ПОВЕДІНКИ В РІЗНИХ КРАЇНАХ
АНГЛІЯ
Ніколи не звертайтесь до незнайомих людей, доки вас їм не відрекомендовано.
Потиск руки застосовується дуже рідко, лише під час першого знайомства.
Не цілуйте руки.
Не робіть на публіці такі компліменти: “Яка у вас гарна сукня!” чи “Який смачний цей торт!”, бо це розцінюється як неделікатність.
За столом забороняється вести окремі розмови. Усі мають
Ніколи не кладіть руки на стіл, тримайте їх на колінах. Прибори не забирайте з тарілок. Не перекладайте прибори з однієї руки в
Іншу: ніж має бути весь час у правій руці, виделка – у лівій, кінці звернені до тарілки.
Якщо ви хочете, щоб вас вважали джентльменом, ніколи не кажіть цього слова. Англійське прислів’я каже “Джентльмен – той, хто ніколи не вимовляє цього слова”.
Шотландців та ірландців називайте “британцями”, проте ніколи – “англійцями”. На запитання “How do you do?” відповідайте не повідомленнями
У ресторані не давайте чайових відкрито, їх треба покласти непомітно під край тарілки.
НІМЕЧЧИНА
Називайте титул кожного, з ким розмовляєте. Якщо титул вам невідомий, можна звертатися так: “Herr Doktor”. Ви рідко помилитесь, бо існує ціла гама “докторів” (літератури, науки і под.), і це слово не зарезервовано, як у нас, лише за медиками.
Ніколи не цілуйтесь публічно, бо цим ви шокуєте інших. У Німеччині це відбувається за закритими дверима.
Перед тим як випити, підніміть ваш келих і цокніться з господарем (у Франції, наприклад, піднімають келих, проте не цокаються).
У ресторані вітайте всіх, хто поблизу вас, навіть незнайомих, висловом “Mahlzeit!”, що означає приблизно “Смачного!” На вулиці йдіть ліворуч від дами.
ГОЛЛАНДІЯ
Будьте стриманими, тримайтесь насторожі. Уникайте потиску рук, не робіть компліментів. Дотримуйтесь пунктуальності під час кожної зустрічі.
ІСПАНІЯ
Якщо вас запрошують на сніданок, не приймайте цього запрошення: це звичайна формальність. Якщо його повторюють вдруге – відмовтесь. Тільки після третього запрошення можна прийняти його, бо цього разу воно щире.
Приходити точно у призначений час не прийнято. Неодмінно треба запізнитися на 15-20 хвилин.
Ніколи не приходьте з візитом у години післяобіднього відпочинку.
У поїзді обов’язково запросіть ваших сусідів до столу. Вони відмовляться, так само і ви маєте зробити, якщо це запропонують вам.
ІТАЛІЯ
У поїзді зробіть символічний жест – запросіть поїсти разом з вами. Утримайтесь прийняти таке саме запрошення від ваших супутників, обмежившись побажанням їм “приємного апетиту”.
Не шкодуйте грошей на чайові; не несіть власну валізу.
У церкву вдягайтеся скромно. Жінки не можуть увійти до церкви в сукні з рукавами вище ліктя, у декольте, з непокритою головою.
Спагетті їжте, накручуючи їх на зубці виделки, – цій важкій справі треба повчитися.
Чоловіки мають бути щедрими на поцілунки рук. У знайомих довідайтесь спочатку про здоров’я їхніх дітей, а потім про їхнє здоров’я.
ПОРТУГАЛІЯ
Ніколи не просіть як аперитив порто – тут це вино вважається десертним.
Не варто йти з візитами, не почистивши попередньо взуття.
Ніколи не телефонуйте раніше одинадцятої ранку.
Не робіть жінкам компліментів публічно.
США
Ніколи не пишіть на конверті повністю “Mister” або “Misstress” – це сприймається дещо принизливо. Повністю пишеться лише слово “Miss”.
Якщо ви хочете зустрітися в Америці з друзями, попередньо зателефонуйте їм, сповістивши про свій приїзд, і чекайте на запрошення.
Якщо у вас є рекомендаційні листи до спільних друзів, надішліть їх поштою, надавши друзям ініціативу запрошення.
Не обмінюйтесь рукотисканням під час кожної зустрічі.
За столом не їжте все, що є в тарілці, не збирайте соуси, залишайте трохи від кожної страви.
Ніколи не давайте чайових білетерам у театрі.
Якщо ви запрошені на церемонію шлюбу до церкви, прибудьте вчасно, бо найменше запізнення – неприпустима грубість.
ПІВНІЧНА АФРИКА
Якщо вас приймає каїд, не просіть про зустріч з господарем дому. У ресторані їжте лише великим, вказівним і середнім пальцями правої руки. Ліва рука в цьому участі не бере.
Не пийте під час їжі.
У Марокко погодьтесь випити три склянки (аж ніяк не менше) чаю з м’ятою, які вам запропонують після їжі.
Потиснувши руку господареві, піднесіть свою руку до власних вуст.
У Тунісі, вітаючись на вулиці, поклоніться, піднесіть праву руку до чола, потім – до рота, а потім – до сонця: “Я думаю про тебе, я кажу про тебе, я поважаю тебе” – такий смисл цього звичаю.
Якщо ви запрошуєте мусульман, ніколи не пригощайте їх свининою, а також алкогольними напоями.
Докладно розпитуйте господаря дому про нього, його дітей, проте ніколи про його дружину. І особливо не допитуйтесь, чи чекає вона дитину.
ШВЕЦІЯ
Якнайчастіше вживайте слово “task” (“дякую”). Воно буде вашою перепусткою будь-де.
ШВЕЙЦАРІЯ
Не цілуйте рук. Не йдіть у гості, попередньо не погодивши ваш візит.
Ніколи не заходьте до квартири, не витерши взуття.
Завжди даруйте господарям квіти.
Висновки
– Ділове спілкування із зарубіжними партнерами грунтується на загальних закономірностях процесу спілкування і ділового спілкування зокрема.
– Ділове спілкування із зарубіжними партнерами має певні особливості, в основі яких лежать культурологічні фактори. Щоб зрозуміти специфіку спілкування із зарубіжними партнерами, потрібно враховувати традиції та норми (правила), на яких базуються стосунки між людьми (у тому числі ділові).
– Особливості ділового спілкування із зарубіжними партнерами залежать також від форми спілкування: усної чи письмової. При цьому треба враховувати обидва типи особливостей: загальнокультурні та зумовлені формою спілкування.
– Визначаючись з особливостями ділового спілкування, необхідно враховувати як рекомендації вітчизняних експертів, так і поради зарубіжних фахівців.